Centralno i etazno grejanje.

Ma komsija hoce da mi proda te glave po 350 dinara komad. Nove novcijate. Pa reko da vidim dal mi se isplati. Kotao mi je Zavarivac vranje od 60kw cini mi se....

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Centralno grejanje kod mene ugradjeno pre 27god.Ove godine sam otvorio sistem tj. Na tavan stavio stari bojler za oduskom kroz krov.Vise nisam mogao da se borim sa tatom :haha:sigurnosnim ventilima eksplozivnim posudama pretvaracima i kupovinom novih peci a bilo ih je tri za te godine.
 
Zašto si to radio u cemu je prednost?
Centralno grejanje kod mene ugradjeno pre 27god.Ove godine sam otvorio sistem tj. Na tavan stavio stari bojler za oduskom kroz krov.Vise nisam mogao da se borim sa tatom :haha:sigurnosnim ventilima eksplozivnim posudama pretvaracima i kupovinom novih peci a bilo ih je tri za te godine.
 
Usled nestanka struje priključala voda?
Mi smo uradili grejanje 1983g. osto zatvoreni sistem i još prva peć služi, nikada nikakvih problema nije bilo
E prošle zime mi počeo po malo da pada pritisak u sistemu, nige se ne vidi da curi, gde je vreme će pokazati
 
Pa ako je kotao nizi u odnosu na sistem (u podrumu) ili imas sprat pa voda kruzi nije opasno kad nestane struja ako sam lepo razumeo majstora...

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Usled nestanka struje priključala voda?
Mi smo uradili grejanje 1983g. osto zatvoreni sistem i još prva peć služi, nikada nikakvih problema nije bilo
E prošle zime mi počeo po malo da pada pritisak u sistemu, nige se ne vidi da curi, gde je vreme će pokazati

Usled tate.Tata mi zimogrozljiv pa lozi dok ne prokuva:haha:
 
Diklofen slažem se sa tobom. Grejem 70 kvadrata, konstantno držimo na 21 stepen jer nam tako odgovara, izađe nas grejanje između 44 i 50 000 dinara, plus sanitarne vode koliko hoćeš. I sve je na dugme.
 
Diklofen slažem se sa tobom. Grejem 70 kvadrata, konstantno držimo na 21 stepen jer nam tako odgovara, izađe nas grejanje između 44 i 50 000 dinara, plus sanitarne vode koliko hoćeš. I sve je na dugme.

Da li su to svi troškovi za sezonu ili ima još nekih... npr. očitavanje, računi, razni atesti itd....?
 
Po mom računu na jednu grejnu sezonu ću potrošiti oko 20000din manje samo na energentu.Tu treba dodati i troškove seče,cepanja i unošenja drva i naravno ono što većina prodavaca zakine po kubiku.
Na sve to komfor,sigurnost,čistoća je kod zemnog gasa ne prikosnovena.Ja grejem realno oko 120m kvadratnih štim što mi je kubikaža dosta velika zbog visine prostorija.U prostorijama je oko 23-25C.Voda je zadatak na 45C danju i 38C noću.Konstantno tako radi .Za novembar je potrošeno oko 300 kubika plina.To je oko 9600 dinara.U tu količinu je ušlo i kuvanje na dva mesta i kupanje .Račun za struju je manji za ravno 1300 dinara od kad nemamo elektricni bojler.
Sami sad procenite.
 
Vuxsd to su svi troškovi, ono što platim. Prethodne dve godine je tako, a pre toga sam imao gasne fasadne peći.
Meni je 4600 dinara bio račun za mesec oktobar.
 
Kod nas su u selu razvukli gasovod ali ga nisu povezali nigde sa ostatkom mreže. Tako da ili je to bilo pranje para ili su otkrili kod nas neki izvor gasa pa čekaju vek-dva da se nakupi xD

Послато са SM-J320F уз помоћ Тапатока
 
Po mom računu na jednu grejnu sezonu ću potrošiti oko 20000din manje samo na energentu.Tu treba dodati i troškove seče,cepanja i unošenja drva i naravno ono što većina prodavaca zakine po kubiku.
Na sve to komfor,sigurnost,čistoća je kod zemnog gasa ne prikosnovena.Ja grejem realno oko 120m kvadratnih štim što mi je kubikaža dosta velika zbog visine prostorija.U prostorijama je oko 23-25C.Voda je zadatak na 45C danju i 38C noću.Konstantno tako radi .Za novembar je potrošeno oko 300 kubika plina.To je oko 9600 dinara.U tu količinu je ušlo i kuvanje na dva mesta i kupanje .Račun za struju je manji za ravno 1300 dinara od kad nemamo elektricni bojler.
Sami sad procenite.
Da li ti kotao radi preko sobnog termostata ili ga teraš manuelno,
 
