Chat u voćarstvu

Kako bi funkcionisalo? Pa lepo, dodje taj sedne sa miskovicem, kosticem, petrovicem iz sapca, lepo se dogovore da kupuje robu direktno od njih i oni onda odlicno prodaju sve sto poseju.
Zarade puno novaca i to iskorite za kupovinu gomile malih proizvodjaca kako bi prosirili svoje "kapacitete" i izveli jos vise i zaradili jos vise.
Samim tim i ovaj gigant ce zaraditi vise.
A da, mozda ce nasi veliki otkupljivati nesto robe i od malih, "bez posrednika".
A nama ce posrednici ostati kao i do sad.
 
@Pavle

Ne znam da li postoji neka tema na forumu da je ti nisi bombardovao. Pocevsi od HHO generatora i zetom i opkladama, do Problema sa kradjama u kojoj ti je "lopov ceo dan visio na drvetu" jer nije smeo da sidje od psa, ima jos takvih tema da ne nabrajam...

Koliko mi je poznato iz tvojih upisa penziju si stekao u Svajcarskoj, ja mnogo dobro znam kako nasi Srbi zive u Svajcarskoj, cime se bave i sta jedu (zato sto sam neko vreme radio tamo) Kad bi u Svajcarskoj jeo BIO hranu (neprskanu) koja je 5-6 puta skuplja od njihove obicne (I 10 PUTA GORA OD SRPSKE HRANE) , ne bi zaradio to sto se hvalis da imas zaradjeno.

Znaci ceo zivot u Svici si jeo zacinjeni GMO i dosao ovde da pljujes srpske proizvodjace i da ih nazivas "Trovacima" a to nije lepo...

Danas ako ne oprskas voce neces ni da ga jedes, a nekmoli prodas i zaradis koju paru. Cak i stara stabla koja se ne prskaju ko zna sa cime su sve zaprasena iz vazduha, osiromasenim uranijumom i ko zna jos sa cim. Staru sortu voca kad posadis isto moras da je stitis u protivnom izdrzi godinu, dve i ide krcenje.


Sto se tice zdrave ishrane:
Koliko god se mi kod kuce trudili da proizvedemo i pojedemo koliko toliko zdravije. Ptanje: Sta jedemo na poslu? Sta jedemo u kafani? Sta kod prijatelja na slavama, rodjendanima,rostiljanjima,kampovanjima, svinjskim dacama, pijankama i raznim drugim povodima za klopu i pice? Sta nam deca jedu u skoli i u vrticima? Sta jedemo kad smo na putu? Mislite o tome vi koji tvrdite da jedete sve organsko...
 
Поздрав колегама. Хитно би ми требао савет, како се одбранити од најезде прождрљивих врана и чворака? Напали су ми трешњу и не одустају.
 
Kutija petardi i kampovanje ispod drveta :D Meni jedne godine cvorci napali jagode i branio sam se petardama

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Инсталиран "врана и чворак елиминатор".
Добре особине: јефтино
нема каренцу
рециклажа
свима доступно
Потребно је само пазити да се не падне са стабла приликом монтаже!
Овако изгеда у акцији:
[video=youtube_share;7xl63uEPMV8]http://youtu.be/7xl63uEPMV8[/video]
2 ЦД-диска залепљена (силикон у 3 тачке), везано најлоном за пецање (око 40 цм), окачено 12 ком.
Чим се монтира одмах се ротира :osmeh:.
Ефикасније за вране, чворци су већи мангупи (долети понеки од доле).
 
Kod nas ima samo jedna porodica koja se bavi jagodom i sve prodaju na malo. Proizvodnju su tako osmislili da nemaju visak za kvantas/prodaju na veliko nekom trgovcu, vec iskljucivo povrsina je u saglasnosti sa mogucnostima sela da kupi. Mislite o tome.
 
