Duvan -- opšta tema

I mi poceli danas 2 berbu
rmtvzo.jpg
 
kod mene sutra nastavljamo branje,koja berba nezna se bogami,bere se svakako,negde 2 negde 5 listova,led sve pobrkao,cvet nisam zalamao, malo sam demoralisan ali idemo dalje
vn04eb.jpg
9pytr9.jpg
ovo je stanje od ponedeljka
 
ljudi moji kako vi organizujete posao, nas troje bralo danas,deda nosi sin slaže u prikolicu,krenuli u 6 jutros i malopre okačili po čardacima u selu,ubili se od posla, obrali 12 redi nizali od 12 do 19 sati,nekih 8o venaca od 2,2o m,leđa nam pukoše,bralo se uglavnom od 5-7 listova,požuteo katastrofa,sutra pauza pa u subotu na sledećih 12 redi
 
Nas petoro ide na branje,ja i cetri radnika.Krecemo u pola pet, na njivi smo do pet i petnaest.Napunimo prikolicu i do deset smo kuci,za to vreme supruga kod kuce namota kanap na masinu,skuva rucak i tako.U 12 sati dolazi jedna zena sto nize i do 6 sati njih dve nanizu 120 do 130 nizova od 4 metra.Dva radnika dolaze ujutro rano pa vuku suv duvan na tavan i u drugu supu,a popodne meni pomazu da kacim sirov duvan i tako sve u krug dok ima mesta i duvana.
 
kod nas nije bilo dosta dugo kise pa je sav duvan jednostavno pobeleo to nisam nikad video tako da bas nece biti neki kvalitet ali jos sledece nedelje i gotovo:ppozdrav:
 
Procitao sam celu temu. Svima Vama koji proizvodite svaka cast! Koliko tu treba ljudi da bude ukljuceno, koja je to briga oko proizvodnje. Samo napred, kad imate takvu volju!
 
Procitao sam celu temu. Svima Vama koji proizvodite svaka cast! Koliko tu treba ljudi da bude ukljuceno, koja je to briga oko proizvodnje. Samo napred, kad imate takvu volju!
A naše ministarstvo kaže da netreba premija za duvan po kili kao što je bilo prethodnih godina da to nije pošteno prema drugim ratarskim kulturama i proizvođačima a koi je posao u 1 kj duvana ili u 1kj pšenice kukuruza itd a još o uposlenosti sezonskih radnika to da se ne govori
 
e da nas je vreme poslužilo, neke koristi bi i bilo, što reče jovica, pobeleo od ove suše,dobio neke ožegotine po rubovima lista,kao da sam ga brenerom šurio,uz sve to za nedelju dana i ono što valjalo ,izbušila gusenica,baš me krenulo u mater,još jedna berba i kraj,mrtav sam umoran,tri dana od ujutro pola pet do uveče osam,ko neveruje nek proba:ppozdrav:
 
evo sad kad treba da zavrsim berbu pocela da zeza masina jednostavno jezicak upada u svaki zub pa slabo pokrece traku tako da stepa na svaki santimetar, podmetnuo sam ispod pleka na zupcaniku platnu ali me vredi:sta:
 
Jovice vidi da ti nije slučajno olabavio šraf na polugi koja pokreće račnu pa da se zato korak pomerio , mi inače počeli zadnju berbu pa sutra ako Bog da u šest na posao
 
pala kisa pa krecem da pakujem prvo branje jer nemam meta a vreme istice a treba obrati jos otprilike cetersto venaca pa gotovo:ppozdrav:
 
Kod mene ostalo još 40% da se obere. Kakva je suša duvan je vrhunski.
E sad, kako i koliko djubrite njive za duvan, koliko uree i kad i koliko mešanog i koje. Imam neke preporuke sa američkih sajtova ali ne znam da li je 100% primenjivo na naše terene, kad sam video koliko uree treba za brelej zavrtelo mi se u glavi :D
 
meni ostalo još dva dana oko branja,ona zadnja berba, ovrške neću verovatno brati jer nestižem, završio ove nedelje suncokret, došao kukuruz, kiše nema sve suvo ko barut, čujem da Senta plaća viržiniju 3oo din 1.kl jel istina?
 
ako mene pitaš, brate neznam, jer ovde niko nesadi sem mene,a Senta ovde ima samo proizvođače viržinije, što se tiče berleja ja sam ovde na kraju sveta,za orijental neznam stvarno
 
  • Like
Reagovanja: zis
zoranko Pitam onako cisto da se informisem slucajno sam dosao do semena pa se mozda i odlucim da ga sadim onako za sebe jer sam pusac a u odnosu na ovo djubre u cigarama njegova aroma i dozivljaj kad sam napravis cigaru (onako umotano u list) je pravo uzivanje:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh