Dunja

U proleće se generalno baca đubrivo sa više azota (N). Znači može i NPK sa više N. Zavisi kakav je sastav zemlje.

KAN je bolji od UREA za mlađe voćke jer je UREA agresivna preko žilama i lako se pretera sa količinom pa se spale žilice od korena, ali je zato jača od KANa. Po trogodišnjoj sadnici ti je dovoljno do dve šake KAN, to ti je oko 50 do 100 grama.

Naravno, pričamo napamet, za kvalitetno đubrenje je najbitnije uraditi analizu zemljišta. Može da se desi da je nečije zemljište već bogato azotom, pa unošenjem previše azota nepotrebno se drugi neki elementi iz zemlje vezuju za taj azot i biljka ne može da ih iskoristi, više štete nego koristi...
 
Ako znaš da nije puna azotom, pretpostavljam da si radio analizu pa bi trebalo da znaš kolliko čega treba...ako nisi, onda meti tako dve šake kana, nemoj direkt uz stablo nego okolo, kao krošnja, posoli :D

Meni je ostalo Fertora, organsko đubrivo na bazi pilećih peleta, pa ću njega da bacim šaku i nepunu šaku kana.
 
Kako je dunju najbolje orezivati(na kojoj visini seci) sadnja jesen 2012 raspored 5x4.I dali ima potrebe je vec ovog proleca djubriti.
 
Kako je dunju najbolje orezivati(na kojoj visini seci) sadnja jesen 2012 raspored 5x4.I dali ima potrebe je vec ovog proleca djubriti.
Skratiti na 80cm do 1 metra,kako ko zeli,nema tu nekih ogranicenja striktnih.Djubrenje prolecno,jedna saka KAN-a oko sadnice.

- - - - - - - - - -

Da li je bolje da sačekam jesen ili još sad da posadim malo?
Slobodno sadi,imas fore do aprila.
Naprimer moj burazer je sadio sljivu 15 aprila,sadnice klasicne jednogodisnje.Sve se primile,sljive fantasticne.
Ja uvek sadim posle nove godine.:cool:
 
Dunja se reze na 70cm od zemlje,i to ce ti reci svaki ozbiljniji rasadnik.

Pa ljudi zna se da je najbolja sadnja jesenja,tu nema sta mnogo da se prica,ako posadi u aprilu mora da zaliva sve da natapa,kako bi se primilo,i to je usiljeno sabijanje tla do korenovog sistema.A jesenje primanje je najbolje,jer zemlja lagano prijanja uz korenov sistem tokom cele zime,i to je najprirodnije.

A moze i u junu,prosle godine sam posadio dud u junu i primio se lepo uz mnogo zalivanja.... u principu sve moze,samo je pitanje sta je najbolje.

Pozdrav !
 
u pravu si za ceo post gledao sam na tv u francusku naručiš sadnicu tj.celo drvo sa sve lišće,a dole u koren kao frigo sadnica jagode izvadiš iz kantu sa sve zemlju zatrpaš i debelo zalivanje i odma komentar neverovatan zasad voćnjaka u julumesecu i .....
 
Evo sta kaze rasadnik (MAVM),a i literatura,a sad moze svako kao oce.

"Na proleće je jako bitno da se sadnice prekrate, jabučaste vrste na 80 cm od kalemljenog mesta (jabuka, kruška, dunja, mušmula) a koštičave na 1-1.2 m (šljiva, kajsija, višnja, trešnja, breskva). Kod sadnica breskve i badema je takođe bitno da se i sve bočne grančice skrate na dva pupoljka!
Orah se prekraćuje na prvi zdrvenjeni pupoljak. Leska se prekraćuje na 40 cm od zemlje, dok se za jagodaste voćne vrste kao što su ribizla i kivi preporučuje skraćivanje na 3-4 pupoljka.
Presecanje se vrši blago ukoso iznad pupoljka, tako da kosina preseka bude suprotno od pupoljka i da se ne ostavlja patrlj."
 
