Centralno i etazno grejanje.

Diklofen slažem se sa tobom. Grejem 70 kvadrata, konstantno držimo na 21 stepen jer nam tako odgovara, izađe nas grejanje između 44 i 50 000 dinara, plus sanitarne vode koliko hoćeš. I sve je na dugme.
Ja grejem blize 240 kvadrata , kosta me grejanje za celu god 100e na bale.

Da grejem plinom i da trosim kao ti toliku kvadraturu da ugrejem 3x bi me vise kostalo nego tebe, a ovako se grejem 4x jeftinije 3x vecu kvadraturu . Lozim 3x na dan na 6h po dve bale . Kad je jako hladno -15- -20 onda 4x , ali temp mi ne pada ispod 22 u opste. Bukvalno kratkih rukava pl kuci idemo .

Tako da se meni na gas ne isplati nikako .

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ko ima presu i gde da skladišti to je super.Ja od tog nemam nista tako da o balama ne razmišljam.
 
Drugari zanima me isplativost,grejnja na gas citam sada vase postove pricam o gasu koji doteravaju i pune u cisternu koju postavite u vase dvoriste. Na cisternama pise propan butan. Imam nekih 70kvadrata. Kazite mi prednosti i mane i cenu. Hvala ☺

Послато са GT-I9060I уз помоћ Тапатока
 
Meni se isplate drva iz vise razloga. Kod mene je suma bagatela, ne placam ni secu ni pakovanje,kod mene u sumama dominira bagrem pa moze da stoji i 5-6 godina ne truli mnogo. Resavicu koristim oko 5 tona. Primer radi pre 4 godine smo kupili sumu za 300€ i jos uvek se grejemo od nje. Kod nas nema drzavne sume i ljudi iz inostranstva je prodaju posto zasto se suma krade masovno.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
imamo centralno grejenje na dva sprata po 100 m2. znaci 200 kvadrata na drva godisno trosimo oko 13-15 m3 drva. sto iznosi oko 750 evra.citam po internet za grejenje na plin. raspitivao sam se i kazu mi da plin ne moze da zagreje vishe od 70-80m2. inace planirao sam so protocan bojler na plin da povezem sistem da kruzi ista voda. video sam licno kako protocan bojler za plin voda od 5 stepeni hladna u zima za 4 sekunde izagje voda vruca 43 stepena. a mi doma lozimo kota da bude izlaz na voda oko 45 stepeni. a mislim kad bi se ista voda vracala u protocni bojler na plinulazila bi sigurno so 30stepena a kad bi izlazila bila bi negde oko 50. dali ima neka druga varijanta osven protocni bojler?i zasto prodavaci na protocni bojler kazu mi da nemoze da zagreje vishe od 70 kvadrata? ja mislim da cela pojenta tu je u pumpi samo da tera vodu. recite mi iskustva koliko plina trosite dali je isplatlivije? kupio bih cisternu i mirna glava. a ovako pali cisti cepi drva redi drva.300 zajebancije. pozdrav od makedonija
 
Grejem se kombinovano,gas-drva,centralno je grejanje. Kad su hladni dani kao januar prosle godine vise se isplate drva jer se lozi ceo dan,dok se gasa potrosi dosta. Kad se dogreva gas je bolji.
 
Daner ja ti cestitam. Svako ima svoju racunicu. Nemam veliko dvoriste da skladistim bale soje. Svoje soje imam oko 5 kj,nekada ni toliko. Ima njih sto su ove godine molili za soju. Postujem ko ima svoje i ne trazi od drugih. A najvise postujem one sto zaoravaju zetvene ostatke. Trenutno poredjenje drva ko mora da kupi i plina je na strani plina, soju necu da komentarisem i onog ko ima svoju sumu.
 
Imam klasican kotao viadrus na drva i ugalj. Grejem neke ostale prostorije njime,posto nemam uslova da sa njega se prikacim moram da uradim drugo grejanje. Dosadilo mi je lozenje ciscenje pepela morao bih da zaposlim samo lozaca da to opsluzuje,pa bih presao na taj butan gas jeste skupo sigurno samo je gospodski. Pa me zanimaju vasa iskustva za to...

Послато са GT-I9060I уз помоћ Тапатока
 
Mica to ako ti je izbor onda ili pelet ili gas. Zetveni ostaci kod soje jesu problem ako se tako razmislja. Ili odnesete pepeo nazad na njivu ili malo pojacate NPK i to je to. Voleo bi da vidim pracenje parcele kroz 20 godina, ako se redovno djubri i soja da nije u monokulturi, verujem da se procenat humusa nece smanjiti.
 
Zemni gas je propan-metan a ovaj u bocama sto se prodaje i sto ide za autogas je propan-butan. Gasni kotlovi uglavnom stizu sa podesavanjima za propan-metan koji je jeftiniji i manja je potrosnja (zemni gas)
 
Nikola, otvoreni sistem sa rezervoarom na tavanu ti neće spasiti peć, ako imaš tako zimogržljivog tatu :haha:.
Stavi OBAVEZNO sigurnosni ventil na samu peć, i to u gornjem delu, jedino tako je sigurno, a sve ostale varijante su bez veze, jer se često desi da smrzne vod između peći i sigurnosnog ventila, a pritisak stvara sama peć, i ništa drugo u sisitemu grejanja !!!
 
Ne znam Bojke sta da radim,mada imam vremena da se odlucim. I taj pelet nije sjajan kod nas ubacuju savski pesak da bi bio tezi. Jedino da pravim ja od slame i kukuruzovine pelet i to je vec veliki posao. Nesko jos cu se detaljnije raspitati ima kod mene u selu jedno takvo grejanje,zovu me ljudi da dodjem i pogledam i sve mi kazu ali mi je opet ovde sa vama sigurnije da pricam...

