Dunja

Sadnice su kupljene ovde http://www.kalemvisnje.com/ ,a podloga dunja MA,uzgojni oblik neznam sta cu,dvoumim se,skratio sam je na 75cm.Prijem je 100% za sada,ona je krenula prva,vranjska je vec odavno pogurala sto je i normalno.Nevidi se bas na slikama ovde,ako ne bude sutra kise slikacu malo blize.
 
"Okolina" je širok pojam :) 100 metara vazdušnom linijom može da znači i 10 dana razlike u kretanju vegetacije, jedna parcela ka Dunavu, druga od Dunava, u hladu i slično...
 
Evo dunje u trenutnoj fazi,dunjak je malo tanja sadnica ali zato brze gura.
2lo64hw.jpg

34gouuc.jpg
 
Ja sam rekao svojE preporuke,shodno vremenu.Znaci, posle ovih kisa i ovoliko vlage ,ugreje sunce,a za tim i monilija.Ovo sto sam gore napisao vazi za moniliju.

A ervinija ce se uraditi streptomicinom i preventiva mozda i lek je preparat ``SWITCH``.
 
SWITCH nije delotvoran!
Duvao ja, a ni k.... ne vedi!
Obično su radile makaze i testera, a prošle jeseni i ašov ::lose:: Rasturi me ta erwinija, čak se i proširila na ostale jabuke...
To je neverovatno, kakvo je zlo...kad se ugnezdi u voćnjak!
 

Da li je ovo ervinija? Gledao sam neke slike i simptome ervinije i ovo ne bi trebalo da je to ali sam danas u priči sa ljudima koji imaju poveći zasad čuo da je se prvo pojavljuje tamna boja na stablima i da se tu suše. Sva moja stabla su pustila list i na mestima gde imaju tu tamnu mrlju pa opet se tešim da nije ervinija u pitanju.
 

Da li je ovo ervinija? Gledao sam neke slike i simptome ervinije i ovo ne bi trebalo da je to ali sam danas u priči sa ljudima koji imaju poveći zasad čuo da je se prvo pojavljuje tamna boja na stablima i da se tu suše. Sva moja stabla su pustila list i na mestima gde imaju tu tamnu mrlju pa opet se tešim da nije ervinija u pitanju.

-Uzunche- Ako je list koji je izašao na tim tamnijim mestima zdrav, ne bi trebalo da je ervinija, ja sam imao iste takve tamnije delove na stabljici, danas sam zvao PSS Šabac i kažu mi da može da bude ervinija ali može da bude i druga opcija- da su sadnice u zimu i mrazeve ušle jedre i da su ta mesta ustvari promrzline. Koliko sam ja upućen, rasadničari sadnice forsiraju sa đubrivom -azotom i vodom, tako da sadnice dugo budu jedre i ne odbacuju listi, u takvom stanju uđu u hladan period-mraz. Kod mene je bio takav slučaj, sadnice su bile veoma dobro razvijene visoke i fino debele sa po kojim listom koji duboko u zimu nije hteo da otpadne, pa stoga moguće da je pojava tamnijih delova na sadnici stvar promrzline- NADAJMO SE :)
Imam odrđen broj stabljika gde se u donjem delu pojavljuju i otvaraju pupoljci dok u gornjem delu nema pupoljaka e sad ja više ne prepoznajem koja su stabla imala te tamnije delove da bih znao da li na tim tamnim delovima ne izbijaju pupoljci

- - - - - - - - - -


Da li je ovo ervinija? Gledao sam neke slike i simptome ervinije i ovo ne bi trebalo da je to ali sam danas u priči sa ljudima koji imaju poveći zasad čuo da je se prvo pojavljuje tamna boja na stablima i da se tu suše. Sva moja stabla su pustila list i na mestima gde imaju tu tamnu mrlju pa opet se tešim da nije ervinija u pitanju.
I ako jeste ervinia šta raditi ?
 
Nazad
Vrh