Dunja

hvala drustvo na odgovoru,mada ga mnogo zaguzvaste :ppozdrav:
 
Problem je sto sve vocne vrste nemaju predispoziciju za razvijanje dobrog korenovog sistema na ovaj nacin ,cak i one koje razvijaju dobar korenov sistem nisu ni blizu korenu koji razvija sejanac

Pa sad, načelno to je ste tako ali
Vegetativni koren, dakle koren nastao na taj način o kom pričaš, kada se iz nadzemnog dela biljke formora koren, ne mora uvek biti slab koren.
On je najčešće plići od generativnog, korena nastalog iz semena, da su biljke formirane na njemu nestabilnije to stoji, razlikuje se i po tome što nikada nema centralnu žilu, a odlikuje se večim brojem sitnih žilica, pa njegova usisna moć ne mora biti manja od generativnog, nekada je čak i suprtono.

A ovaj spor, da li može dunja da se ražmnožava nadzemnim delovima koje se zabodu u zemlju i tako se ožile odgovorj je, praktično NE MOŽE.
Moguće jeste da leskovačka dunja formira adventivni koren, ali u malom broju slučajeva i taj koren je uvek slab.(dunja kao voćna vrsta ima tu osobinu da se "ožili", i podloga za dunju je dunja, i to dunja ne iz semnena, već baš dunja sa vegetativnim korenom,ali ne leskovačka, več neke druge dunje koje bolje od leskovačke formiraju vegetativni koren)

Sadnica eventualno dobijena ožiljavanjem leskovačke dunje će naravno zadržati sve osobine leskovačke , i nema razloga da se na nju kalemi leskovačka jer to ona već jeste, ali to NIJE način na koji se razmnožava leskovačka dunja.
Ona se razmnožava ISKLJUČIVO kalemljenjem što se prakse tiče.
Tako da, Mirko, ostani ti na forumu, kupuj sadnice dunje koje su kalemljene kad sadiš voćnjake, a ko hoće da zabada grančice i tako razmnožava dunu, srećno mu bilo, možda i uspe :)
 
U Februaru, one moje sadnice od jesenas, prekraćene na oko 75-80cm, krajem februara isprskano plavim uljem, šta me sada i kada čeka od zaštite(prskanja)?
 
Ceka te djubrenje, uglavnom kazu da je kan sigurniji u prvim godinama od uree (oko 100g po stablu) i povremena zastita lista, nisam siguran da li treba kad krenu pupoljci neki fungicid...
 
U Februaru, one moje sadnice od jesenas, prekraćene na oko 75-80cm, krajem februara isprskano plavim uljem, šta me sada i kada čeka od zaštite(prskanja)?

Posle zimskog prskanja prva naredna zaštita (prskanje) je od monilije! Na tržištu imaš dosta dobrih preparata kao što su u prvom redu Sygnum, Chorus, Presing koji su sistemski fungicidi i kao takvi su izuzetno pouzdani. Presing je Župin preparat i skoro upola jeftiniji od ostalih, a postoji dosta zadovoljnih voćara koji su svoje zasade (uglavnom višnja i trešnja) tretirali njime.

Послато са HD2 користећи Тапаток 2
 
Posle zimskog prskanja prva naredna zaštita (prskanje) je od monilije! Na tržištu imaš dosta dobrih preparata kao što su u prvom redu Sygnum, Chorus, Presing koji su sistemski fungicidi i kao takvi su izuzetno pouzdani. Presing je Župin preparat i skoro upola jeftiniji od ostalih, a postoji dosta zadovoljnih voćara koji su svoje zasade (uglavnom višnja i trešnja) tretirali njime.

Послато са HD2 користећи Тапаток 2

Kada prskati Chorus-om ?
 
