Dunja

Hvala na odgovoru,
tek sad san procitala sve komentare na ovu temu i vidim da je vec bilo reci o trenutnom plasmanu.
Nego imam jos jedno pitanje, imam jesenas zasadjena dva eksperimentalna stabla Leskovacku i Sampion, pa me interesuje da li treba da se primeni neki posebni tretman toliko mladih stabala, posto imam knjigu od Evice Mratinic i tu nista ne pise o tome.

- - - - - - - - - -

Imam jos par pitanje, sta ste sejali izmedju redova, ja sam mislila da posejem neko lekovito bilje zalfiju, nanu itd, jer planiram da postavim neku kosnicu, pa zbog kvaliteta meda bih ovo sejala. A sro se tice zalivanja pitala bih sledeca, na toj parceli nemam blizu vodu, pa sam mislila da iskopam bunar, kao sto rade po Vojvodini, buse neke rupe precnika tipa 50cm, ne znam tacno i traze podzemne vode, al je ta voda dosta hladna, pa se pitam kako bi to uticalo na koren biljke?:sta:
 
Bilo bi im hladno :) Ako je baš da ledi voda, onda da iskopaš prihvatni bazen pa iz njega kad se malo zagreje da se zaliva...ne znamo koliko je to hladna ta voda?

Sadnice od jesenas treba sada da prekratiš na neku visinu da kad krenu lepo se razgranaju. Što se tiče zaštite tj prskanja, kad malo otopli prskaj plavim uljem. Treba ako primetiš da kreće erwinia protiv nje da se boriš, i preventivno i ako krene. Pročitaj celu temu i pretraži malo internet što se tiče erwinie.

Trebaš kad se otvaraju pupoljci da prskaš chorus, a kad se već skroz otvore chorus i insekticid tipa dimetogal, cipkord.

Na jesen bakar i krečenje. To ti je sve narednih par godina.
 
@oktopod
prskas li ti tvoje voce u cvetu sa dimetogal ili cipkord ?
@vocarka
za prskanje u cvetu samo fungicid, u apoteci se posavetuj ima preparata koji nisu stetni za pcele ili obrati paznju na vreme prskanja.
 
U cvetu ne koristim insekticid. Prvo korišćenje insekticida mi je u precvetavanju, kad opadnu latice i krenu plodići a drugo malo pre nego krene da menja boju, tako za trešnje i šljive, kajsije posle precvetavanja ničim ni ne prskam do jeseni. U precvetavanju koristim i mankogal80.

Koristim samo chorus u fazi belih kokica (balona) i u fazi kad je pun cvet.

edit: sad vidim što si me pitao....loše sam posavetovao gore, napravio sam grešku, chorus u fazi belih kokica i kad je pun cvet, bez insekticida, a kad opadnu latice insekticid i mankogal80
 
Pozdrav, interesuje me vaše mišljenje... Parcela na kojoj sam posadio Dunje se nalazi u klasičnom ravničarskom ataru-Mačva na samoj granici sa Sremom tik uz reku Savu, sa uglavnom ratarskim usevima (pšenica, kukuruz. soja...)- (ja u blizini nisam video voćnjak :)). Nadmorska visina je 77m, reka Sava je udaljena vazdušnom linijom oko 500-600m. Pre par dana sam pričao sa voćarima koji se uglavnom bave uzgojom Jabuke, koji su mi rekli da su im crne prognoze zbog položaja-podneblja parcele a vezano za bolesti konkretno erviniu, e sad interesuje me vaše mišljenje da li je moguće gajiti voće-Dunju na jednoj takvoj parceli i održavati je ako ne u nekom idealnom a ono barem u solidnom stanju što se tiče bolesti konkretno ervinie. A ako ti moji voćari čitaju ovaj post prepoznaće se i veliki podrav za njih :) !
 
Dunja kasno cveta,pa hladnoca i ne bi trebalo da predstavlja neki problem.Ali zato monilija i ervinija uz tu vlagu...tesko... Probaj,posadi 2-3 sadnice pa vidi...
 
Прошле године ми је трећина дуњиног листа ожутела, у време кад је остало лишће било зелено. Рекли су да је ервинија па сам чак и неке гране одсекао а остало прскао. Чим да прехраним и шта да бацим на земљу. Неки вештак??
 
interesuje me,da li neko zna,ako pobodem u zemlju grancicu leskovacke dunje i ona se primi,krene da raste,da li je to leskovacka dunja ili mora da se kalemi,ako nije,zasto?
 
Brate isto sam uradio,pobo sam u zemlju leskovacki letorast i on se primio extra,a pobo sam onako bzvz u prolazu,pogledam juce on krece.... Pa trebalo bi valjda da je leskovacka?
 
pa to me interesuje,jel i ja sam pobo,al neko mi kaze da je to samo podloga,ali ja logicki razmisljam da je to ta grana,trebalo bi da bude leskovacka ,ne vidim razlog zasto ne bi bila:sta:,jbm li ga videcemo,ako neko nesto zna neka kaze!:bravo:
 
Trebalo bi da bude, logički gledano. To je grančica koju bi kalemio na nešto, znači kalem grančica a ne podloga. Kalem grančica sadrži sve genetske informacije roditelja, tako da će to biti isto kao da si je nakalemio na nešto, postavlja se samo pitanje bujnosti tačnije kakav će korenov sistem razviti.
 
Nazalost nece dobiti gotovu vocku,moze se iskoristiti kao podloga.Dunja se kalemi!!!
 
Nazad
Vrh