Drljače

Ako je tako samo roto drljača ti pomaže.
Imam i to,Rabe 2.5m i traktor od 80ks se prilično muči i ide jako sporo.Troši se i traktor i gorivo previše ali lepo uradi.Samo vrlo često se dešava da ne može da samelje zemlju sitno već budu grudvice kao dečija pesnica i to nije povoljno za nicanje.
 
Koja tanjirača je u pitanju?

Jesi li probao da ne oreš, samo da tanjiraš za setvu pšenice?
Imam vučenu Adut i ako se tanjira bez oranja tu budu nekoliko problema:ako ima žetvenih ostataka ona neće skoro pa ništa da zatrpa i plitko ide,ako je barem više vlaga onda baterije blokiraju,ako je suvo kao što je bilo ove jeseni tanjirača ukošena ali neće u zemlju.Probao sam od jednog lika nošenu preko oranja i to ide mnogo sporo i ne dopada mi se.Ne znam više šta da radim u slučaju kada ore plug 14 cola da može da se zemlja lepo sredi za setvu.Jedino da se vratim na 539 i 755 pa oranje 10cm.
 
Ako lepo zatrpa plug zetvene ostatke nebi trebalo da gusi teska drljaca.Sto Matic kaze najbolja opcija je roto drljaca. Nece bogzna sta ni drljaca uraditi jer je smonicu nemoguce vlaznu pripremiti za setvu a da se lepo usitni.Jedino roto drljaca,obavezno sa jez pakerom pa iz 2 prohoda.Sad vidim da imas roto drljacu.Mozda bi dobro islo da prvo drljacom usitnis kolko moze pa posle da ide roto drljaca.Za oranje to ti je jedino resenje.Smonice skoro nikad i ne sejem zito jer su gadne za pripremu.Ako moram smonice onda obavezno samo tanjiranje bez oranja.Sej rane sorte kukuruza da skines dok je suvo i odmah priprema pa nek tako stoji dok ne dodje vreme za setvu.
 
Ako lepo zatrpa plug zetvene ostatke nebi trebalo da gusi teska drljaca.Sto Matic kaze najbolja opcija je roto drljaca. Nece bogzna sta ni drljaca uraditi jer je smonicu nemoguce vlaznu pripremiti za setvu a da se lepo usitni.Jedino roto drljaca,obavezno sa jez pakerom pa iz 2 prohoda.Sad vidim da imas roto drljacu.Mozda bi dobro islo da prvo drljacom usitnis kolko moze pa posle da ide roto drljaca.Za oranje to ti je jedino resenje.Smonice skoro nikad i ne sejem zito jer su gadne za pripremu.Ako moram smonice onda obavezno samo tanjiranje bez oranja.Sej rane sorte kukuruza da skines dok je suvo i odmah priprema pa nek tako stoji dok ne dodje vreme za setvu.
Moja tanjirača ne uspeva da uđe dublje od 7-8cm u zemlju ako je relativno suvo a ako je vlažno onda nema posla uopšte.Još jedan problem sam primetio a to je da kada se tanjira bez oranja i seje pšenica a sledeće godine bude suvije proleće onda pšenica baš mnogo zaostaje za onom gde je orano i naravno ta njiva se jako teško ore sledeći put. Roto drljača mi dosta često lepo spremi iz dva prohoda ali ako hoću sa njom da radim na dalje moraću da kupim traktor od 100KS minimalno a to mi je nekako nelogično za RD od 2.5m.
 
Da bi tanjiraca u smonici isla 10+ cm, od recimo 28 diska mora da ima minimum 2000kg bez toga nema posla.Za tvojih 80 ks idealna bi bil vucena 24 diska i 1500-1600kg.Za smonicu nema idealnog resenja jbg.Ako ces oranje onda najbolje da kupis cizel plug,on ore plitko i sitno sto olaksava dalji rad.I opet sve ovo vazi da nije previse vlazno kad se zemlja priprema.Nzm jel sejes suncokret? On ti je idealna kultura pre setve psenice.Ako sejem psenicu na smonicu obavezno ide prvo suncokret.Skida se relativno rano pocetkom septembra i onda uvek mozes da ubodes idealan tajming da je pripremis za setvu psenice.Plus skoro da i nema zetvenih ostataka kad je njiva cista milina bude za tanjirati.
 