Kod nas ima samo jedna porodica koja se bavi jagodom i sve prodaju na malo. Proizvodnju su tako osmislili da nemaju visak za kvantas/prodaju na veliko nekom trgovcu, vec iskljucivo povrsina je u saglasnosti sa mogucnostima sela da kupi. Mislite o tome.
ništa, onda svi da si pronađemo po jedno selo bez jagoda, ali odgovarajuće veličine, tako da se možemo uklopiti sa proizvodnjom.
 
Kod nas ima samo jedna porodica koja se bavi jagodom i sve prodaju na malo. Proizvodnju su tako osmislili da nemaju visak za kvantas/prodaju na veliko nekom trgovcu, vec iskljucivo povrsina je u saglasnosti sa mogucnostima sela da kupi. Mislite o tome.
Au brate, šta ti sada napisa. Hajde razmisli malo dublje o tome, molim te.
Kao kada bih ja tebi rekao: "nemoj proizvoditi pšenice da imaš višak za nekog trgovca na veliko, već samo onoliko koliko je možeš u selu prodati"!?
Mislim, jbg, bar ti si pametan čovek...
 
Au brate, šta ti sada napisa. Hajde razmisli malo dublje o tome, molim te.
Kao kada bih ja tebi rekao: "nemoj proizvoditi pšenice da imaš višak za nekog trgovca na veliko, već samo onoliko koliko je možeš u selu prodati"!?
Mislim, jbg, bar ti si pametan čovek...
To je donekle i istina ja bi mogo posediti i 2h al imam posadeno samo 20ari i to ovde lekolno prodam u selu kao alvu ljudi me znaju dolazi jagoda i sa strane al na pijaci ide sad oko 100 din a ja prodajem 120-130 i uvek prvi prodam samo zato stoje seoska jagoda i nije sa strane ,al ko nije u mogućnosti baviti se drugim ili ima računicu u prozvodnji jagoda normalno daće je saditi više, svako radi ili ono što mora jel nema drugo ili što muse to isplati,Al ova god je po meni baš loša

- - - - - - - - - -

Danas bio u Mitrovici, na pijaci kupio 5 kila po 60 dinara
I kolko si od tih 5 kg bacio ?
 
Ja zivim 10 km od Novog Sada i u mom mestu niko neradi jagodu a ima 15 000 stanovnika pa sam mislio da budem prvi
 
Evo druze ja sam u Temerinu okolina novi sad ima problema sto je tu kvantas. Svi nakupci ti gledaju cenu sta je na kvantasu. I to sto nakupci vise hoce da zarade nego mi. Evo jedan primer danas na pijaci mi je rekla jedna zena da je uzela jagodu za 50 din i prodaje za 120...ali ako pocinjes sa manjim povrsinama dobro ces proci. Kada sam ja poceo sa 35 ari meni je prosecna cena bila 1.2 eur. I to pre 3 god. Sada imam 2ha i ako budem imao 80-90 din prosek ima da pevam ceo dan...
 
Aman ljudi, šta pričate, ako Boga znate!? Pa ja sam imao 1ha i pre tri godine i prošle i ove! I pre 3 godine izvukao PROSEK skoro 1.1 evro, a prošle i ove (sa iste površine) krivi q! 2010. 80a i prosek 1.38 evra! Nemojte širiti neke nebuloze, molim vas. Problem je plasman (čitaj IZVOZ). Šta sada, svi da smanjimo na po 5a i oladićemo se od para, aa? Ili, da ja u svom selu, koje proizvodi ISKLJUČIVO voće, posadim onoliko jagoda koliko mogu prodati? Odgovor je - NULA!!! Ko se organizovao, ima svoju hladnjaču i dobar kvalitet, on je i ove us.ane godine izvukao blizu 1 evra prosek.
 
