Dali treba dati subvencije svim poljoprivrednicima ili samo onima kojima je to jedina delatnost

Slažem se sa oldtimerom, na tako malom i iscepkanom posedu se isplati samo neka intenzivnija kultura tipa voćnjak, vinograd... ili gajiti ovce što da ne. Podići ih košta dosta ali od žita na takvim površinama slaba vajda.
Sorry za :off_topic:
 
Svaki region je specifičan i upravu su Oldtimer i Nebojša, rešenje bi moglo da bude gajenje intenzivnijih kultura, ali i za to jelte treba novaca...Stočarstvo je naravno opcija, a pogotovo ukoliko bi se raspitali za mogućnost organske proizvodnje mislim u stočarstvu. Što se tiče subvencija odnosno ovih 12 000 dinara to su ustvari regresi, znači vi kupite seme, naftu i đubrivo a oni vam na to daju novac to nije ista kategorija kao subvencija po hektaru jer u tom slučaju šuma, livade, utrine poljane, pašnjaci... sve ulazi u subvencije. Jer u normalnim zemljama Vi ste dužni da to održavate iako ne ostvarujete nikakvu zaradu od toga. Budući da je u Evropi u trendu zaštita životne sredine i održiva poljoprivreda dobili biste još i podsticaj da to tako ostane jer je možda stanište neke retke životinjske vrste i bla bla bla. To je u normalnim zemljama. Srbija po mnogo čemu nije normalna zemlja osim što zaista ima dobre predispozicije. Predlog: razmišljajte van postojećih i poznatih rešenja, kombinujte više stvari turizam, usluga, marketing, povežite se sa ljudima iz turističke organizacije u Vranju, podnesite projekat ministarstvu poljoprivrede za opremanje smeštaja za turiste, organizujte proizvodnju da ih hranite, savetujte se sa stručnjacima...izvinite za :off_topic:
 
@Mudroser
Hvala na savetima, sve je to ok. Radimo nesto na tome.
Nego sam hteo reci kolegama kako nije to jednostavno proceniti kome dati, kome ne. Lako je onom sa velikim posedima da upregne JD, FENDIT-a ili nemam pojma sta vec a brazdi nema kraja.
Kod nas te velike masine nemas gde ni proterat, osim kroz grad. Nemozes doci do njive njime.

Izvinite za :off_topic:
 
Slazem se sa @leka,subvencije treba dati svima koji zele da se bave bilo kojim vidom poljoprivrede!
Dolaze vremena koja ce doneti situaciju da ko bude imao hrane imace SVE,a ko ima auto ili ga pravi(industrija)nece imati nista.
A da li ste znali da firma Sony ima i velike povrsine obaradivog zemljista?
Hmm,pa da li su oni ludi ili oprezni?
 
Po nekoj logici od koje se krenulo pre par godina sa subvencijama, regresirala se nabavka repromaterijala(nafta, seme, vestak) i tu nema veze ko je profesionalac a ko amater!
 
Nemam ja nista protiv nikog na ovom belom svetu, samo imam nesto za nas. Gde bi ova Srbija kakva je sad,a i ona SFRJ, da nema Vojvodine. Ne mislim Novog Sada,vec ovih malih mesta sa postenim poljoprivrednicima. Mom pradedi je drug TITo oteo 250 jutara zemlje i nikom nista,pojeo vuk magarca. Dodelio ih ko zna kom kombinatu koji je proizvodio sa Vojvodjanskih njiva jeftinu hranu za Beograd,a i ostatak Srbije i SFRJ. I sam covek kaze da je dole teze proizvesti "zito" zbog malih parcela. Pa zasto onda forsirati proizvodnju necega na nekom podrucju gde ne postoje uslovi za tako nesto. Naprimer, Vojvodina treba da proizvodi hranu i da za to bude subvecionisana,a Srbija vodu,rudu... i da takodje za to bude subvencionisana. Pogresna politika nas je i dovela do toga da su po Vojvodini pocele da nicu "fabrike eksera",a po Srbiji da se proizvodi "zito". To nema nikakve logike. Zato subvencije netreba deliti tek tako,nije to nikakva socijalna pomoc. Slazem se da subvencije treba davati po kili,a ne hektaru.
 
drug Tito je uzimao i po Beogradu i po Srbiji i ostalim republikama i zemlju i kafane i fabrike i zgrade. Kao i tada i sada se nalazimo u istoj kozi, dragi moj paore, verovao ti ili ne. I vrabac zna da je u Vojvodini i lakse i bolje proizvoditi zita. Ali sta cemo sa ovom zemljom. Postoje i druge kulture pogodnije za ove krajeve (vocarstvo, stocarstvo, pecurke, lov...) i sve to treba subvencionisati. Pa sta i ako neko zeli saditi zita, zasto i njemu ne dati, slazem se neka bude po kilogramu. Kada bi video koliko ovde ljudi ulazu truda i rada mozda bi promenio misljenje o svojoj "braci" bar po zanatu...
 