U praksi sam do sada vidjao 70cm , i tako su moje kracene , kazu da je bolje da stablo bude krace zbog moguceg savijanja stabla od velike kolicine (tezine) roda.Znate kad vidite dunju sa visokim stablom savijenu skoro do zemlje. Meni je ovo logicno. A to sto pise u mnogim knjigama na zalost mnogi su se opekli,u raznim oblastima proizvodnje.Tako da je sekunda prakse vrednija od 5 sati teorije...... (Moje misljenje)...
 
Ja sam hteo da cujem i vase misljenje.Meni su preporucivali sledece:
-da skratim sadnicu u prolece na 1.1 m
-ispod reza da skinem(ispod gornjeg pupoljka)2-3 pupoljka,i da poskidam sve pupoljke od zemlje do 0.6m
-u prve 3 god. nedjubriti(da bi se biljka malo namucila,da netera hranu u razvitak stabla vec da bi sto pre prorodila)
-od 3 god.djubriti po preporucenoj analizi i navodnjavati.
 
Mislim da nije cilj da biljka sto pre prorodi,nego da se lepo razvije.Samo dobro razvijena biljka ce davati dobar rod.Ne razumem sta su hteli da kazu time da se namuci?Navodnjavanje u prvoj godini nikako ne moze da skodi ako je susa.
 
prirodno je da biljka u trcu godinu prorodi,a to secenje na 60 santimetara i vise znaci formiranje biljke tako treba da bude navodnjavanje nikad nije visak kao ni djubrenje biljka se spremi sama da u trecu godinu mora da prorodi to je priroda
 
Ja sam hteo da cujem i vase misljenje.Meni su preporucivali sledece:
-da skratim sadnicu u prolece na 1.1 m
-ispod reza da skinem(ispod gornjeg pupoljka)2-3 pupoljka,i da poskidam sve pupoljke od zemlje do 0.6m
-u prve 3 god. nedjubriti(da bi se biljka malo namucila,da netera hranu u razvitak stabla vec da bi sto pre prorodila)
-od 3 god.djubriti po preporucenoj analizi i navodnjavati.
Ti iz Mrdjenovca nesto eksperimentisu sa narodom.
Da navedem moja iskustva,ja skracujem na 80cm,ali to je nebitno,moze i na 70 sve je to u nekim granicama normale,kad posadim ubacim malo vocarskog djubriva 8:16:24 oko sadnice pa malo zagrnem zemljom,na prolece takodje djubrim KAN-om i tokom godine tecna djubriva koristim.Najvaznije mi je da izguram sadnicu da formira dobro stablo i grane koje ce da nose tezak rod,a kod Dunje je to bas tezak.Rodice kad treba a ne na silu boga u drugoj godini:osmeh:.Kako su oni zamislili da tanka grancica nosi naprimer 5 dunja od pola kile.Sve ima svoj tok koji je priroda odredila.

I da,danas poceo sadnju Dunje,sorte Leskovacka i muskarcina Vranjanac 10%.:osmeh:
 
Ti iz Mrdjenovca nesto eksperimentisu sa narodom.
Da navedem moja iskustva,ja skracujem na 80cm,ali to je nebitno,moze i na 70 sve je to u nekim granicama normale,kad posadim ubacim malo vocarskog djubriva 8:16:24 oko sadnice pa malo zagrnem zemljom,na prolece takodje djubrim KAN-om i tokom godine tecna djubriva koristim.Najvaznije mi je da izguram sadnicu da formira dobro stablo i grane koje ce da nose tezak rod,a kod Dunje je to bas tezak.Rodice kad treba a ne na silu boga u drugoj godini:osmeh:.Kako su oni zamislili da tanka grancica nosi naprimer 5 dunja od pola kile.Sve ima svoj tok koji je priroda odredila.

I da,danas poceo sadnju Dunje,sorte Leskovacka i muskarcina Vranjanac 10%.:osmeh:



Nek je sa srecom sadnja!!! :ppozdrav:
 
Posadjeno 150 stabala dunje u novembru 2012,krajem februara planiram skracivanje na 60-70cm i djubrenje ureom 200g po stablu pa pocetkom aprila 200g kana po stablu,vase misljenje???
 
Nazad
Vrh