Послато са GT-I9060I уз помоћ Тапатока
 
Zemni gas je propan-metan a ovaj u bocama sto se prodaje i sto ide za autogas je propan-butan. Gasni kotlovi uglavnom stizu sa podesavanjima za propan-metan koji je jeftiniji i manja je potrosnja (zemni gas)
Za zemni gas idu veće dizne, nego za propan-butan, tako da zapreminski ide više zemnog gasa, i zemni gas se meri na kubne metre, a propan-butan na litre, i on se kod nas ne transportuje cevovodom nego u namenskim cisternama.
 
E pa ovim ljudima sto imaju takav sistem grejanja,dolazi kamion cisterna i istace im u cisternu u dvoristu gas...

Послато са GT-I9060I уз помоћ Тапатока
 
Treba ti kondezacioni kotao,da bi mogao da radi na razlicitim pritiscima,a oscilacije u pritisku su velike.O da obavezno kotao koji ima soft sart,jer ako kotao nema dovoljan kapacitet kad krene da radi punom snagom zbog malog kapaciteta dolazi do zamrzavanja i onda si u velikom problemu.

Isto tako imas jos jedan problem to je ako zaboravis pa ne dopunis na vreme,zaledi ili ako iznenada stane isto imas opasnost od smrzavanja.Zato je najbolje uzeti neki kotao koji moze da radi sa antifrizom.

Ima moj poznanik i greje halu od nekih 600 kvadrata,koliko smo pricali i nije bas isplativo.Svake druge sezone nov antifriz,a u ovaj njegov kotao ide 180l,pa cesto razlike u kvalitetu i pritisku,na kraju je uzeo sve u premijum klasi i nema problema,ali to je kostalo poprilicno.

I da obavezno da ima ventilator sa varijabilnim brojem obrtaja da uvek imas idealnu smesu vazduha i gasa.Inace imas velike gubitke.
 
Invertorske klime u ovim prelaznim periodima ustede jako puno ogreva a racun za struju tek neznatno veci,ja se zezno pa uzo jos jednu klasicnu,sad kad sam vido kod suraka koliko brze zagreje invertorska i skoro necujna,mislim gde nisam dodo jos 200 evra i uzo nju,.
 
Po mom računu na jednu grejnu sezonu ću potrošiti oko 20000din manje samo na energentu.Tu treba dodati i troškove seče,cepanja i unošenja drva i naravno ono što većina prodavaca zakine po kubiku.
Na sve to komfor,sigurnost,čistoća je kod zemnog gasa ne prikosnovena.Ja grejem realno oko 120m kvadratnih štim što mi je kubikaža dosta velika zbog visine prostorija.U prostorijama je oko 23-25C.Voda je zadatak na 45C danju i 38C noću.Konstantno tako radi .Za novembar je potrošeno oko 300 kubika plina.To je oko 9600 dinara.U tu količinu je ušlo i kuvanje na dva mesta i kupanje .Račun za struju je manji za ravno 1300 dinara od kad nemamo elektricni bojler.
Sami sad procenite.
Svako gleda iz svoje tacke gledista sto je i normano i logicno.
Eto ja koristim Centrometalov kotao od 50 i grejem oko 250 m2 na cvrsto gorivo. Potrosim od Oktobra cak do Maja oko 7000 kg suvih vreoca i oko 10 m drva, dakle ukupno oko 150.000 din. nek to bude za 8 meseci po 19000 din mesecno.
Kad pogledam da su sve prostorije tople na 24-25 a ponekad i vise i nije tako strasno. Stoji to da je fino i cisto sa gasom ali ako se uzima u obzir da si potrosio za Novembar 300 m3 onda sigurno bi ja potrosio 600 dok u Decembru, Januaru i Februaru prebacio bi vise od 1000 m3. Cena plina kod nas je oko 40 din koliko ja znam, dok kod vas je 32 din po tvojoj racunici, zasto? Ne znam odgovor!
Tako da za sad bolju racunicu vidim u ovakvom nacinu grejanje na cvrsto.
Nisam napomenuo da izolacije nemam spoljne osim nekog stirodura na tavanu.
Razmisljao sam da odradim plinski kotao samo zbog tople vode jer sruju placam mesecno od 10000-12000 din.
 
Kod nas je gas 32 dinara isto, imamo centralno grejanje preko kotla na gas. Velika prednost ovoga je sto je van grejne sezone racun za svu toplu vodu, kuvanje, pecenje u rerni na gas mesecno izmedju 900 i 1000 dinara.
 
Grejem oko 200 m2 površine i meni je najisplativije na čvrst ogrev,tačnije za sezonu potrošim oko 5,5 tona drvenog Vreoci-kolubara uglja i oko 5-6 prikolica šapurika,grejanje je centralno...
Ugalj ove godine kod mene bio 7800 din po toni a šapurike imam svoje tako da me grejanje izadje oko 350 evra.
Pošto imam i peć na gas pored ove na čvrst ogrev,ponekad i nju uključim kada nisam kući recimo za vreme slava i slično i potrošnja mi ide oko kubik na sat a toplota u kući ni blizu kao na čvrsto .
U mom kraju je i gas izgleda lošijeg kvaliteta,sećam se da je 2000 godine bio bagatela i kvalitetan da nisi mogao videti iskru crvenog plamena na gorioniku a sad nemožeš videti plavu:sta:,mada mi je peć možda zastarela(mađarska, Termofeg) koja nema neke preterane elektronike ali opet ne verujem da je tolika razlika u potrošnji ovih današnjih, pod uslovom da hoćeš da se pošteno ogreješ bez štednje...
 
Nazad
Vrh