Duvan -- opšta tema

Dusan F,da to ti je duvan na nizama,to treba seci pa tako pusiti za to postoji masina koju ja nazalost nemam.Mogu ti poslati nekoliko listova da probas ali moraces ostrim nozem da seces skroz tanko i onda tako da motas i pusis.Izmedu ostalog i ja sam pusac pa ne pusim ovaj moj duvan,em sto je jak a i smrdi,probaj prvo mozda ti se nece svideti.Pozdrav
 
zeko prosek treca a klasirao vlada nisi trebao da im kazes da sam na forumu pisao da su poceli sa primanjem jer su odmah dosli pa sam malo dobio po nosu:ppozdrav:
 
radi se, radi,pomalo pakujemo ,pa malo svinjokolje, pa čekamo otkup a ono još ništa, pomera se a dokle ni baba Vanga nezna,a da se hvalim nemam čime,dva dana sušim ovu zadnju berbu i još uvek vlažno,potrošiću više drva nego što vredi duvan,čim predamo(ako predamo) čuće se rezultati,zasad nema radovanja ali zato vi meni živeli:ppozdrav:
 
Predao juce zadnji kilo duvana ukupno 4.7t,pamtim i bolje godine ali u svakom slucaju dobro je.Izmedu ostalog radim na otkupu lepim neke bar kodove,uglavnom hocu da kazem da duvan ove godine generalno je los posto vidim svakog proizvodjaca sta donosi,mislim los zbog toga sto je zelenciv nije problem sto su liske sitniji nego ta zelena boja,vecinom to ide u nize klase.Ni ovde kod nas proizvodjaci(pojedinci)nisu bas nesto zadovoljni,ali treba uzeti i to u obzir da je bila losa godina za duvan.Jos samo da navedem jedan primer 1ha sto sam zalivao,zalamao i prskao protiv zaperaka dobio 3t,a na drugom hektaru gde nisam imao uslova da zalivam nit sam zalamao nit prskao tamo 1.7t,priznacete to je veeeelika razlika,ne samo u kilazi nego i u kvalitetu.
 
da li znate nekoga ko radi virdziniju, a potrebna mu je susara za susenje? jedna je univerzalova od 60 ramova, odnosno 66, a druga termoplin od 72 rama, obe su na cvrsto gorivo (ugalj,kocica,drva itd )
 
250kg KAN-a /ha pred sadnju, folijarna prihrana ,prva nedelju dana od sadnje pa na svakih desetak dana i sve dok se moze uci u duvan za to koristim iskljucivo Murtonik (3kg na ha)on se pokazao najboljim.I pod oranje baceno 400kg 3*15/ha ako je predusev psenica,ako je predusev kukuruz onda ide vise za po 50-80kg.Ne nosim zemlju na analizu mada ne bi bilo lose,ovo sve radim po mojoj nekoj proceni sto se pokazao na mojim njivama uspesno, za sad.:ppozdrav:
 
Alberte
pitao sam te za prihranu zbog toga što si rekao da je bilo zelenčivog duvana pa sam mislio da je preforsirano azotnim đubrivimai ja isto tako koristim 300 kg 8:16:24 na kj ako ima ako ne onda 3 x 16 i stajsko đubre (to se nemeri onako pošteno da se jedva uzore)i prihrana kanom 10 dana po sadnji kada se ukoreni u prvom špartanju u kolicini 100 kg po kj po mome mišljenju a i skromnom iskustvu svaka kasnija prihrana azotom može da uzrokuje loše sušenje odnosno da na naličju lista ostaje zelencivo takođe i ako prilikom sušenja, duvan pe prolazi fazu žućenja odnosno štve u dobrim uslovima sa povećanim procentom vlage bez velikog strujenja vazduha isto hoće da se pojavi zelenčivost ja to pratim već više godina i trudim se da ispoštujem što bolje uslove pa nemam zelenčivog mada je nekada bilo dok se nismo naučili a što se tiče folijarne prihrane ja je ne koristim već više godina zato što se najviše azot veže za biljku a to je nepovoljno u procesu sušenja istina je što kažeš da je ova godina bila nepovoljna za duvan kako u polju tako i prilikom sušenja ali mislim gde su ispoštovani svi agrotehnički uslovi i blagovremeno branje da prinos i kvalitet neće biti puno manji
 
