Drljače

Što se tiče prinosa, ako laže kranska vaga lažem i ja :D
Kombajner je nakon te parcele isto prodao svoj sjetvospremac....
Uuuu, nece se svi sloziti 😂

Nisam ni ja siguran, trenutno samo drljacom radim 2 puta ali cini mi se da ga drljaca sabije malo vise nego sto treba.. @Pajdaš imas diskosnu sejalicu ?

I takodje, kako si uspeo sve isti dan da uradis od zatvaranja do zetve ? 😂
Ja sam prosle godine za kukuruz 3x isao, jer mi je nakon 2x bilo malo 'premekano'
Sijacica olt psk raona 4 reda
Mislio sam na to da je zatvoreno u veljaci isti dan, u aprilu posijano isti dan, u rujnu isti dan ovrseno itd , pobogu valjda znate kako se rade ogledi -_- ...radi se sve isti dan da se dobiju sto mjerodavniji rezultati..
Ne radim puno zemlje, pa stignem odvojiti vremena za oglede i praćenje i dokumentiranje samih...


Teška drljača tupanjac 4,40m....dubinu ne mjerim, toliko da zatrpam tragove tockova traktora, gornji dio atara
kod pripreme za sjetvu spremacem sam uvijek isao da vise rade valjci i daska a najmanje opruge, tj da sto manje mi cupaju vlagu
Meni se ne svidja 2 puta drljacom, previse bude upeglano i usitnjeno, najbolje mi se pokazalo prvi prohod spremač, a pred setvu drljača...

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока
ni ja nisam ljubitelj kad je previše sitno....smanjis brzinu pa drljača radi malo 'lošije', i normalno gledas kad je optimalno vrijeme za rad
A too sto lete s drljacama 15-17km/h i vise je samo ono 'tko ima većeg'...nema potrebe brze od 11-12 max
 
Koja je mana spremanja oba puta spremačem? Nemam drljaču za veliki traktor, samo spremač.
Radim oba puta spremačem, ali ne znam koje su mane, a ne znam ni prednosti drljače još uvek.

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

4cf3592fdafae9453aa09d0838544b07.jpg


Lijevo sjetvospremac desno teska drljaca

Evo jedna od velikih mana, osjeti se jako tamo di nema redovnih padalina

Kolega je sa sjetvospremacem ovaj 1ha zatvarao ujutro a ja popodne, njegovo se ‘crnilo’ i dalje i kad sam ja zavrsio svojih 3ha
Parcela do parcele, ne mozes bolji primjer

S spremacem nikad nisam mogao dobiti jednoliko nicanje kao nakon drljace, i poslije drljace vlaga bude punoo puno blize i jednako rasporedena
Kod spremaca mi je kukuruz uvijek saroliko nicao…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Preduboko radi kolega sa spremačem. Grudve,mokra zemlja a i tragovi S opruga su dokaz.
Moram pronaći sliku pripreme zemljišta spremačem u jednom prohodu mesec dana pre setve. Proleće je bilo zahebano (čini mi se 2020-te) jer kiše uopšte nije bilo a vlaga sačuvana na 2-3cm i u tako je posejan kukuruz. A koliko vidim zemljište nam je slično, znači može i kod vas da se sačuva vlaga sa spremačem.
Nego ne reče koji spremač si imao ili imaš?
 
Promaklo mi Vaše pitanje....te godine sam radio nešto malo s peckinim spremačem, 4.20m sirina mislim, ciste s opruge, bez pacjih...tj kolega je htio prebiti dug s njom al sam odustao...
Problem kod tih velikih spremača s krilima je to da teško možeš dubinu kontrolirati na citavoj sirini spremaca, kad opruge zabodu ne izlaze bas lako
moze, sa ovim manjim bez krila al opet moje iskustvo a i drugih kod mene ni blizu kao s drljacom...
ta razlika se vidi najviše kod klijanja i nicanja, jer je vlaga negdje na 2cm a negdje na 4-7cm.....a kod drljace citavom sirinom je na toj dubini

Kvaliteta oranja se podrazumijeva...npr u losem i kasnijem oranju mislim da bez spremaca se ne bi moglo zatvarati
 
Na koju rupu stavljate dasku na tupanjcu drljaci da li mijenjate polozaj kad prodjete prvi puta?Ja ne diram nista.Cak ni valjke ne diram .Sa toplingom malo dostelujem i na rukama od traktora tj.ehr-u.
 
Sa pravom teškom drljačom mogu i putevi da se ravnaju bez problema a pogotovo lošija oranja.
Kad nicim nismo mogli da razbijemo vagase posle mausa isla je Dubica teska da poravna.
Teska drljaca za teska oranja.
Lepo jedan kaze koji ima par JDa 200ks da je poluteska za pripremu dovoljna ako moze da zatrpa tragove. Zato za velike traktore idu samo teske drljace.
 
Promaklo mi Vaše pitanje....te godine sam radio nešto malo s peckinim spremačem, 4.20m sirina mislim, ciste s opruge, bez pacjih...tj kolega je htio prebiti dug s njom al sam odustao...
Problem kod tih velikih spremača s krilima je to da teško možeš dubinu kontrolirati na citavoj sirini spremaca, kad opruge zabodu ne izlaze bas lako
moze, sa ovim manjim bez krila al opet moje iskustvo a i drugih kod mene ni blizu kao s drljacom...
ta razlika se vidi najviše kod klijanja i nicanja, jer je vlaga negdje na 2cm a negdje na 4-7cm.....a kod drljace citavom sirinom je na toj dubini
Ako si samo te godine radio sa spremačem pa još koleginim to ipak nije merodavno za ogled.
Kod spremača mahom svi greše što im glavni oslonac budu točkovi i što visinu rotora ne diraju kako izađe iz fabrike. Može se sa spremačem postići ravnomerna dubina samo se treba malo pomučiti (spremači poput Imt-a i sl.)
 
Aj slikaj ako mozes u koje si ruoe stavio rotore, da vidim dal sam.dobro namestio svoje? Ja sam to pokusavao pre neku godinu da ih pustim da se nabiju vise ali dok ne produzim toplink na traktoru nisam bas nesto puno dobio.

Послато са 23124RA7EO помоћу Тапатока
 
Ako ne može da se tera sa rotorima, pakujte se i lepo kuci. Uslovi za pripremu nisu, i samo pravite beton gde god točak ugazi. Sa drljačom se može čak i dosta ranije ući od setvospremača, ali i tu se greši, jer dole pretežno bude blato, jer niko ne razgrne nogom zemlju.
A ono podešavanje rotora kod imt-a je teška glupost, nikako da ih prepravimo na sistem kao kod drljače tupanjac. I onda preko opruge ih podesis koliko da pritiska, tj sabija zemljsite.
 
Kod Satexa je još prostije podešavanje rotora, nema opruge nego se podešava slično kao na Lemken Korund setvospremaču.
 
Ja isto imam tupanjčevu drljacu ali mi se ne svidja taj tip rotora, po meni previše bacaju zemlju u vazduh i previše sitne a slabo nabijaju.
Više bi voleo da su kao kod satexa prstenasti rotori da lepo nabiju
 
Da, ali kod satexa se dubina podešava na valjku, jer nema točkove. Dok se kod imt-a dubina podešava na točkovima, a na rotore samo potisak istih podešavas.
U principu flah ni ne može nešto da nabije, najbolje je puna cev da ide po dužini, kao kod lemkena. Ja bih to na imt u prvi red da uradim, na drugom sam ubacio flahove da bi sitnio. Najbolje je zameniti ga komplet, ali novo gvožđe košta kao polovan traktor...
 
Nazad
Vrh