Claas

uff....treba dosta pisati,tu gde ti je trenutno prekidac meris uradjene hektare,prvo nuliras tako sto stisnes oba dva dugmeta CC,i kad zavrsis parcelu pogledas koliko ima hektara stim da bi tacno izmerio moras mu malo titrati na taj nacin sto ako ti na kraju ostane pola hedera iznad prekidaca imas cetiri dugmeta na kome odabiras jednu polovinu(ili jedna trecina itd.....)sve zavisi koliko ti ostane za kraj,i kad zavrsis opet nuliras ako hoces da meris sledecu njivu,ako neponistis on meri dalje.....da bi to sve radilo kako treba mora da se podesi bord kompjuter pomocu one crne plocice dole,bitna je dimenzija guma(distant faktor) i sirina hedera da bi to sve radilo kako treba,ako krenemo na levo gde pise ha/h tu ti pokaze za vreme vrsenja koliko bi hektara uradio kada bi isao tim tempom,kako menjas brzinu tako i on menja vrednosti,jednom recju prosecna uradjenost hektara kada se nebi stajalo......zatim ide brzina kretanja pa onda merenje udaljenosti(mozes da meris koliko ima kilometara,kao na kolima kad nuliras brojcanik),inace sve se nulira i ponistava uvek sa stiskanjem dva CC,zatim ide pozicija h koja znaci koliko je vrsalica napravila casova rada i to se nemoze obrisati,onda ide ha sto znaci koliko je hektara ovrsio i to se nemoze obrisati,zatim ide obratji bubnja,pa obrtaji vetra,pa opterecenje motora i obrtaji motora,i zadnje je h koje meri vreme,kad das kontakt on se uvek nulira sam i meri ako negasis kombajn koliko je sati danas radio(vrsio) a to ti nije bitno.......zatim imas na volanu sat koji pokazuje obrtaje bubnja,obrtaje vetra i brzinu kretanja al samo u 3 brzini,da bi izabrao opciju koju zelis imas prekidac na konzoli u skroz gornjem redu desni prekidac,prvo idu radni farovi pa bocno svetlo za kipovanje pa rotacija pa onda taj prekidac,kad je skroz gore(kao iskljuceno) onda pokazuje bubanj,u srednjem polozaju pokazuje vetar i dole brzina kretanja(koja vazi samo za 3 brzinu),nemaju svi kombajni bord pa zato imas na dve opcije,ja inace na volanu koristim obrtaje bubnja a na bordu brzina kretanja.......valda sam rekao sve,ako treba jos nesto pitaj....

- - - - - - - - - -

Claas nemože ni u senku Caseu,ni po učinku,a ni po KVALITETU učinka,ni u jednoj kulturi

to ispadne ovako,fica nemoze ni u senku Z-101,ni po brzini ni po gabaritima......dal vidis koja dva modela uporedjujes......
 
E druže izgleda da čemo se mi malo više družiti sad oko podešavanja kombajna :ppozdrav:
Puno si mi pomogoa s ovim objašnjenjem,i znam neke stvari na novo,znači idemo sad kaj mi je bitno:
1.Kako podesiti obrtaje bubnja?
2.kako podesiti obrtaje vetra??

I ako može objašnjenje prekidača koji se nalaze u donjem djelu,evo slika još jednom:
21714778.jpg


Znači onaj "četvrti prekidač" u gornjem redu mi pokauje vrijednosti na ovom satu kaj mi se nalazi na volanu i on nema veze sa bordom ??
 
da,vidis da pored prekidaca imas nalepnicu gde imas nacrtano bubanj vetar i tocak(brzina)......i nema veze sa bordom......vetar stelujes na prekidace dole,prvi je pomeranje vitla napred nazad,drugi je stelovanje obrtaja vitla(brze sporije) i treci je vetar(plus minus),stavis na bordu prekidac na vetar i na punom gasu za psenicu ja radim na 750 obrtaja,sto se tice bubnja kod mene se steluje drugacije jer nije hidro pogon,a kod tebe bi trebalo (mada se nevidi na slici) da imas sa strane jednu malu rucku koja se nalazi ispod palice za voznju(dzojstik)i na toj rucki podesavas obrtaje,videces u kom pravcu je veci a u kom manji obrtaj.....

