Centralno i etazno grejanje.

ne idu tolike temperature u podno npr.termo glava dozvoljava max 50 stepeni dok je kod mene podešena na 30
 
Ako nekog interesuju iskustva sa grejanjem na šapurike mogu preneti iskustva. Imam kotao Terming 40kW i pufer od 3000l! Grejem oko 200 m2. Ovo mi je 3. godina, potrošio sam oko 60 m3+2 m2 drva necepanih godišnje....
Ajde malo pojasni rad sa puferom,jel ložiš jedanput dok mu nedigneš temperature pa drugi put kada padne temp. ?
 
Otprilike ili dogrevam kad imam vremena... Svaki 2. ili treći dan...
Stvarno bi bilo lepo da detaljno objasnis kad lozis, koliki je razmak izmedju lozenja, koliko dugo lozis dok se zagreja ta kolicina vode, itd. Posto je tema vrlo interesantna malo detaljnije nam prenesi svoja iskustva.
 
Loženjem šapurikama intenzivno, oslobađa se velika količina toplote po jedinici vremena ako se radi bez prigušenja pa samim tim treba obratiti pažnju da ne dođe do prokuvanja. Naravno grejem vodu u akumulatoru odakle preko trokrakog ventila preko pumpe kojom se upravlja sobnim termostatom topla voda ulazi u kuću. Naravno ima opcije i da se premosti pufer. Loženje može da traje u zavisnosti od intenziteta od 4 sata-brže nemogu jer nemože mi pećka progutati naglo oslobođenu toplotu-pa naviše jer onda netreba da pazim pregrejavanja u kotlu-naravno ovo je za slučaj kada je voda bila hladna i grejem do maksimuma što nje uvek slućaj jer ovaj princip daje dosta fleksibilnosti. Kad dođem sa posla dogrevam ako vidim da neće izdržati do sledećeg slobodnog vremena itd. I da ponekad bacim i cepanicu od 1m pa ako slučajno zakasnim na sledeću turu (15-ak minuta) imam žara :osmeh:
 
I kod mene radijator jos od davne 1984 good. Kada su istovarali pec dosli sa kamionom pec velika gusana a njih dvojica samo. Pita cale kako ce te istovariti a oni njemu nebrini nasa briga i tres gurnu li je iz kamiona na travu. Kazu ako pukne sad dobijes novu i tako bi nista joj ne bi ....
 
Pre sezone sam kupio pretvarač ,pošto imam kotao na soju,a i nestanak struje je kod nas normalana pojava.


2199pfq.jpg
 
E to je dobra stvar. Kupio i ja jos pre dve tri godine. U ZR u Dermatiku bilo oko 50 E ako se dobro secam. Snaga cini mi se oko 250W. Za pumpu u za jos jednu stedljivu sijalicu vise nego dovoljno. Samo se namontira na akumulator od imt ili ko ima kakav..
 
Ja sam prosle godine kupio slican pretvarac , snage 200 w, u Dzoni komu u Smederevu za oko 7.000 dinara. Na kraju sezone skinem akumulator sa traktora i namontiram u kotlarnicu. Pretvarac sve radi automatski u slucaju nestanka struje a i dopunjuje akumulator tako da je u prolece spreman za upotrebu.
 
Ja sam kupio ove godine u BEL Zrenjanin i cena je bila oko 7000rsd sa pdv-om.Sam odrađuje sve kao što je Nikola rekao stim da imam za brzo i normalno punjenje.Stavio sam jedan akumulatro od 77AH i lepo tera pumpu.Neko veče nismo imali struje više od 1,5 sati i nije bilo zastoja.Još sam dodao onu šiljatu sijalicu od 40W da lepo vidim kad idem da ložim.Ja bez tog pretvarača ne bih mogao jer jako često nestaje struja.
 
Ovi sto loze Sojine bale,sta mislite o ovom proizvodu.Otvore se vrata od peci i direktno sa dzakom unutra...
za-loz1.jpg
[/IMG]
za-lozenje-sl2.jpg
[/IMG]
 
Nema KAMENI malo pakovanje, dimenzije su oko 50cm x 95cm i tezine od 25 do 30 kg,mislim da glat moze da se ubaci u peci za lozenje sojine slame,ali kupovali su ljudi i u rinfuzi.....
 
Hvala na informaciji. Ja imam zrenjaniski kotao sa 9 rebara i grejem jedno 110m2, ali imam jos jedan zrenjaninski od 11 rebara ali je zadnje rebro probijeno, pa bih na ovaj od 9 namontirao jos nekoliko rebara i podzemno proveo grejanje za drugu kucu pored. Razmak izmedju kuca je 8-9m, a grejao bih jos dodatnih 70-ak m2. Ne znam je li to izvodljivo i kako bi funkcionisalo?
 
Nazad
Vrh