@ Iron ex stefanvoce Vezano za Chorus ne mogu ti dati tačne podatke jer igrom slučaja ranijih godina sam koristio isključivo Sygnum. Ukoliko se i ti rešiš za ovaj preparat mogu ti reći da su dva prskanja dovoljna (1. beli baloni sa recimo 10-20% otvorenih cvetova i 2. pun cvet i već polako latice opadaju) i to će dati zadovoljavajuće rezultate. Ukoliko si se ranije sretao sa monilijom u svom zasadu (ja na sreću nisam) možda treba razmišljati i o tri tretiranja, a o tome bi ipak morao da se konsultuješ sa nekim iskusnijim kolegom sa foruma!
 
kad opadaju latice to je već precvetavanje. Sredstva protiv monilije, nebitno naziv i proizvođač se koriste u fazi beli baloni i 50 posto procvetalo, može još jedno između ako su temperature jako visoke i sve vreme pada kiša...u precvetavanju ide nešto za bolesti lista i insekticid, da se nešto ne ubuši u mali plod, a tad kreće i list da raste..tako je za skoro svo voće ta prva prskanja sa proleća, plavo, monilija, precvetavanje..
 
kad opadaju latice to je već precvetavanje. Sredstva protiv monilije, nebitno naziv i proizvođač se koriste u fazi beli baloni i 50 posto procvetalo, može još jedno između ako su temperature jako visoke i sve vreme pada kiša...u precvetavanju ide nešto za bolesti lista i insekticid, da se nešto ne ubuši u mali plod, a tad kreće i list da raste..tako je za skoro svo voće ta prva prskanja sa proleća, plavo, monilija, precvetavanje..
A šta misliš čime da oprskam ove mlade(sa slika) i kad?
 
plavo već jesi, pošto nemaš cvetove ove godine, onda jednom za moniliju kad dobro nabubre a kad krenu listići nešto za bolesti lista i insekte lista, insekticid možeš cipkord, dimetogal itd a za bolesti mankogal80 ali je dobro da vidimo ako neko zna i neki preparat protiv erwinie koja je specifična za dunju, ako vidiš da se neka grana suši, seci je odmah celu i ne žali, dunja ima lep porast kad je mlada, izbujaće opet sve to lepo..i pusti malo da krenu svi pupoljci, da se aktivira koren dobro i da vidiš koja grana će ići u koju stranu pa se odluči koji ćeš uzgojni oblik i prema tome odaberi koje ćeš grane ostaviti a ostale poskidaj skroz..ako budu još meke, mrdaj malo gore dole i možda se isčupa cela sa sve jabučicom, bolje će to zarasti nego da je isečeš makazama a i neće opet krenuti nova na mestu preseka.
 
Ok, hvala oktopode! Pretpostavio sam da je još rano za zaštitu od monilije (bar što se tiče dunje) ali rekoh bolje da pitam. Nažalost za erviniju koliko sam čitao ide samo preventiva bakrom a ja se uzdam i u činjenicu da oko mene nema voća sigurno 2 kilometra... Što se tiče formiranja krošnje, čitao sam Evicu Mratinić, ona uglavnom preporučuje poboljšanu piramidu ali sam se uz konsultacije sa par ljudi koji imaju dunjare i koji super izgledaju sa vazom odlučio za nju.
 
nemam dunje pa nisam upucen u njihovo odrzavanje,ali pouzdano znam da se u sadnicama monilija suzbija prskanjem streptomicinom,mislim da je isto i za zasade pod dunjom,ja bar tako odrzavam sadnice
 
Ja sam moje 3 dunje morao povaditi, nisam vodio računa dok su bile male,::sramota:: i erwinija je pobedila!
Evo kako izgleda iznutra jedne ramene grane...
 
Da tu si u pravu, ja sam jos jesenas nabavio streptomicin za kruske doduse, jer mi je prosle godine stradalo 30 vocki.
 
:sta: zar koristenje antibiotika ne odredjuje ministarsto urebama i uopste dali je koristenje antibiotika u srbiji dozvoljeno i ko to kontrolise,
ovo sad nema veze sa miroljubovom tvrdnjom posto mislim da se on tu malo zabunio.
 
Nazad
Vrh