Djubrenje u malinjaku

Ja sa kalijum sulfatom idem na proleće, po preporuci jer ima dobru pokretljivost u zemljištu u odnosu na KCl, barem tako kažu prodavci. Ali pošto tu treba snižavati pH, ja bih čak otišao korak dalje a to je pola doze k-sulfata ufrezirati ujesen a drugu polovinu na proleće posuti po redovima. Na proleće će biti u Bačkom Polju to mogu da ti obećam, ali sada za jesen u Čardaku u Vrbasu, Hemoslavija veternik, Hemcof Futog.
Ma koji k.... ja njih reklamiram? :haha:

To se radi ovako: ukucaš na google šta te interesuje, pa ti ono izbaci neke uvoznike dilere, itd. pozoveš njih pa pitaš gde ima u tvom kraju u prodaji. Ne samo ovo nego sve što ti treba a nema u tvojoj najbližoj apoteci. Evo sve sam ti reko'.
 
Ima li neko iskustva sa primenom pepela u malini?
Mozda je neko probao...na netu pise da obogacuje zemljiste pa eto da pitam.. :-D

Sent from my SM-J510GN using Tapatalk
 
Iskustva sa pepelom su nebitna jer od Subotice do Vranja, postoji 500 vrsta zemljista, klima, nadm.visina, kultura i slicno. Procitaj o pepelu jos pokoji tekst. Pa napravi analizu zemljista pa vidi sta je potrebno dodati, pa onda dodaj. Mozda pepeo ne treba, mozda ne treba nista, mozda treba stosta pa ce i pepeo moći, od drveta naravno.
A samo sipati u zemljiste bilo sta samo da bi se sipalo, je karakteristicno za amatersku poljoprivredu 70-tih. A ja i ti to ne zelimo. Mi hocemo maksimum. E onda prvo analiza.
 
pepeo=kalijum. ali iskljucivo mesanje-frezanje sa zemljom. na povrsini maltene nista ne znaci
 
Da li je pametno na prolece po vezivanju baciti rusku ureu 16 16 16

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Svi predlozi u vezi osnovnih djubriva je stvar PREDLOGA, bez analize je sve napamet. Prvo analiza pa onda donosenje odluka sa cim i kada. Negajis kukuruz pa da cisto eto razbacas djubrivo po njivi i kazes sebi da si sve uradio i da je sada sve u Bozijim rukama.
 
Analizu sam svakako nameravao da uradim, ostatak sam razumeo.
Mislio sam na 3x16

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
tesko da ce postojati kombionacija analize na osnovu koje ce ti preporuciti 16ce.Svi naucnici i sva novija isstrazivanja iskljucuju upotrebu 15tica i 16tica u vocarstvu a posebno kod jagodicastog voca
 
Kod mene na jugu se zna, urea i prolecno, to je za sve, i ako su nam zemlje kisele baca se urea, govorim ocu da gresi kod kukuruza bolje mu je kan da ide kod nas, al ne slusa me niko. Ali malinjak je moj i idem samo po mome.
 
Planiram posle rezidbe polke da bacam stajnjak u redovima i da freziram.dali na prolece da bacam 16 16 16 ili ne?
 
tesko da ce postojati kombionacija analize na osnovu koje ce ti preporuciti 16ce.Svi naucnici i sva novija isstrazivanja iskljucuju upotrebu 15tica i 16tica u vocarstvu a posebno kod jagodicastog voca
Meni se 3x15 dobro pokazalo na polki. U aprilu ili maju jedan deo koji je bio losiji pojacan sa 3x15 i bas bas se dobro pokazalo. Tako da moja iskustva su pozitivna sa ovom formulacijom.
 
Pozdrav nov sam u malinarstvu pa mi treba pomoć vas stručnjaka , privodim kraju pripreme za sadnju maline konkretno Polane na 10ari trenutno radim djubrenje ali u redove zbog manjka stajnjaka u iste sam odlučio i ufrejzovati i nekih 120-156kg komposta od pečuraka (12 djakova)na 40 m dugačkom redu.
Da li je ta količina dovoljna... to jest da nebude jako ,da ne bi spržio koren nove sadnice ?
Analizu nisam radio jer se čeka od dva do tri meseca rezultati pa trenutno od toga nema vajde puno.
 
Ako se ceka dva meseca...onda treba direktora te ustanove ukopati u stajnjak do usiju, da razmisli kako bi bolje organizovao sluzbu.
U NS imas dve lab. Obe desetak dana.
 
Vladimire koje su to lab, mozes li da ostavis neki kontakt od njih..?
Istina je za cekanje od 2-3 meseca..

Sent from my SM-J510GN using Tapatalk
 
Ja poslao u PSS Zrenjanin cak ima vec mesec dana a obecavali da ce brzo ,poslao na vreme ali rez jos ne stizu
 
Bio sam voljan uraditi analizu , ali nemogu tolko da čekam rezultate kolega je radio istu i reče mi " ma sadi ja ja sam radio pa analazia stigla tek posle dva meseca " za to vas pitam u vezi komposta da nije isuvise jak za stavljanje u redove pred sadnju
 
U mom kraju postoji jedna izreka: "Ne moze se zemlja pretoriti, ni Bogu premolit" To se naravno odnosilo na organska, stajska djubriva... Koliko se ja razumijem, kompost je konjsko ili mijesano organsko djubrivo, tako da on sam po sebi nebi trebao da bude prejak. Kao i kod svakog djubriva, dal mineralnog ili organskog, potrebno je obezbijediti da ono ne dodje direktno u dodir sa korijenjem sadnice! Znaci stavi kompost pa sloj zemlje i mislim da nemozes pogrijesiti ;)
 
"Laboratorija NS seme", recimo na netu ima njihov kontakt., oni su bas uzeli pod svoje da se bave problematikom zemljista u Vojvodini i malinom. Danas u Backom Dobrom Polju drze predavanje u restoranu Durmitor u 18.00 h.

- - - - - - - - - -

"Laboratorija NS seme", recimo na netu ima njihov kontakt., oni su bas uzeli pod svoje da se bave problematikom zemljista u Vojvodini i malinom. Danas u Backom Dobrom Polju drze predavanje u restoranu Durmitor u 18.00 h.
 
Nazad
Vrh