Da bi tanjiraca u smonici isla 10+ cm, od recimo 28 diska mora da ima minimum 2000kg bez toga nema posla.Za tvojih 80 ks idealna bi bil vucena 24 diska i 1500-1600kg.Za smonicu nema idealnog resenja jbg.Ako ces oranje onda najbolje da kupis cizel plug,on ore plitko i sitno sto olaksava dalji rad.I opet sve ovo vazi da nije previse vlazno kad se zemlja priprema.Nzm jel sejes suncokret? On ti je idealna kultura pre setve psenice.Ako sejem psenicu na smonicu obavezno ide prvo suncokret.Skida se relativno rano pocetkom septembra i onda uvek mozes da ubodes idealan tajming da je pripremis za setvu psenice.Plus skoro da i nema zetvenih ostataka kad je njiva cista milina bude za tanjirati.
Moja tanjirača je sa 24 diska a težina ne znam koja beše samo znam da sam tražio da bude najjači ram.Nova je još uvek jer nema posla za nju.Naravno skoro nikada se ne sprema kada je vlažno,čak skoro pa uvek bude možda i suvo u pripremi. Da rezimiramo,misliš da ne bih napravio neki posao sa drljačom na jesen?Ne mora da bude kao pleva usitnjeno ali do neke razumne mere.
 
Na orano bi radila bolje od tanjirace svakako.Al da usitni kao roto drljaca nema sanse.Ostajalo bi dosta grumenja velicine pesnice jer je takva struktura zemlje i tu nema pomoci.U sustini iz 3-4 prolaza vrv da bi dobio strukturu slicnu onoj iza roto drljace al bi opet jako sabio zemljiste i opet ne bi imao idealan setveni sloj.Ako imas mogucnost da je od nekog pozajmis pa probas kako ide to bi bilo najbolje resenje.
 
Na orano bi radila bolje od tanjirace svakako.Al da usitni kao roto drljaca nema sanse.Ostajalo bi dosta grumenja velicine pesnice jer je takva struktura zemlje i tu nema pomoci.U sustini iz 3-4 prolaza vrv da bi dobio strukturu slicnu onoj iza roto drljace al bi opet jako sabio zemljiste i opet ne bi imao idealan setveni sloj.Ako imas mogucnost da je od nekog pozajmis pa probas kako ide to bi bilo najbolje resenje.
Mogućnost pozajmice ne postoji,na žalost.I iza RD mi ostaje veličina pesnice grugva,pogotovo ako je suvije a ponekada se to za 2 dana isuši zemlja i zakasniš da usitniš.Sad da kupujem čizel....trebalo bi i jači traktor i čizel a to je ulaganje i samo ulaganje,opet i opet svake godine.Šta misliš da li bi mogao 577 da vuče 3.2m polutešku drljaču bez rotora težina oko 900kg teren brdovit???
 
Ako je DV moci ce.Ali ja bez rotora ne bih uzimao.Barem jedan red rotora nek ima.Na kraju njih uvek mozes skinuti mada ne prave neki bitniji otpor pri vuci a prilicno uticu na usitnjavanje odpozadi.Sa 2 reda bi bila idealna za ovakav tip zemljista al to bi ti vec bio problem pogotovu za transport po brdima.
 
Ako je DV moci ce.Ali ja bez rotora ne bih uzimao.Barem jedan red rotora nek ima.Na kraju njih uvek mozes skinuti mada ne prave neki bitniji otpor pri vuci a prilicno uticu na usitnjavanje odpozadi.Sa 2 reda bi bila idealna za ovakav tip zemljista al to bi ti vec bio problem pogotovu za transport po brdima.
Imam 577 DV a i Lambo od 80 KS takođe DV. Sa rotorima me brine jer sam primetio na spremaču da mi upadne grudva zemlje u rotor i blokira mu okretanje pa me plasi da se to i na drljači ne desi pogotovo jer je jesenje drljanje i prepuno je tvrdih grudvi.
 
Ok je.ima u selu dve.mana manji broj klinova po metru zahvata i plasticne caure na rotorima(ako jos uvek tako prave)
 
Imam je ja,5 m
Tri delaa pozadi,preširoka na putu. Solidno radi ,ne guši,malo klinova ima ,ja je vučem sa 100ks.
podmažem jednom mazalice i uradim 2x100 kj.Meni se sviđa bez ležajeva.
Sad kad gledam po selu naviše na oko mi se sviđa kako rade Tupanjac,pa AF,moja onako najružnije,mafa to je drljača nije avion,bitnija je dobra mašina.
ja sam krenuo 12-13 feb,sad hledam ovih dana kanda više ne diram.
 
Imam je ja,5 m
Tri delaa pozadi,preširoka na putu. Solidno radi ,ne guši,malo klinova ima ,ja je vučem sa 100ks.
podmažem jednom mazalice i uradim 2x100 kj.Meni se sviđa bez ležajeva.
Sad kad gledam po selu naviše na oko mi se sviđa kako rade Tupanjac,pa AF,moja onako najružnije,mafa to je drljača nije avion,bitnija je dobra mašina.
ja sam krenuo 12-13 feb,sad hledam ovih dana kanda više ne diram.
Da li sve sa njom pripremate za setvu ili radite nekad i srtvospremacem?
 
Nazad
Vrh