Drljače

Kad odem do sela,slikaću vam original laku drljaču sa rotorima,fabrička od pre 20 godina,da vidite šta je mašina za mog ferdžu.U to vreme kad je zakačiim i prođem ulicom,sve snaše izađu na ogradu da vide pravog traktoristu.
 
Danas na vasaru u debeljaci covek prodaje novu drljacu(pravi ih) 3,2 metra,800 kila,bez rotora 2100 ili 2200e nisam siguran sta rece
 
Evo ih dvije slike iz sjetve zobi od prije par dana:





Proizvođač REGENT zahvat 4.4m i ovo je prvi posao koji sam s njom radio od kako je kupljena u 12. mjesecu prošle godine. 5106 sa usporenim mjenjačem ju taman vuče u 2. direktnoj i iza sebe ostavlja dosta fino odrađen posao s obzirom da je drljača dosta izrađena.
 
A šta ja znam. Oko 9-10 kmh. Po ravnim njivama ide i 3. direktnom (oko 12kmh) al ako je imalo brdo ne može. Sve sam radio u 2. i uzbrdo i nizbrdo ide bez greške.
 
jedan prohod, posle ovoga komotno sejacica
0bd2418999c814692d0d0b278a6d2eeb.jpg
 
Kakva je ovo masina?
Dva reda klinova, valjak sa nazubljenim flahovima pa opet dva reda klinova pa valjak.
Ima i nekakav pogon da se zadnji valjak okrece brze od prvog. Vidi se na slici.
Na plocici pise da je IMT.

 
Ovaj sistem valjaka spojenih s lancem da se jedan okreće brže od drugog sam vidio ovdje na forumu ili na FB grupi "Dobra zemlja" netko je postavio oglas za neki turbo skupi gruber "kućne izrade" koji je imao nazad dva valjka ovako spojena. Sad vidim odakle mu i ideja za tako šta.

Ili je mašina za specijalne namjene pa se očito za njih ne zna ili nije radila zadovoljavajuće pa nisu proizvođene u većim količinama. Svakako izgleda zanimljivo.
 
Pitanje, tupanjac 4,6m (razmak krajnjih klinovi) , 2 rotora , klinovi 25x25mm , mtz 1221 nemoze da krene sa njom spustenom u njivi sa mjesta , u 3 rangu 3 brzina 11,3km/h. U hodu oko 1000o/min spustam i gascina , traktor se negreje niti mu je nesto tesko , ali sa mjesta, drljaca potone i ili motor krepava ili pod obrtajima gori lamela. Trgovac me uveravao da za takvu drljacu treba samo 110ks za normalan rad, ja htio 4m ili 4,2m max. Ovdje citam na forumu , vuku se 5 metara sa 577 , jel to neka zaj***ja ili kad rade puze po njivi ili ja pravim neku gresku kao bosanac u vicu sa motorkom ili zakopavanjem bandera?
 
Nazad
Vrh