Moguce da sam mu vise dao djubriva,ali nisam znao da je vlasnik njive dobro nadjubrio stajnjakom pre 2 godine,kad bih znao da je tako ne bih bacio toliko vestaka,jbg ja ga nisam pitao a on nije rekao nista u vezi toga,nego negde u avgustu mi on rece,to jest njegov sin.Iduce godine 2 jutra ce biti u ugaru(predusev beli luk)ali sam bacio manje vestaka,a na druga 2 jutra (predusev kukuruz) tamo sam bacio vise,na ugar Map,a na ovu drugu njivu ruski3*16.Prosle godine sam bacio Map-a 140kg po jutru i pokazao se dosta dobro zato sam resio da ga bacim i ove godine na jednu njivu.A sto se tice zelencivog duvana ja mislim da je vreme igrao ulogu to jest topli vetrovi,jer nije moguce da recimo kad sam napunio supu(630niza)sa one strane odakle je duvao vetar ostao zelen a na drugoj strani supe lepa kestenjasta boja a radi se o istom branju ,dzabe sam ja navukao foliju nije vredelo,cak sam i zalivao ispod nizova zemlju ali dzaba.No dobro, svaka godina je posebna pa mozda iduca bude bolja barem se nadamo uvek boljem a sta ce ispasti videcemo.P.S.pre koju noc sam sanjao da ce prva klasa biti 3 evra.Ko zna??Mozda i bude.:osmeh:::novac::
 
evo prvih rezultata,predato danas 936 kg a vraćeno kući oko 350 kg zbog veće vlage od 28%, klasiranje,merenje i odbici sramota, po klasama prve 0, druge 37 kg,treća 376,četvrta 329 i peta 194 kg. došli njih trojica, namestili kantar, bodu bale i mere vlagu i udri po koperantima, mogli su i batine da dobiju, toliko smo motivisani da nam duvan više nikad napamet neće pasti. Tako da nemojte kukati jer od goreg ima gore, mislim da od Alijanse nema korektnijeg otkuplivača a što se tiče mojih iz B.Palanke ima da ih reklamiramo po celom Sremu a i šire , jer koliko čujem mnoge firme dižu ruke od berleja samo će navodno ovi u Palanci ugovarati, e pa neka izvole, ja sigurno sejem kukuruz, duvan više jok. Čujemo se još pozdrav:ppozdrav:

---------- Poruka napisana 25-12-11 u 17:12 ---------- Prethodna poruka je 21-12-11 at 20:01 ----------

malo kasnim, oprostite, čestitam Božić našim drugarima koji danas slave, dobro zdravlje i puno radosti njima i njihovoj porodici:ppozdrav:
 
pozdrav

pozdrav duvandzijama:osmeh: evo da se i ja pridruzim diskusiji mada vidim da ste vecinom ovde berlejci... ja proizvodim virdziniju na oko 30 kj i do ove god sam radio tj ugoivarao sa cokom...
 
nikako... zadovoljan nisam nikako.. ajd na stranu ono da je nama proizvodjacima malo koliko god da plate a njima puno, ali kad svedem prosek ove godine 10 centi sam ispod proizvodne cene. plus jos sto me voljena firma nije ispratila pa mi je gro duvana ostao na njivi... sve u svemu cista propast ove i prosle god... za ovu sledecu cemo videti ali sigurno necu raditi za coku.
 
zdravo ljudi,bio sam malo odsutan pa kao prvo srecna nova godina svima i zelim puno srece ali najpre zdravlja,to je najbitnije , ostalo ce da bude nekako.Citajuci zadnje postove,hmmm sta da kazem ostao sam bez teksta,ne znam sta ce da bude izgleda ne treba duvana ili sta se desava nemam pojma.Kako situacija stoji mi cemo raditi i ove godine za alijansu,a za dalje neznam.Za sad toliko,ako cujete nesto novo u vezi duvana, tu smo, pisite pa da malo diskutujemo.Pozdrav:ppozdrav:
 
Поздрав пријатељи и срећно Вам било
Ја сам бивши и неславни произвођач вирџиније, раскинуо сам уговор после приватизације Нишке дуванске, тежак је то посао али су коректни са плаћањима били.
Остало ми је нешто дувана па сам решио да то не пропада залуд и питам вас за искуства са кућном прерадом ( кување, резање...) за личну употребу. Ако неко има машину за резање замолио бих да постави слику и да објасни како функционише или можда прода.
 
Nazad
Vrh