Kupi sobni termostat i da te glava ne boli i potrošnja će ti biti manja.Negde oko 4000 din i onda nemaš potrebe da mu menjaš T vode u kotlu.On kad nagura zadatu temperaturu gasi kotao-kada spadne za 1 stepen ponovo pali...
 
Ja sam sada radio nov odzak a posto imam gasni kotao ugradjrn, samo sam zavrnuo ventile pre peci na drva i grejao se na gas.
Da je bolje, bolje je. Nema oscilacija u temperaturi. Zaboravis na grejanje jer ima sobni termostat. Podesio sam mu rezime po vremenu pa nocu lagano smanjuje temperature a ujutru pojacava. Gospodski!
Da nisam vec kupio drva pre zime i skladistio sapurike, grejao bih se. Ovako mi dupli trosak sa drvima placenim, isecenim i slozenim.

Posto je odzak morao biti izmesten, nove krajeve cevi od ventila do peci sam radio. Prva greska je sto nisam radio da budu demontazne pa nisam bas dobro moga da pridjem aparatom za varenje do spojeva pa je nisam mogao valjano da zavarim. Posle sam to sve anulirao i ubacio holendere za suceone spojeve pa i nanovo kupio sve lukove i nanovo ukrajao i vario. Prvo dobar provar i onda zavar siri i odmah ofarbao jer je ovaj put bilo 100% zavareno. Drugi problem je stara ekspanzija iz koje je iscurila voda kada sam je skinuo sto znaci da je bila neispravna. I to sam novo kupio pa cak i vecu jer ne skodi veca. Sigurnosni ventil los. Treba da mi sutra stigne pa da ugradim. Majstori su to pre 27god stavili na topli vod a po pravilu ide na hladan vod gde i ekspanzija. Sve to spojim, pustim vodu. Dopunim sistem. Cak i novu dimovodnu cev sam pravio od fi219. Inace, fi219 sam kupio kod Sukura na otpadu u Beceju. Dok sam isao do vage spazim i komplet pec i ekspanziju kao i cevi sa ventilima 5/4" za grejanje. Kupim te cevi al bez ventila jer se mislim da imam moje ("dobre").Taman mi dobro dobro dosle za prepravke kod peci.
Inace, pec je u podrumu i nije koriscena pumpa od pocetka jer je prva izgorela jako brzo a drugu smo samo ubacili na njeno mesto a i ona nije vukla.
I sad posle toliko godina sam mislio da cu najzad osposobiti cirkulaciju vode al opet problemi. Pumpa vrti a ne vuce. Prvi dan 3x mi prokuva pec na 90c. Zatvrim opet ventile na pumpi i otvorim ventile za slobodan pad.
Sinoc posle 27god utvrdim kvar sa cirkulacijom.
Nije mi djavo dao mira i skinem pumpu iz kucista da vidim jel rotor ispravan. Motor vrti. Radno kolo ispravno.
Otvorim malo donji ventil ispod pumpe i eto ga. Veliko nista! Otvorim do kraja - nista. Otvorim gornji - veliko nista. Pocnem da izvrcem ulozak donjeg vemtila iz kucista i opet nista pa kad u jednom momentu nesto krcnu i sikne voda po meni. Okupalo me do gaca. Podrum do clanaka u vodi. Zavrnem sve zivo i voda stade.
Skontam da su majstorcine jos pre 27godina pretegli ventile za cev i bukvalno stisnuli ih i zablokirali im klapne.
27god zajebancije i loseg iskoristenja ogreva. Crkla jedna pumpa i vecito lose grejanje.
Eto, nadam se da ce ovo moje iskustvo nekome pomoci ako bude imao slicne probleme. Cisto da ne bude jos neko okupan i potopljen. Bice namontirani ovaj put kugla ventili umesto protocnih i valjda se nece vise tako nesto desiti. Zamalo nisam kupio novu pumpu.
 
Nazad
Vrh