Duvan -- opšta tema

Preskacem podbir pa zato malo kasnim
o nema me nigde na njemu,poskupele dnevnice, poskupeo ogrev

Poslato sa NAM-LX9 pomoću Tapatoka
 
Mi cemo za vikend nesto zalomiti ali generalno malo mi kasni u vegetaciji, koliko placate branje susare.?

Poslato sa NAM-LX9 pomoću Tapatoka
 
Mi placamo 30 zene a muskarci 35e. Trebali bi poceti kopanje od ponedjeljka ali nemamo bas neke volje na ovim vrucinama raditi. Kod nas su duvani uzasni. Dug period hladnoce i kise je uzeo svoje. Ovi koji su prvi sadili zbog loseg vremena nije bilo porasta. Juce sam isao na slavu u drugo selo 30-40 cm visine i sav procvjetao. Tu nema nista.
 
Taj ne planira skoro u cvjetanje sto je odlicno. Koliko kosta sistem kap po kap da se odradi po hektaru? Na koliko cm su kapaljke? Kolika je propusna moc po satu? Kod nas je voda na 25-30m ali se vec dugo lomim da ulozimo u navodnjavanje. Pogotovu sad kad su cijene dosta skocile.
 
Iskreno ne znam točne podatke, moram pogledat u računima jer već više godina kupujem samo kpk crijeva. Kapaljke su na 30 cm. Flat glavne vodove imam već duže vrijeme, ne sjećam se koliko su točno koštali, pumpe također imam 3 dizelke, jedna 8 i dvije 14 ks, one su bile cca 4 000 eura, a po potrebi kupim benzinku kinesku ako treba, izdura dvije tri godine i piči dalje. Bunari su fi 63 oko 20 m duboki, voda na cca 3-6 m. Trenutno imam duhan na 5 njiva, 4 pumpe, malu benzinku selim, zalijevam od šusa po 2 jutra, odnosno oko 60-70 redi na liniju od cca 200 m. Svaki drugi dan dobiva vodu u full suši... Jednostavno bez navodnjavanja ništa, recimo 2021. se provukla, kiša ga baš digla, ali više godina je sad da treba nego da ne treba navodnjavanje, tako i ove uz ove silne kiše kod nas na kraju nebi bilo ništa da ga sad ne dižem s vodom jer u početku nije razvio nikakav korijenov sistem. Sad tako u fulu dok ne procvjeta, dalje se više netreba toliko, manje više do 1.9. zalijevam ako je suša, a onda već dođe i neka kiša...
 
Ja imam problem sa zapercima katastrofa, zalomljen i tretiran da 660l vode i 20l royal mh30 kao da sam ih prehranio tako rastu

Poslato sa NAM-LX9 pomoću Tapatoka
 
Mi privodimo kraju polako
8dcdeec4c0b358da0ed95dab24f4489f.jpg


Poslato sa NAM-LX9 pomoću Tapatoka
 
Sazrelio naglo itb 683 a inace posadjen je 3.5 zaliven 3 puta tifonom

Poslato sa NAM-LX9 pomoću Tapatoka
 
Kad je tako obran brzo da li je zalamanje cvasti imalo ikakvog efekta? Mi nabrali tek 3 susare podbira. Osusio sam jednu susaru gdje sam eksperimentalno koristio yara djubrivo. Podbir kao beton. 42 rama susara oko 400kg suvog lista. Prije uvijek podbir oko 300 kg. Juce i danas smo brali gdje nije bacano yara djubrivo vidjecemo sta vaga kaze.
 
Pa 12jula zalomljen i poprskan sa 20l royal mh30 dovoljnu mu mesec dana da odradi posao. Rana berba manje ogreva se potroši i ne ulazimo u hladne dane.

Poslato sa NAM-LX9 pomoću Tapatoka
 
Jeste li pri kraju proizvodjaci, nista lepse nego zavrsiti berbu pocetkom septembra dok su topli dani pa malo ogreva ide

Poslato sa NAM-LX9 pomoću Tapatoka
 
Kod nas berba uveliko traje. Imali smo dva mraza pocetkom oktobra bez neke vece stete. Imamo raditi do 15 og novembra sigurno. Hladne noci kratki dani vise ne moze mix plin sad tucemo cisti propan. Jeste skuplji ali je poprilicno jaci.
 
Nazad
Vrh