Dunja

U trećoj, u drugoj je ostavljao po jednu za probu

- - - - - - - - - -

Djaga, ne treba da klikneš na "prijavi post uredniku" pa da pišeš poruku, već ovde dole u polje "brzi odgovor".

Tvoje pitanje je bilo:

Postovanje ja sam novi clan i nemogu da se snadjem na ovoj stranici za dunje jer sam iskljucivo za to zainteresovan i eventualno za krusku pa bih vas zamolio za neko konkretnije objasnjenje.

Ovo je link koji sam hteo da okacim i da pitam sta treba da radim nema sta nisam probao zahvaljujem i oprostite sto se ovako obracam valjda ce posle biti lakse i jednostavnije.

fotografija0312.jpg



Klasicno susenje stabla,koliko ti je stabala ovako obolelo ???


Da dodam ,ova voda ni malo ne prija dunji,od svih vocnih vrsta ona najmanje ``voli`` vodu u ovoj kolicini moze biti pogubno po dunju. Zile ``pijavice`` ,one najmanje na krajevima korenovog sistema usisavaju vodu do odredjene kolicine,kad vise ne moze da usisa ona pocinje da truli. Tako da ne treba da vas cudi ako dunja pocne da se susi posle ovog potopa. U svakom slucaju posle kise kad krene sunce krenite u borbu protiv ervinije i monilije,vrlo agresivno. Cim malo osusi odradite streptomicin u razmeri 50 grama na 100 litara vode. Sedam dana nakon toga poprskati stroby preparatom u kombinaciji sa moortonik prihranom + perfektion (protiv buba i vasi ).

Pozdrav svima i srecno !
 
Jeli neko uspeo juče i danas da obiđe dunje i kako izgledaju naročito mlade voćke posle ovoliko kiše i vetra?Kod mene stala kiša ako ovako potraje do jutra prvo obilazak voćnjaka ...
 
Nece se nista promeniti za 2 dana ali za 30 dana hoce.... Naveo sam gore sta treba raditi,no,neka napise svako po nesto iz svog iskustva pa cemo se povaditi,sto kazu babe ``i ovo ce se zvati lani`` :)
 
Iron ex stefanvoce da li streptomicin mesas sa nekim fungicidima ili radis zastitu samo sa njim ? Nisam do sada radio streptomicinom , do koje faze formiranja ploda ga ti koristis i da li ova doza od 5gr/l nije velika, sve sto sam ja cuo je da se koriste manje doze od 5gr
 
Nema problema brate,samo da ti kazem da je skoro jedan vocar odradio prskanje streptomicinom 100 grama na 100 litara . Litar-Gram. Ja sam mislio da ce nesto lose da se desi,ali nije :)
 
Na nekoliko osušenih voćki krenuli mi mladari ispod mesta kalemljenja,dunja mi je kalemljena na dunji.Mladari identično izgledaju kao i ovi u krošnjama e sad dali ih ostaviti i dali će to biti ista biljka ili da i njih menjam na jesen?:sta:
 
Nije džabe kalemljena. To je verovatno sejanac tj iz koštice i pitanje je koja je sorta, moguće divljak neki...list svakako izgleda isto :)
 
Na nekoliko osušenih voćki krenuli mi mladari ispod mesta kalemljenja,dunja mi je kalemljena na dunji.Mladari identično izgledaju kao i ovi u krošnjama e sad dali ih ostaviti i dali će to biti ista biljka ili da i njih menjam na jesen?:sta:
Ma-dunja koja je najčešća podloga ima dosta sličan izgled, u stvari ni sam ih nisam razlikovao već sam skidao sve ispod kalema kada sam imam sličnu dilemu kao ti samo prošle godine. u svakom slučaju ako nemaš previše osušenih dunja moj ti je savet da ih bolje zameniš nego da iz njih razvijaš sam stablo, pa dok dođe do formiranja krošnje a pitanje je koliko je i zdrava pa može da bude i kržljava i da slabo napreduje. Bolje je po meni da uzmes od nekog pouzdanijeg rasadničara novu, zdravu sadnicu.
 
To sto ti je ispod kalema ti je samo hibridna podloga koja je nisko ili visoko bujna,ne dobijas nista ostavljanjem,i ako je sejanac-divlja dunja ,opet nista,to su vrlo sitni plodovi....
 
Imam problem sa Dunjom, krenula je da se suši. Nakon što sam primetio da se suši odsekao sam osušene grane i oprskao ostatak sredstvom protiv plamenjače, ali se problem sa sušenjem nastavio, šta može biti uzrok tome? Šta dalje da preduzmem da bi je spasio?

attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Da li se razmrdala od mnogo blata i vetra, dešavalo se svima ove godine?
 
OK, a znaš kako izgledaju erwinia i monilia laxa, nije nešto od ta dva? Ako ne znaš ukucaj na google pa pogledaj slike, čisto da ubrzamo dijagnozu :) Treće bi mogli biti potkornjaci ili neke tako napasti, pogledaj ima li rupica na kori kao da su ušli insekti.
 
Liči mi na Moniliu, ali nisam siguran. Plodovi su joj zakržljali, maleni i crni, i suši joj se lišće odozgo ka dole sve više i više. Nema rupica, sve deluje ok.
 
Pa liči na oba...plodovi crni monilija, a odozgo na dole erwinia. Da li se na vrhovima grane savijaju, izgledaju kao pastirski štap, a listovi kao da su oprženi vatrom?

Imaš baš na ovoj a i na prethodnoj stranici pitanje oko sušenja stabla dunje, a o erwiniji ti je maltene cela ova tema, jer dunja izrazito ima problem sa time.

Evo u ovom postu imaš sliku simptoma na starijem stablu, pročitaj temu polako ima svašta a skoro sve o tome :)
http://poljoinfo.com/showthread.php?3867-Dunja&p=722986&viewfull=1#post722986
 
Plodovi su sitni i crni, a grane su prave, ne savijaju se, dok se listovi suše sa oboda ka sredini. Za sad je tako zahvaćena jedna grana, ali plašim se da će se proširiti i dalje ako nešto ne preduzmem. Da li bi pomoglo nešto kad bi je jednostavno odsekao, da li bi tako sprečio dalje obolevanje i spasio ostatak voćke?
 
Nazad
Vrh