Djubrenje u malinjaku

Nema veze sa djubrenjem :).Pitanje: moze li ,zbog vremenskih uslova-kisa,sadnice maline da se stave u zemlju na jedno mesto a potom pred sadnju kad, uslovi dozvole, da se izvade i onda redovno sade ?

Послато са SM-A500FU уз помоћ Тапатока
 
Dali neko zna koliko je dobro rasiriti pepeo od peci na bio masu lozi se samo sojina slama i od psenice

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока
 
Da li neko moze da mi kaze koje yarino veštačko djubre da kupim za malinu.Ja bih vec sada to uzeo da ne objašnjavam razloge.Maline imam oko 10 ari očekujem prvi rod 2017.Vilamet je u pitanju bacao sam yara nitro bor i pokazalo se.ok.Sada me zanima koje da bacam u proleće i koliko da spremim.Nisam tu pa da ostavim da bace kada bude vreme.Slobodno dajte i savet kada da bacam.Izvukao sam ovcje u jesen
 
Kolko placas te yare? U uzicu pito danas za haifa multi comp base kaze 135 din/kg. Yarino osnovno 106din/kg.to mi za yaru rece kao isput ne pitah za formulaciju.izraelsko bezobrazno skupo...
 
Voleo bih da cujem vase misljenje na ovu analizu:


pH u KCl 6,39
CaCO3 (%) 2,53
Humus 5,45
Azot 0,27
P2O5 >30 - lakopristupačni
K2O 33,17 - lakopristupačni

Sta ovde baciti i koliko?
Koja je Yara bolja za malinu YaraMilaComplex 12:11:18 + ME
ili ove YaraCropCare formulacije 8:11:23 ili 11:11:21?
Meni se ovako po formulaciji vise dopada Complex jer se i on brzo topi i stavlja biljci na raspolaganje kao i cropcare, ali nisam testirao, pa bih voleo da cujem vasa misljenja.
 
Jesi li dobio preporuke uz analizu?
Da vidimo sta iskusniji kazu ovde mozda fosvora ima dovoljno pa da ides sa nekim kalijumovim djubrivom I tako eventualno ostvaris neku ustedu...humus ti je ok I mozda bi valjalo da je malo kiselije...iskusniji?
 
Jesi li dobio preporuke uz analizu?

Da,da nema potrebe ići sa NPK djubrivima već samo prehranu... ali pošteno mene je strah da idem bez NPK, pa sam pitao lokalnog agronoma koji mi je preporucio 400-500kg/ha YaraMilaComplex-a i kasnije YaraLivaNitraBor 250 kg/ha. Drugi mi pak savetuju da idem ova CropCare jarina djubriva, pa se i sam pitam koja li je razlika, osim da rade za dve razlicite firme, koje rade sa jednim odnosno drugim djubrivima...
 
Ako budes djubrio naguraces fosfor preko 50,a preko 25 vec se blokiraju neki elementi CINK pre svega,ovde imas problem sa viskom fosfora,nema potrebe da djubris samo mozes da pogorsas,moja preporuka je da ides kiseli azot na prolece da spustis pH na 6icu,Humus ti je odlican tako da zaista nema potrebe da djubris jer sve imas u humusu i plus ti je sve na maximumu....Samo da nam kazes koja je sorta koja godina ?
 
Vilamet je sve, 50 ar-i... 8-10 godina starosti, nije sve iste godine sadjeno. Ja ga odrzavam zadnjih 3 godine, pa pokusavam na sve nacine da dostignem visok prinos, sa 50 sam stigao do 130kg/ar, ali nadam se da cu uspeti da podignem jos. Nije mi jasno kako ovakva zemlja uz 200% mog angazovanja ne moze da istera bar 150kg/ar, a u Arilju toliko imaju oni koji jedva da ulaze u malinjak *(bar po prici...)
 
Zemlja je super, nema šta. Ako u Arilju imaju tako dobre prinose, nije zgore videti kako tamo rade orezivanje, vezivanje, prskanje i slično.
 
nudi mi komsija ovcji stajnjak,ali nije pregoreo,izvadjen i stle pre jedno tri meseca,a na forumu vidim da je najbolji pregoreo stajnjak pa me interesuje da li moze i ovaj nepregoreli,jer nemam pregoreli,i ako moze pomoc u cemu je razlika i sta se radi drugacije kada se baca nepregoreli stajnjak u redove u odnosu na pregoreli?
ima li ko iskustva sa ovim mojim nedoumicama?
inace kod mene nema bas mnogo maline pa i nema tog iskustva koje neko moze da prenese,zato se i vama ,drage kolege malinari i obracam.
svaki savet mi je vazan
 
Poslednja izmena:
Vilamet je sve, 50 ar-i... 8-10 godina starosti, nije sve iste godine sadjeno. Ja ga odrzavam zadnjih 3 godine, pa pokusavam na sve nacine da dostignem visok prinos, sa 50 sam stigao do 130kg/ar, ali nadam se da cu uspeti da podignem jos. Nije mi jasno kako ovakva zemlja uz 200% mog angazovanja ne moze da istera bar 150kg/ar, a u Arilju toliko imaju oni koji jedva da ulaze u malinjak *(bar po prici...)


Koliki Vam je medjuredi razmak ,na kojoj je visini gornja zica za vezanje....koliko duznih metara imas na 50 ari..? imas li kpk.
Da li radis folijarno i kpk pred cvetanje u u cvetanju ,aminokisline ,bor,huminske kisel.,polisaharide,proteine,reptide....? dali mozda previse prehranjujes N-om pa istakne se bujnost ,na ustrrb roda...? ima jos kojekakvih cinilaca...sto uticu na prinos ...al to iskusniji znaju bolje...!:ppozdrav:
 
Zemlja je super, nema šta. Ako u Arilju imaju tako dobre prinose, nije zgore videti kako tamo rade orezivanje, vezivanje, prskanje i slično.

Pa iskustva su razlicita, citajuci postove i konsultujuci ljude sa foruma vidim da vezu od 4 do 10 po metru...E sad, sta je bolj??? i jedno i drugo ima prednosti i mana...
Ono sto sam prosle godine radio i sto cu ponoviti i ove je podizanje zice bar na 180cm, i vezivanje 6-7 u metru...
Takodje kao i sto svi preporucuju trudim se da ne vezem vise od 2 iz istog korena...
Pratim u potpunosti program prskanja, i malina mi je poprilicno zdrava, hvala Bogu.
Ceo malinjak je pod sistemom kap po kap...
Tako da ja ne znam gde gresim... mozda u mom kraju i ne moze bolje da se postigne, videcemo.
Zamolio bih iskusne malinare za savet u vezi djubrenja na osnovu analize koju sam okacio, a i za ispravku svega sto sam napisao ako negde gresim.

*POLE
Medjuredni prostor je 2m, gornja zica je bila 170, ove kao sto rekoh ide bar na 180... koristim aminokiseline *(TRAINER od Hoye i Calcijum-Bor u cvetanju), kpk koristim, ne bas po preporuci, jer ne mogu stici bas sve, ostalo sto si naveo nisam koristio, ako mislis da je potrebno, slobodno preporuci...

POZDRAV VELIKI
 
Nazad
Vrh