Izvinjavam se sto upadam u temu(ne mam jagodu)problem je plasman voca.Nema prerade i to je problem da kod nas ima prerada ko sto je nekad bila ne bi ni bilo problema ni sa jednim vocem.Ovako ulazes u voce cekas Ruse i zavisis od njih.Ako uspes ok ako ne pusangija.I tako u krug,mada mi se cini da i od rusa sve manje vajde.Traze neki extra super kvalitet,ljudi posekose tresnje na pola pa opet nije dobro najbolje po jednu granu da ostavimo na drvo i naberes kilo po drvetu i svi srecni.Malo sam omasio temu ali to je problem a ne da li u selu neko sadi jagodu ili ne.Dzaba ti prosek i 3e kilogram ako naberes tonu sa hektara bilo kog voca.
 
Ma nisi ti omašio, svi smo otišli u off, tema je Cena jagoda 2015.
Suština je bitna, suština. U svakoj državi se stimuliše PROIZVODNJA nečega, jer bez nove proizvodne vrednosti sve je džabe, sve je trange-frange. Jednostavno, čitava država je bogatija za određenu količinu nečega (ovde konkretno, jagoda). Država od toga ima višestruku korist (moja porodica zarađuje i plaća poreze, radnik na pumpi od toga prima platu, prodavci đubriva, pesticida, takođe, opreme za navodnjavanje, sezonski radnici zbrinjavaju svoje porodice, od izvoza država jača budžet i devize ulaze u njen džep...). Ima toga još, ali da ne gušim. To je suština ekonomije u svakoj normalnoj državi - proizvoditi što više nečega, to izvesti i od toga jačati svoju privredu i ekonomiju (i narod).
Eeeeee, al' mi smo specifikum od "države"... I onda ljudi, sluđeni, dolaze na ideju da se proizvodi što manje, biće bolja cena/zarada! Što bi moj drug po muci rekao - ŠIO MI GA ĐURA!
82da3932dbc96d8b6289a7a021f4762e.jpg

KRIVA JE VLAST (i ova i prošla i pretprošla i svaka!), naša vlast koja nas vodi decenijama. I upamtite jednom za svagda - kada država propada političari se enormno bogate, a kada država finansijski jača, političari žive samo od svoje plate! Oni od naše jagode nemaju ama baš ništa, ima samo država korist, ali zato od uvoza/prepakivanja te iste pune svoje džepove!
Upamtite, ne grešimo mi ništa, oni nas upropaštavaju godinama, bitno je da toga svi budemo svesni!

Nebojša, prebaci ovo negde, obriši, radi šta znaš, nisam mogao više da izdržim a da ovo ne napišem. Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
@radashine
Napisao sam za mesta gde nema proizvodnje, naravno da nije primenljivo za mesta kao Sabac ili mesta juzno od BG gde su velike povrsine pod jagodom.
Zasto ja ne planiram da povecavam jabuku? Razlog je sto sam onda primoran da idem na noz hladnjaci, a ne mogu da povecam na 50-100ha pa da mogu samostalno da trazim kupca iz inostranstva. Radim sa proizvodnjom za koju znam da cu imati dobar deo obezbdjen plasman. Sta vredi da nastancujes jagode 100t i da je das po 50din, gde si u tome?
 
Generalno, kriva je nesposobna vlast. Sto receradasin, i ova i prosla i pretprosla... ja bih dodao i buduca jer se nemamo nicem dobrom nadati. Svima su puna usta toga kako je poljoprivreda nasa velika sansa i bla, bla... A kako se odnose prema poljoprivredi, vidi se vec pri formiranju vlade gde ministarstva poljoprivrede, prosvete, kulture... sluze za potkusurivanje i namirivanje stranackih kvota. Sve bre nesposobni ljudi bez ikakvih ideja. Posle onakog sr.nja sa cenom svinja u ozbiljnoj drzavi ministar poljoprivrede mora da leti iz vlade, i to kroz prozor a ne kroz vrata. Ali ne i u Srbiji.
Ovde se subvencionise proizvodnja bez ikakve ideje sta dalje sa tim proizvodom. Valjda ce doci rusi...
Pa onda vidite sta se radilo u zeljezari. Kazu to je 5.000 radnih mesta. Pa u mom gradu od 20.000 stanovnika je toliko ljudi ostalo bez posla pa se niko nije okrenuo. Drugo, kazu zeljezara je veliki izvoznik. Ma nemoj, prvo sve sirovine i energente uvezu, pa onda kao nesto izvoze. Isto kao i Fijat. Trece, davali su u tu rupu bez dna 120-150 miliona evra godisnje! To je 25.000e po radniku samo za jednu godinu. A koliko godina se vec tamo trpaju pare. Izracunajte sta se sve sa tim parama moglo uraditi. Koliko se hektara najsavremenijih vocnjaka i vinograda moglo podici u tom vocarskom kraju?! Pa da su napravili hladnjacu sa sortirnicom i pakerajem (ili neku preradu), pa onda plati tim strucnjaka svih fela koji ce da pomazu ljudima u proizvodnji i rade na distribuciji proizvoda.... Zemljo Srbijo...

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nebojša,

nije gvožđara samo tih 5000 radnika već su tu i njihove porodice i ceo grad i okolina oko 100000 ljudi zavisi od nje. I ko zna koliko radnika koji rade u dobavljačkim i sličnim firmama a vezane su za gvožđaru. Srbi su znali da tope rudu još u istoriji a sada su kao zaboravili? U svojoj istoriji je bila profitabilna samo kada su stranci upravljali jer su radili domaćinski i mali plan i naravno izvlačili pofit za sebe ali su plaćali obaveze. Generalno mi u Srbiji ne umemo da upravljamo velikim sistemima. Navedi jedan veliki sistem da radi sa profitom a da nema monopol. Ne umemo da se organizjemo - da slušamo vođe koji zavređuju da ih slušamo - jer vođa nema.

Nije rupa bez dna - da se bolje upravljalo bila bi profitabilna i pod našim upravljanjem. Samo se pokazalo da ni jedna vlast nema znanja i časti da je vodi. Ista je situacija kao kod tebe - ako domaćinski postupaš imaćeš zaradu. Ako proizvedeš kvalitet - prodaćeš. Ako pronađeš sigurnog kupca - sledeće godine ćeš posaditi više. Ako ne platiš dobru dnevnicu dobrom radniku neće ti više doći ili će da radi lošije pa ćeš imati lošiji kvalitet. I tako u krug.

Ima nešto i u strategiji zašto gvožđaru održavaju u životu ili je to ili je Beograd blizu pa će ti ljudi na autobus ili pešice...

Ali nije ovde problem tamo neka firma u SD-u. Nije ona kriva ni ti radnici što isto rade za bednu nadnicu. U SD-u kod kineza se dobija plata od 10-15 iljada. Mnogi rade preko posredničke firme koja im uzme nazad pola plate. Nije ovde problem tamo neka firma u bilo kom gradu. Da se ne uvozi-izvozi talijanska jagoda cena bi bila veća i vi bi bili srećniji. Da ti radnici imaju veliku platu kupili bi jagodu po većoj ceni - ne bi morao da čekaš da dođe neki Rus da te ucenjuje u svojoj zemlji. Ili neki tvoj sunarodnik političar koji ima hladnjaču. Ili tamo neki izvoznik koji se dogovorio sa ovima iz EU.
Da možete prodati po 250 dinara boleo bi vas ćošak za gvožđaru a možda bi i tada želeli da se zatvori pa dobijete još jeftiniju radnu snagu :osmeh: kao pravi srpski mali i veliki privrednici/privatnici.

I da - na kraju - što bi rekli ameri - no hard feelings. Verovatno ne vidim ja daleko sa ovog brega. Možda samo susedno brdo. Brdovita je ova Šumadija...

Drugarski pozdrav
 
Nazad
Vrh