Centralno i etazno grejanje.

Pre 15god.sam napravio novu kucu i sasvim slucajno preko oglasa nadjem celicni kotao "Sigma"star 16g. ali jos neraspakovan.Mislim da nema mnogo bolje resenih kotlova i kada budem morao da ga menjam opet cu se truditi da njega kupim ako ga jos uvek proizvode u Sloveniji.On je 35KW i ima vertikalno postavljene cevi sa jako velikim grejnim povrsinama tako da ima veliki stepen iskoriscenja.
Potpisujem! Kotao pravljen od kotlovskog lima,6 ili 8 cevi sa jedne starne tako i sa druge.... E jedino su rešetke bile problem. Svima su se istopile... Komšija je imao takvu Sigmu i uz totalno bahato ponašanje i par krpljenja je trajala neke 22-23godine. Mi smo je takodje imali i uz normalno održavanje nam je krepala posle 16 godina. Kako zašto nzm. Pokušao sam da je popravim ali bezuspešno.... Možda bih i uspeo ali se shebala u sred grejne sezone kad je bilo najhladnije i bio sam prinudjen da ubacim drugi kotao. Sad imamo Tam stadler isto 35kw i služi svrsi a sigmu sam isekao u paramparčad. Jbg onda sam bio besan jer me matorci gnjavili da je ne krpim,kao ne isplati se,a sad mi žao kad vidim da nisu bili u pravu.... Dobri su to kotlovi ali imaju i mane. A mane su joj donji deo gornjih vrata tj sam kraj prema ložištu. Tamo ima jedan var koji hoće da popusti. Donji deo unutar samog kruga kod ložišta, hoće da istruli. I mana je takodje izlaz iz dimnih cevi u dimni kanal,e tu hoće takodje da probije. Znači po završetku sezone je poželjno da se dobro očisti,a u toku sezone je poželjno da što manje smolavi. Čutke-šapurike je ubijaju.
 
Imam jedno pitanje :osmeh:
Grejanje u kucu je uvedeno pre 20-ak godina.Od tada kada je napunjen sistem,nikad vise nije ispustana voda,samo se pred sezonu sistem dopuni.Da li je moguce da se u unutrasnjosti kotla stvorio mozda kamenac ili se nakupila prljavstina,pa zbog toga ni najbolja vatra ne moze da podigne temperaturu i da li je moguce nekako tu unutrasnjost ocistiti?

Nije moguće. Problem ti je u izgoreloj (deformisanoj) klapni, koja služi za preusmeravanje vatre iz ložišta direktno u dimnjak kod potpale, da kotao lakše provuče (brže zagreje dimnjak pa ovaj počne bolje da vuče). Kad se vatra razgori, onda se klapna prebacuje u drugi položaj gde se vatra preusmerava da napravi duži put kroz komore kotla (izmenjivač toplote), i tako preda što više toplotne energije vodi pre nego što napusti kotao i izađe u dimnjak. Ako ta klapna izgori, ili se zaboravi u položaju potpale, onda sva toplota ide u odžak a samo manji deo se prenosi na vodu...

- - - - - - - - - -

Pozdrav!..Da probam u ovoj temi da dobijem odgovor na temu: iskoristenja toplotne energije u funkciji grejanja kuce, farme... iz procesa kompostiranja. Naime u procesu kompostiranja (proizvodnji organskog djubriva-humusa) postize se temperatura i preko 70 stepeni, a ja mogu da je odrzavam konstantno na oko 60. Dosao sam do logicnog zakljucka da probam da iskoristim tu energiju, ali ne nailazim gotovo na nikakve podatke na srpskom jeziku, kako postaviti sistem i kakva su iskustva?. Znam samo, gledajuci na you tube-u, da se postavlja crevo spiralno namotano po sredini materijala-gomile, ali posto ne razumem nemacki tu je kraj...Jedno je sigurno, stric mi pricao, posto je obisao kao sofer ceo svet i gledao je jos 70-ih godina da se Nemci grejali na taj nacin. Ako neko nesto zna o ovome, molio bih da podeli to sa nama.