- - - - - - - - - -

sto se tice prekidaca za rotaciju.....pocetni nulti polozaj se koristi kada se bunker napuni 70% upali se rotacija,srednji polozaj je skroz ugaseno i skroz dole upaljeno(za transport)
 
Opet znam nešto više :osmeh:

Znam na koju se ručicu misli gdje se podešavaju obrtaji bubnja..Znači na bordu prekidač postavim na obrtaje bubnja i onda s ručicom reguliram na koliko želim,za pšenicu mi je rečeno na nekih 1200o/min,a ječam i tritikal 1400o/min ??

A čemu služa ova 2 crvena točkiča u donjem djelu,to bi bili neki potenciometri za šta ??
I ona 3 prekidača dolje skroz desno za šta bi bili ??

Nisam ni znao ovo oko rotacije,samo mislim da je kod mene prespajno nešto jer radi non stop nebrem ju ugasit u bilo kojem položaju prekidača..
 
Opet znam nešto više :osmeh:

Znam na koju se ručicu misli gdje se podešavaju obrtaji bubnja..Znači na bordu prekidač postavim na obrtaje bubnja i onda s ručicom reguliram na koliko želim,za pšenicu mi je rečeno na nekih 1200o/min,a ječam i tritikal 1400o/min ??

A čemu služa ova 2 crvena točkiča u donjem djelu,to bi bili neki potenciometri za šta ??
I ona 3 prekidača dolje skroz desno za šta bi bili ??

Nisam ni znao ovo oko rotacije,samo mislim da je kod mene prespajno nešto jer radi non stop nebrem ju ugasit u bilo kojem položaju prekidača..

ostavi nesto i za sutra da se druzimo......ajmo spavati....
 
kartica sluzi za podesavanje borda da bi radio kako treba sto se tice merenja hektara,karticu izvuces i stavis preko prekidaca na bordu,i onda se steluje dist.faktor(dimenzija guma),obicno se ukuca 1.28,zavisi koje su gume,napisi dimenziju gume pa ti mogu reci sta treba da se upise(mozda je i dobro podesen),imas podesavanje hedera,to se upisuje koji heder posedujes(sirina) npr....4.20 ili 3.90 itd....,ako menjas sirinu hedera na istom kombajnu onda promenes parametre na bordu da bi tacno merio....
 
ispod samog displeja imas kockice gde pise SET,ako ti je na displeju naprimer 450 a hoces 390 onda ispod broja 4 stiskas dok nedodje broj 3 pa ispod broja 5 stiskas dok nepise 9 i kad zavrsis stisnes dugme PROGRAM i drzis par sekundi dok nezapisti,da bi proverio jel memorisao dobro skines plocicu pa je vrati da vidis sta ce pisati na displeju......

- - - - - - - - - -

ona dva crvena potenciometra sluze za stelovanje osetljivosti rastura,levi je na sitima a desni na slamotresu,osetljivost se steluje zbog velicine zrna(kuruz psenica soja suncokret itd...).....,ja za psenicu koristim do kraja dok soju(posto je teze zrno kao i kuruz) stavim na 3-4,,,,,imas na konzoli lampice koje pocnu da se pale(zelena koja treba da sija stalno kad se da kontakt donja lampica,pa onda ima dosta zutih i par crvenih),ako pocne da rasipa onda pocnu da se pale,zna nekad biti i lazno pokazivanje,hoce na primer predvece da pocne da reaguje rasipanje na slamotresima a ustvari malo ovlazi slama i onda secka kad usitni slamu ono vrca svugde i udara po toj ploci(koja registruje udarce) od dole i zna da pocne da se pali dve tri zute.....isto tako na primer i u kuruzu na sitima zna da se nakupi pleve i kojecega ispod te zenzor ploce i ladje pa kako ladja ide napred nazad nabija masu pod plocu i onda pali lampice,ocistis rukom i teras dalje.......
 
Evo danas sam malo isprobavao Bord..
Uglavnom sve je dobro napisano i sve dobro radi..Probao sam pogledat koliko ima ovršenih hektara,ali to ne pokazuje dobro ili je netko obrisao,piše 0.003,a na vršalici piše 2175...