Nemoj me pogresno shvatiti. Moje ime i prezime je cisto srpsko,slavim slavu i postujem crkvu. Ovde se radi o sasvinm necemu drugom. Da li ti mislis da se u Vojvodini radi manje i lakse nego na "jugu". Gresis grdno. I ovde je hleb sa sedam kora. Ne sporim da je Tito haracio po celoj Srbiji,ali nikako nemogu isto da vrednujem kafanu i plodnu oranicu. Ja samo hocu da kazem da se odredjena grana poljoprivrede subvencionise na odgovarajuci nacin. Ako neko seje zito na 50 ari,a neko na 50 jutara,onda oni sigurno ne mogu jednaki na trziste. Zato treba da se manimo corava posla i da na 50 ari posadimo sljivu,malinu,kupinu,breskvu... Problem je sto se vecina nas iz Vojvodine oseca iskoristena,jer vecito moramo da krpimo neke rupe ostatka Srbije. Ovaj sistem subvencija(ako ih uopste bude) ima manjkavosti ,ali se slazem da jednom treba razgraniciti stvarne poljoprivrednike od onih kojima je to samo beg sa posla...
 
sto se mene tice nebitno mi je koje si vere, nacije i odakle si. Kada se prosetas nekim gradom, pogledaj neki bioskop, neki muzej, hotel, stare zgrade. Sve je to bilo necije. Da li ce se vratiti, ne znam. Slazes se da neke od njih mogu vredeti dosta vise od tvoje zemlje. Ali ona je bila tvoja i trebalo bi da bude tvoja tu se slazem. Koji je to tvoj veci namet koji ti krpis rupe ostatka Srbije. Da l' placas veci porez. Ili manje para od drzave dobijas od mene. Ne razumem. A tvoja primedba da su kod nas poljoprivredni proizvodi skuplji (naveo si kukuruz kod vas 8 ovde 12) ide nama na stetu jer ovde kukuruz niko i ne prodaje vec kupuje (i cisto i kroz koncentrate) i to isti onaj tvoj koji ti prodajes po 8 a zaradjuju mesetari koji su i iz tvog i iz mog kraja. Neprijatelji su nam isti veruj mi...
 
Slazem se da su neprijatelji isti i slazem se sa dosta tvojih stavova. Vredno se radi i na jugu i na severu,ima nas dorih i losih. Ako je tako vec kako kazes i kazem,zasto ne dozvole da pare iz vojvodine ostanu vojvodini, a pare iz ostatka Srbije (bez Beograda) ostatku. Zasto od zakupa drzavne zemlje u Vojvodini ostane 40% . Beograd nema pravo da raspolaze svime sto pozeli. Sta bi ti rekao da za svaku sobu koja se izda u Sokobanji Vojvodini ode 60 %,bili to bilo pravicno. To su dodatna sredstva kojima se Beograd hrani za DZ. Verujem da je i tebi tesko kao i meni da dojes do subvencija,ali ako si pravi poljoprivrednik i makar gaio zito na 5 ari treba da dobijes subvencije.
 
Subvencije po hektaru - mana što svi koji imaju zemlju bilo poljoprivrednici ili ne dobijaju. prednost veća konkuretnost proizvoda na tržištu ili ti jeftiniji proizvod.
Premija po kilogramu - mana smanjenje cene od strane otkupljivača za tačno toliko koliko je premija, iskustveno dokazale generacije paora kroz saradnju sa mlinovima. prednost - navodi se da se time podstiče povećanje prinosa po jedinici površine, ali u stvarnom životu :nono:.
Rešenje - povraćaj na ivesticije, bogat potrošač spreman da plati, otvoreno tržište za izvoz.
12.000 dinara nije subvencija nego regres!!!
Subvencije svima koji proizvode bilo šta i koliko god, a registrovani su kao poljoprivrednici. Ko je poljoprivrednik?
_________________________________________________Post je spojen: [time]1238543647[/time]_________________________________________________
Ustvari odgovor na ovo pitanje moglo bi biti i tema.
 