Guglaj Jean Pain composting , pa gledaj video klipove i ostale stranice vezane za tu temu.
 
Hvala druze, ali sam ja to odavno proguglao, pogotovu za Jean pain metode...A i videh da mozes da prevedes sa you tube-a, ali takav je prevod, da nema neke vajde. Ove veceri je kod mene u selu, jedan strucnjak iz kompostiranja, koji mi je bio profesor na kursu, drzao predavanje o znacaju kompostiranja i obeco mi je da ce mi uraditi sistem grejanja iz komposta. Kaze da je vise puta gledao razne sisteme po svetu i da ima uradjenu studiju kuci. Izgleda da ce to biti jedan od prvih sistema u Srbiji, bar ja ne naidjoh ni na jedan drugi podatek.
 
Evo danasnje majstorije,ja i drugar napravismo da grejemo bojler na drva(sporet),nemam potrebe za radijatorima dve prostorije savrseno greje smederevac,pa smo samo prikačili bojler,i odradili da nebude ni previse ni premalo za 50l.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG].
 
Pa ija sam tako mislio,ali drugar godinama radi grejanje i njemu je to napravio odavno tako da je provereno zasad,ako zakaze vremenom lako cemo metar i nesto cevi izmeniti u lozistu ali greje pa rastura,pa razmisljam da nakacim jos bar susilo ili neki radijator,tako molo vode da toliko greje je stvarno dzabana,da ne vrti struju bar zimi.
 
Meni je pumpa namontirana na potisnu cev ,mislim na ovu sto tera toplu vodu iz kotla ,a vidim da da skoro svi montiraju na dovodnu ,to jest ovu nizu,nije mi jasno sto su tako uradili ,nebi ni primetio da nisam pre neki dan skido pec,nisam ranije ni obraco paznju,moze li mi neko objasniti sto je to tako kontra majstor odradio.
 
Majstoru bilo lakše, verovatno.
Ako voda u kotlu proključa ide kroz topli vod a to može oštetiti elisu koja je od plastike,
 
Nesto da pitam ako znate. Gde da nadjem stabilizator napona za pretvarac sa 12v na 220 ? sve spojim i pumpa nece da krene da radi nego mi zuji samo. Plasim se kad nestane struje a temperaturu drzim na 70 da se nedesi neki belaj jer mi pumpa neradi a tada krene da dize temperaturu pa moram da izbacujem zar iz kotla.
 
Pa klapna zatvori dotok vazduha ali temperatura idalje raste. kupio juce pretvarac i sve radi preko njega ali pumpa na kotlu nece,raspitao se i kaze mi komsija da mi treba stabilizator napona a nemam pojma gde da nadjem.
 
Onda tebi negde vuce fals vazduh!
Klapna kada se skroz spusti,mora sav dotok vazduha da prekine i time da utisa vatru.
Sta ces uciniti ako ti se nekim slucajem ne planirano upali odzak?
 
Neznam,moracu da zovnem majstora za grejanje da pogleda gde vuce vazduh i kako to da se resi. Opasno mi je,odzak mi je na sredini kuce,zamisli da se to desi u toku noci kad svi spavaju.

kompaj jel moze da posluzi onaj UPS koji koristim na kompijuteru kao medjuveza ?
 
Znam kako je to,sestri se tako kuca upalila.
Ali je to vise bilo zbog njenog svekra,koji je specijalac u neku ruku....covek uvece upalio odzak i otisao da spava.
U toku noci,uzarena smola je pala na krov,pa na gredu i uplalila kucu.

Pa je onda sledece godine,uspeo da sa bukovom cepanicom probije(nezno ubacivanje iste) zadnju stranicu od Zrenjaninske peci,koja je tucana i koja je u momentu procurila.
Pa je onda nekoliko dana kasnije,pri punoj temperaturi peci i sistema,primetio da mu neki od ventila od sistema kaplje,umesto da saceka jutro i paljenje peci i to sanira,on zatvara ventil od vruce vode.....
Kazu da su vrata od pecke nasli u cetvrto dvorsite od njih,sva sreca sto nikog u kotlarnici nije bilo.
 
Nazad
Vrh