CIGAJA (PANONSKA OVCA)

mbu7tc.jpg

2ztgefn.jpg

jr5ld2.jpg

1z15riw.jpg
 
Htio bih vas pitati kakvu plodnost imaju ciganja ovce..dali se janje jedanput godišnje i kakav je postotak dvojki u leglu..hvala
 
Imalo je smisla držati je dok je moglo prodati i vunu i jagnje i mleko.Nemojte me pogrešno razumeti, volim je najviše od svih rasa, ali nemam ni jednu.
Za jedno jagnje godišnje i to se jedva proda jer niko neće crno, ne isplati se.
Jedino ako dobiješ subvenciju, zbog genetskog resursa ili zbog ličnog zadovoljstva imati par komada.
 
Ma nema tu ljubomore ni onoga ko prije djevojci...... Jednostavno u HR je odmah nakon rata stocni fond bio unisten....i trebalo je nesto poduzet. Tako je spašena i Dubrovačka ruda jedna zaista posebna pasmina ovaca, koje je nakon unistenja Konavala i okoline Dubrovnika virovali ili ne ostalo samo 12 kom te nesto ovaca u tom tipu. Znaci to moze i Srbija i svaka drzava koja ima taj ili bilo koji drugi tip ovaca, a tu smo onda na skliskom terenu...kojega ima u nas. Uvozni lobi. Vise se isplati uvozit tudju pamet nego razvijat svoju. Zato sam ja pobornik domacih pasmina. Samo sta tu onda dolazi imanje ili nemanje love i kad se sve skupa zbroji stocarstvo i u nas i u vas je u debelom ku... :ppozdrav: :ppozdrav:

Unazad par godina u selima uz granicu sa Hrvatskom, koja su pripadala HercegNovskoj opstini imalo je ovaca u tipu dubrovacke rude a mislim i da je bilo i cistih grla te rase.
 
prijatelj mi ima cigaje u čistoj rasi na zadnjem sajmu u bjelovaru osvojio je prvu nagradu . te ovce imaju izvrsnu plodnost a puno njih ojagnji po dvoje a neke čak i troje taj prijatelj uvjek ima viška jaganjaca koje pokloni ljudima da ih hrane na dudu pa onda ne vidim po čemu zaključujete da su slabo plodne
 
11122011039.jpg

11122011040.jpg

danas komsija kupio ovna starog godinu dana od ovog naseg lokalnog ovcara za susenje tako da smo ga i zaklali i sredili ... ociscen 44 kg.. nije mastan uopste, odlican ispao ,iznad ocekivanja..
 
Ja bih na prolece kupio 2 zenska jagnjeta Cigaja rase.Smestaj bi bio sa 3 strane otvoren, a na 4. bi bio zid.Davao bi im ovas, kukuruzni prekrup a i kukuruz u zrnu,detelinu i bile bi na pasi 1 dnevno.Prostor bi bio negde 2 sa 2,5 m,gore bi bila cerada ojacana daskama ispod.
Dali je to ok? :osmeh:
 
Nazad
Vrh