Neka oni nama posteno plate kukuruz,soju,zito...Da i mi nesto zaradimo-ne treba nam onda nikakva subvencija :ppozdrav:
 
Rebalans budzeta ide sigurno u aprilu, e sada sta ce biti videcemo. Ovu meru ne podrazavam, jer radim sa tatom 22 hektara. Idemo na posao i kada se vratimo u 16h, trcimo na njivu. Bilo je dana kada smo radili na njivu i do 1,2 ujutru, pa onda u 5 isli na posao. I sada smo mi hobi poljoprivrednici, i ceprkamo po njivi. HVALA TI MINISTRE!!!

Stvarno nema smisla, postojali su i drugi mehanizmi, da se vidi ko se bavi poljoprivredom, a ko ne. Ali to sada nije tema, ovako nasem ministru odgovara
_________________________________________________Post je spojen: [time]1238742954[/time]_________________________________________________
A sutra kada dodje neki novi ministar, onda ce biti, netreba da si u PIO, nego da si platio meni stan u centru Beograda, ili ne znam ti ja sta vec. Neophodno je doneti zakon o ovome, a ne da svaki ministar radi sta je njemu volja....

A sto se tice isplate subvencija, isplatu 12.000 po hektaru radi ministarstvo finansija, koliko sam ja skontao, i zato su to uglavnom svi dobili, ostalo sto se salje na Nemanjinu, u ministarstvo poljoprivrede, to rade oni, tako da verovatno iz tog razloga kasne pare, ili pitaj boga sta:haha: :zli: :zli: :zli:
 
Odg: Dali treba dati subvencije svim poljoprivrednicima ili samo onima kojima je

ja sam, npr radim 4 god. kod privatnika, i sada sam podigao zasad jabuke od para zaradjenih tako, naravno nisam uplacivao PIO preko poljoprivrede i necu dobiti subvenciju za sadnice iako sam ih platio vise da bi imale papire. I sad umesto da mi drzava vrati 4000 eura koje bi naravno bile ulozene u prosirenje zasada, jer zemlje ima fala Bogu, ja necu dobiti nista i moram da cekam 5-6 godina da vocke pocnu da se isplate. Ii gde je tu logika:haha: Ja imam 25 god. i bavio bih se vocarstvom... ali cak ni obecane subvencije necu videti jer ONI gore menjaju uredbe kako im se prohte!!!! :zli: :zli: :zli:
 
Iskreno, ja mislim da poljoprivreda ide na doboš. Zbog prirode posla susrećem se sa baš dosta domaćina i svi ćute. Meni je to znak za uzbunu, jer dok oni ćute znači da nije dobro. Uredbe se zaista menjaju iz dana u dan i sve mi se čini da će uskoro ova tema u stvari postati :off_topic:
 
Predsednik Asocijacije poljoprivrednika Vojvodine Miroslav Kiš, predsednik Centralne asocijacije proizvođača mleka, Dejan Trajković i predstavnik Grupacije registrovanih porodičnih gazdinstava Privredne komore Vojvodine, Jadran Anđelković danas 05.05.2009. godine održali su sastanak sa premijerom Mirkom Cvetkovićem. Dogovorena je dalja dinamika isplate subvencija u tekućoj 2009. godini.

Podizanjem kvota Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede od strane Ministarstva finansija obezbediće se isplata svih zaostalih obaveza prema poljoprivrednicima u što kraćem vremenskom roku, a ukupan preostali iznos budžeta namenjen poljoprivredi za 2009. godinu isplatiće se u toku proizvodne 2009. godine, kako bi se sprovele sve agrotehničke mere.

1.Pa kojom dinamikom?
2. Šta je to "što kraći vremenski rok"?
Tačni odgovori dobijaju priliku da učestvuju u velikoj nagradnoj igri popularnog kviza "Ko preživi, alal mu vera"!
Nagrada je putovanje na more, jer će seljaci ionako pare koje dobiju od države da potroše da kupe automobile i odu na more (sram ih bilo)! Pa da im uštedimo, neka ipak neki dinar ode i u poljoprivredu... :haha: :haha: :haha:
Generalni sponozor nagradne igre Deda Mraz.
 
Nazad
Vrh