Isprobavao sam i onu crnu pločicu,isto je točno ono za podešavanje širine hedera,jednostavno za podesit :bravo:
Gume su kod mene 23.1.26,i na bordu je upisano 1.11,tamo na dist. faktor..
Ima još nekih opcija na toj crnoj pločici,ali večinom su upisani brojevi,nadam se da je to dobro napisano..
Prekidač za rotaciju mi ne radi,u bilo koji položaj stavim svjetli non stop,nekaj je prespojeno tu..

Sad pitanje za podešavanje korpe u žetvi,koliko treba biti ulaz a koliko izlaz ???
 
imas gore dugmice 10h 50h 100h,to su alarmi koji upozoravaju(ako se zaboravis) kad treba podmazati kombajn,kad otvoris leva bocna vrata tu imas tabelu gde sve ima mazalica za podmazivanje i sta se na koliko sati podmazuje,tako da ce ti se na bordu na 10h rada kad prodje upaliti crvena lampica i pocece da pisti i opominje,naravno to neznaci da moras odmah stati i podmazivati al cisto da te podseti,posto ce ti to pistati stalno sa dva prsta istovremeno stisnes dugme 10h (zavisi koje se upalilo 50h 100h) i dugme C ,zatim ce zapistati i nulirati se brojcanik,uzmi i pre pocetka zetva sve tri opcije nuliraj......(i naravno podmazi kombajn:osmeh:)

sto se tice distant faktora po knjizi za tu gumu treba da je 1.28 al ni kod mene to nije na tom mestu jer na 1.28 pokazuje vise hektara,tako da sam ja stavio otprilike na 1.16,videces u radu ako znas za neke svoje njive koliko imaju hektara malo ga testiraj pa mozes i sam dodavati i menjati na 1.14 naprimer itd.....ako ti na kraju ostane oko pola metra da ovrsis to i neracunas i odmah pogledaj koliko ima,da bi bilo precizno moras stalno da ga teras pun heder......i na kraju da ukucavas pola hedera ili.....malo je to zahtevno i moras biti koncentrisan,ja to radim samo kod problematicnih musterija,mada takvih je malo,kod su sve duzi jednake tako da po kosama se vec zna povrsina.....
korpa se steluje na E poziciji i u trecu rupu od gore,zatim na korpi na 3 sini od pocetka ide 13mm a na trecoj od kraja 3mm zazor izmedju bubnja i podbubnja,(ako ti ovo nije jasno reci da probamo jednostavnije),psenica se radi po katalogu od 3-6 rupe na rucki u E poziciji,mada ja radim na 3 rupi u M poziciji po savetu jednog uvazenog clana i mnogo bolje radi i izvrsava,nekad spustim i na 4,imas tabelu seme zazora sa strane pored rucke gde stelujes obrtaje bubnja
 
Vidio sam tu tabelu pored rucke za stelanje obrtaja,ali nisam ju previše dugo proučavao kad mi bila nejasna..
Ta slova "E" i "M",se mjenjaju na onoj manjoj ručki pored velike za štelanje bubnja u kabini,to sam vidio nešto ??
Budem onda i ja radio po preporuci u "M" poziciji..
Za podešavanje korpe treba skidat grlo ili ima gdje složeno da se može to izmijerit ??

UHH jedva čekam da počne žetva,onda bude se to moglo puno bolje štelat u radu..
 
sad ga stelaj,u zetvi je kasno......
da to je ona mala rucka,prva do kocnice je e u sredini m i ka bunkeru w pozicija,znacu u E stavis i na 3 rupu od gore stavis rucku i tu stelujes 13/3,tako ti pise i na tabeli,kad tako nastelujes onda ti svi ostali parametri odgovaraju kako pise na tabeli dal je to u E, M ili W poziciji,sto se tice jecma ja radim u e na 3-4 rupi a psenicu u M na 3-4 zavisi od vlaznosti zrna,korpu stelujes sa strane imas metalne poklopce koje skines i stelas do mile volje(kupi pivu pre stelanja lakse se radi)
 
Nazad
Vrh