CIGAJA (PANONSKA OVCA)

Odg: CIGAJA (PANONSKA OVCA)

da,da on njih pusta ovako po njivama ide za njima a ta sapurina mu je tu kod stale tu ih drzi kazem vrlo malo i onda ih tera po njivama oko kanala itd.. a jaganjci su mu dobri nista im ne fali... a ta sapurina zadzi dosta zrna otpada i onoga oko kukuruza one ljuspe onako cele ima i klipa od kokicara i ostalog klipa lomljenog... ima one tu ceprkaju dosta i poslei ih on tera dalje.. :ppozdrav:
 
Odg: CIGAJA (PANONSKA OVCA)

taj otpad je pokriven necim ili samo bacen na gomilu i truli...?
imaju one da nadju po njivama dovoljno za sebe ne brinite
pustaju li ih po psenicama ili brane da ne idu tamo?
 
Odg: CIGAJA (PANONSKA OVCA)

bio je pokriven nekim ceradama ali nista specijalno bukvalno samo nabacano... a tu ima pored kanal neki pa uz kanal ima sa obe strane po 4 5 metara koje se ne ore,tu ima trave ...u principu njemu oko kuce je bilo jedno da ne preteram 10 hektara deteline od PIK zemuna koji je ove godine to sve dao nekom privatniku koji je sve to izaorao, ali ima jedan deo koji je ostavljen moozda 1 hektar to je neki spic vise ima sikare nego deteline al tu mu one provode najvise vremena..
Post je spojen: [time]1298893210[/time]
_________________________________________________
evo pokusao sam da uhvatim kucu tog ovcara o kome sam pisao ovo je izmedju mog mini salasa i njega
2mevhfl.jpg

2n6ro03.jpg

m9866e.jpg

na trecoj slici je kuca tog ovcara, pravo gledano sa leve strane je neko rastinje to je kanal a desno se vide ali slabo 2 drveta visoka tu mu je kuca ! ne vidi se lepo slikano je telefonom, ali okom se lepse vidi..
 
Odg: CIGAJA (PANONSKA OVCA)

Pozdrav svima.Neznam dali sam na pravoj temi,ali voleo bih da mi neko objasni zasto je cigaja toliko podcenjena u ovoj nasoj lepoj zemlji.
 
Odg: CIGAJA (PANONSKA OVCA)

nije ta rasa pocenjena pomeni,ta rasa se i dalje praktikuje u banatu u vojvodini manje jer je vreme drugacije,mogucnosti ispasa su drugacije gde uz dohrani se dobija veci broj jagnjeta od drugih rasa,ljudi su poceli drzati ovce da proizvode samo klanicku robu gde ima drugih alternativa od cigaje,mozese i cigaja unaprediti ali treba malo vise vremena,mislim da ima danas mlogo vise alternativa pa i zato se malo promenilo
 
Odg: CIGAJA (PANONSKA OVCA)

cigaja je ostala podcenijena zato sto oko nije treba vise brige nego kod ostalih tovnih rasa.cigaja je muzna ovca a mleko je zadnjih god bilo bas za mizerne pare,sad se sve polako okrece u normalu a za par god cigaja ce biti jedna od naiskupljih ovaca u srbiji,vec je krenula haika po banatu rumuni je kupuju na veliko vec je otislo par stada u zadnjih par meseci mesaju je sa njihovim ovcama pa podizu i prirast i mlecnost kod njihovih ovaca slicnim pramenki,i jos nesto u rumuniji je subvencija po ovci blizu 100evra,mi cemo pre doziveti smak sveta nego takvu subvenciju
 
Odg: CIGAJA (PANONSKA OVCA)

fin detalj,preko ovih cigaja je presao bergamo sto je interesantno,pianje za cigaju reci nam o toj kombinaciji kako se pokazala
 
Odg: CIGAJA (PANONSKA OVCA)

to je extra konbinacija za jagnijad za klanije.a ostavlijene ovce iz te konbinacije su dosta krupne sto se vidi i na klipu ali imaju kracu laktaciju i manije mleka od cistih cigaja,ali imaju redovnije jagnijenije i ima to trece jagnije oko 60posto,ljudi su se okrenuli tom trecem jagnjetu zbog mizernog otkupa i cena mleka,ovako imaju mleka taman da sire za njih za celu god i pritom ima i vise jaganijaca.jagnijad tih konbinacija odlicno napreduju za 3 meseca nabiju i preko 40kg ako se hrane kuci na jaslama i malo boljom ishranom,i ima dosta bliznjih.kod kolege ta konbinacija pre neki dan ojagnila 4 kom e sad neznam dali su preziveli jer su bili bas sitni pozz
 
Odg: CIGAJA (PANONSKA OVCA)

hvala kolega,imam ja bergamo i znam sta vredi ali me interesovala ta kombinacija
 
Nazad
Vrh