Dunja

Ako nije velika šteta odseci bez razmišljanja. Presek onda dezinfikuj bakrom ili rakije ili šta dovatiš i namaži voskom ili nečim da ne bi tu opet krenula neka zaraza.

Da li si pogledao sliku na vrhu ove strane u postu?
 
Pogledao sam sliku, tako nekako i ovo izgleda samo je znatno manjeg intenziteta. Kod mene se listovi uvijaju (gužvaju) i suše, i uhvaćena je samo jedna grana. Ma odsečem ja nju i ne razmišljam, mlada je sadnica pa i nije baš tako velika šteta. Bolje nego da rizikujem pa da propadne skroz. Nisam uradio zaštitu sadnica od Monilie, jel kasno da sad to uradim?
 
Protiv monilia laxa (sušenja grančica) je kasno, to je gljivica koja se kroz cvet zapati.

Protiv monilia fructigena (trulež plodova) rano, to se radi kad plod menja boju.

Sada možeš ako već nisi mankogal80 + nurell-d protiv pegavosti lista i crvljivosti plodova i vašaka, pa isto tako polovinom jula i polovinom avgusta, s tim što polovinom jula promeni preparate...
 
Pa valjda jesam, uradio sam sve po knjizi, mada to i ne mora da bude uvek dobro tako jer se kvalitet zemlje razlikuje kao i mineralni sastav... Nisam radio analizu zemljista pa da bi bio 100% siguran da je pravilno nadjubreno...
 
Nisam vocar ali imam nekih 50 komada dunje zasadjenje pre godinu dana.To je neko brdo,mala povrsina pa sam tu ubacio dunju cisto da se ima.Obradjivana je maksimalno,prskanje i zastita na najvisem nivou,djubrivo se nije stedilo kao i prehrana preko lista.Do sad je bilo dobro sa malim znakom ervinije,to je seceno i izbacivano iz vocnjaka,ali posle ovih kisa stanje se pogorsalo,to se veoma brzo suse grane,na vrhu dobija pastirski stap i ode grana.Ja secem,dezinfikujem ali nema pomoci,od lepih dunja sa jako lepim rasporedom grana dobih nakaze.Sad moram opet seci grane.Sve sto isecem izbacujem iz njih u kolicima i odmah zapalim.Poprskana je krajem maja streptomicinom,kazu to pomaze ali u mom slucaju to nema efekta.Ima li leka ili da sacekam kraj godine da vidim sta ce da bude do kraja,sta je ostalo pa da povadim na kraju sve.
 
Meni je erwinija napala zasad od prosle godine,susili se mladari ali ne u velikoj meri,mozda po jedan dva na svakoj desetoj...prskao sam X1 biocleanerom dva puta na 10 dana i od tada je stalo dalje sirenje evo vec mesec dana je proslo i ok je.Da li je od toga stalo ili samo od sebe sad je pitanje,evo link http://svezabiljke.rs/index.php?route=product/product&product_id=125
 
Nisam vocar ali imam nekih 50 komada dunje zasadjenje pre godinu dana.To je neko brdo,mala povrsina pa sam tu ubacio dunju cisto da se ima.Obradjivana je maksimalno,prskanje i zastita na najvisem nivou,djubrivo se nije stedilo kao i prehrana preko lista.Do sad je bilo dobro sa malim znakom ervinije,to je seceno i izbacivano iz vocnjaka,ali posle ovih kisa stanje se pogorsalo,to se veoma brzo suse grane,na vrhu dobija pastirski stap i ode grana.Ja secem,dezinfikujem ali nema pomoci,od lepih dunja sa jako lepim rasporedom grana dobih nakaze.Sad moram opet seci grane.Sve sto isecem izbacujem iz njih u kolicima i odmah zapalim.Poprskana je krajem maja streptomicinom,kazu to pomaze ali u mom slucaju to nema efekta.Ima li leka ili da sacekam kraj godine da vidim sta ce da bude do kraja,sta je ostalo pa da povadim na kraju sve.

Kako to mislis "nisam vocar, ali imam nekih 50 komada..." Jesi VOCAR prijatelju, i da imas samo 5 , jesi vocar. To sto ti nije glavna delatnist,i sto ne zivis od toga i sto ne ulazes (?) mnogo, ne znaci da nisi vocar. Nemoj da amnestiras sam sebe,jesi vocar. Cim Ti znas da prskas i nazive i prepoznavanje bolesti, vrlo dobro znas, Ti jesi vocar.
Cak znas da prskas i nedozvoljenim sredstvima, cime unistavas i biljku izemljiste i sebe, a eventualni plodovi sa tih vocki bice katastrofa ( da koristim samo blaze reci).
Da, i nisam tamo gde treba, ali evo mogu i ovde: Dobrodosao na forum vocaru!
 
Moje skromno mišljenje, da možda ubacuješ folijarnu prihranu gvožđem, rekao bih da prilično diže imunitet biljkama...
Prilikom ovih vremenskih nepogoda, jedan broj stabala mi se od raskvašene zemlje i konstantnog jakog vetra nakrivio , nisam na vreme odreagovao i sada se zemlja naravno stvrdla, tako da ako ne uspem nekom prilikom posle nekih obilnijih kiša da te mlade voćke ispravim, šta mislite koliko loše može to da se odrazi u budućem životu biljke?
 
Danas sam pokusao da rezem dunje ali kada sam otisao na ,,licino mesto" shvatio sam da ne znam sta treba da rezem. strucan covek ih je do sada formirao, moracu opet da ga zovem. Samo trosak...
 
Pa jel može sada da se skraćuju i proređuju grane na mladim dunjama? I kod mene grana na sve strane a imam i mladara po70-100cm,ja sam mislio da čekam zimu za rezanje ali to samo znači da ću imati više da odsečem i odbacim.(prva im je godina)
 
Pozdrav dunjari,kakvo je stanje u dunjama,ja sam pre ovih kiša počeo malo da "orezujem" ono što mi se činilo da baš smeta ostala mi još 1/3 plan je da završim sutra ako ne bude blato.Dali bi trebalo posle ovih kiša sa nečim ošpricati preventivno i možda neka folijarna prihrana zbog rezanja?
 
Upravo to sto si napisao :) mislim da cu I ja sutra

- - - - - - - - - -

2ry1w7b.jpg


- - - - - - - - - -

2h3mws3.jpg


- - - - - - - - - -

166hrtl.jpg


- - - - - - - - - -

dccxs5.jpg


- - - - - - - - - -

1zz461e.jpg


- - - - - - - - - -

Postavio sam pitanje na temi zaštita bolesti i simptomi ali nisam slike, nešto mi je slabo išlo... šta ovo može biti i čime da prskam, primetio sam ovu pojavu u blagom obliku na još tri četiri stabla. Ove grančice sam danas orezao !
 
Nazad
Vrh