Centralno i etazno grejanje.

Ovi sto loze Sojine bale,sta mislite o ovom proizvodu.Otvore se vrata od peci i direktno sa dzakom unutra...

Bez akumulatora toplote teško bi ovo išlo. