Djubrenje u malinjaku

Mislim da mu nece smetati to sto si ispoloviao, to ce mu samo pomoci da se sto pre razgradi

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Drustvo imam 15 ari polke zasadjenj krajem prosle godine maline su od 30 do 70cm cvetaju ima i pokoji zreli ploda.Nisam bacao stajnjak samo jedan dzak 50kg vockala pre nekih mesec dana '. Jer nije kasno za Jaru Nitra Bor da bacim sada i koliko bii mi trebalo za 5 reda po 150m ili neko drugo djubrivo

 
stigla analiza zemljista.ovako soje stvari:
Ph u Kcl 6.89
CaCo3 8.47%
sadrzaj humusa 3.24% srednje
azot N 0.16% srednje
P2O5(mg/100v.g.z) preko 30 mg ekstremno visok
K2O preko 30 mg ekatremno visok
dalje kaze:
-neutralna reakcija
-visok sadrzaj karbonata
-na donjoj granici humusa
-visok sadrzaj azota N
-ekstremno visok sadrzaj fosfora i kalijuma.

preporuka:
najmanje dve godine bez NPK djubriva,
na prolece posle vezivanja maline baciti zgoreli stajnjak\ovcji,kravlji]
u toku vegetacije baciti 3 puta UREU do polovine berbe najkasnije.

ovo sam postavio da bi i oni koji su iskusni malinari i ljudi sa ovog foruma koji su u poljoprivredi i znaju da citaju ove podatke pomogli meni i mozda jos ponekome koji je nov u ovome.
kako smanjiti ili aktivirati ovaj fosfor P i kalijum K?

mozda jos neka djubriva?
svaki odgovor je dobrodosao.
 
Receno ti je sve, koristices UREU umesto KAN jer ce efekat kiselosti UREE dovesti do lakseg i boljeg usvajanja P i K. I bitno je sto ti je receno da do BERBE je koristis a ne i posle jer UREA zbog svog sastava produzeno delovanje pa da ne preteras sa azotom :) . Posle uradis analizu ponovo i vidis kakvo je stanje
 
hvala puno shadowwlurker,bas si mi pomogao,analizu ponovov za de godine?

Ne za dve godine vec kada se zavrsi vegetacija biljke, negde u Novembru/Decembru da bi mogao da znas kakve su promene nastupile tokom godine i da bi znao kako sa proleca krwnuti sa radom, mozes analizu uraditi i u rano prolece npr kada krenes sa proredjivanjem i vezivanjem. Bitno je da po dobijenoj analizi uporedis rezultate sa tom koju imas sada i da dobijes preporuke kako dalje, da vidis za koliko se promenila vrednost kiselosti zemljista, za koliko se smanjila vrednost P i K i po tome ces znati kako raditi sledecu sezonu.
 
Znam da sam dosadan,ali kako uzorkovati.?mislim,da li da uzorke uzimam iz reda,kod same maline ili iz medjurednog prostora?ili kako vec?nisam bas pametan,a na ndgu nisam nasao kako uzorkovati maline.jos jednom hvala shadlowlurkeru na pomoci.
 
Uzmi recimo dijagonalno kako ti stoji parcela, izvadis po asov zemlje na svakih 5-6m, stavis u neko bure i sve to izmesas, od te kolicine odvadi nekih 2kg i odneses u poljo.savetodavnu sluzbu na analizu ili gde si vec planirao da nosis.

Bez uvrede, ali mnogo bitnih stvari za koje sada pitas, mozes pronaci u niz tema o malini ako krenes redom, tako sam bar ja radio. E sad, ako te mrzi, nemoj ocekivati da ce neko biti obavezan da pise o tvom problemu, svako muci svoje muke prijatelju.

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Znam da sam dosadan,ali kako uzorkovati.?mislim,da li da uzorke uzimam iz reda,kod same maline ili iz medjurednog prostora?ili kako vec?nisam bas pametan,a na ndgu nisam nasao kako uzorkovati maline.jos jednom hvala shadlowlurkeru na pomoci.

Kako si uzeo taj uzorak koji si nosio na analizu? Imas nesto kao svrdlo obicno ga daju u savetodavnim sluzbama a ako ne, uzmes asovce i sa dubine od 20-30 cm uzmes pomalo zemlje i tako na par mesta u redu maline i tako iz svakog reda, dobro izmesas u nekom koritu/kanti i uzmes odatle zemlju i odneses na analizu, medjured nije toliko bitan za analizu.
 
hvala svima,uradicu nove analize iz redova.jos jedanput hvala jer sam bio dosadan.
 
vidim da nedostaje gvozdja u malinama,pa me zanima sa cim isprskati da bih poboljsao stanje?
da li mogu sada posle berbe gvozdje folijarno? da nesto ne steti.tj da nije kasno?
 
jpejcic hvala,ali da nije kasno za ureu,posto mi je zemljiste neutralno mogu nju a ne kan. mislim da urea ide samo do polovine berbe,ne kasnije.
moze li samo Fe?
 
Ja sam prosle godine isao sa ureom zadnji put polovinom jula i sve je bilo ok.
Sad negde sam procitao da se gvozdje najbolje usvaja preko lista , a zatim kombinacijom sa granulama. Razmisli
 
Pitao a nisam dobio odgovor, kako znas tj po cemu znas da postoji nedostatak gvozdja? Tako nesto je malo verovatno na nasem podneblju. Pre se moze desiti da dolazi do blokade usvajanja gvozdja nego do njegovog nedostatka. Primenom tj folijarnim tretmanom biljaka gvozdjem u helatnom obliku ( lako i trenutno pristupacnim oblikom biljci ) resavamo samo trenutni problem ali ne resavamo uzrok problema na duze staze. Nekada su nasi stari taj problem resavali prostim zakucavanjem eksera u stablo vocke al' to ovde nije sad tema, problem je u blokadi a ne u nedostatku ako govorimo na duze stae, knjige kazu, citiram "Najvažniji uzroci blokade gvožđa su veliki sadržaj kreča i lakopristupačnog fosfora u zemljištu i visoka pH vrednost zemljišta. Navedeni faktori u suvom zemljištu pre dovode do hloroze nego u zemljištu koje je dobro obezbeđeno vodom. Zbog toga se blokada gvožđa najčešće javlja na peskovitim i glinovitim zemljištima, jer je u njima sadržaj lakopristupačne vode mali."
Sl._1_Hloroza_na_kajsiji_0.jpg
Sad iz ovog gore navedenog treba izvuci zakljucak gde je Vase zemljiste u svemu ovome? Druga stvar i zasto sam pitao kako znas da imas nedostatak gvozdja je iz mog iskustva, gde se visak vode dovodio u istu ravan i simptome kao da je nedostatak gvozdja a zapravo je bio visak vode, Aronija je bila u pitanju mada sve tj obicno sve biljke imaju, ako ne iste ono bar slicne simptome. Sta zelim reci, brzim delovanjem resavamo trenutni problem ali ne i uzrok, uzrok koji je po meni bolje resiti ako se gleda na duze staze.
 
Shadowwlurker,imam ekstremno visoke P i K,i veliki sadrzaj karbonata,i receno mi je da bacam stajnjak i ureu da ih vremenom izregulisao stanje,inace PH je neutralan 6.86 ili6.9,i ti si totalno u pravu za reasvanje uzroka,ali mislio sam da trenutno pomognem biljkama.hvala na stvarno strucnim odgovorima.
 
Shadowwlurker,imam ekstremno visoke P i K,i veliki sadrzaj karbonata,i receno mi je da bacam stajnjak i ureu da ih vremenom izregulisao stanje,inace PH je neutralan 6.86 ili6.9,i ti si totalno u pravu za reasvanje uzroka,ali mislio sam da trenutno pomognem biljkama.hvala na stvarno strucnim odgovorima.

Setio sam se tek posle koji je problem kod tebe, inace za test mozes probati jedno 10 metara da tretiras otopinom uree od 2% folijarno i da vidis da li dolazi do kakve promene u boji lista.
 
hvala puno shadowlurker,kao i uvek pogadjas u metu.hvala jos jednom .pokusacu sa ureom.
 
zato i postoji forum
da se postavi pitanje
a iskusni da nam na isto i odgovore
:osmeh:
 
Nazad
Vrh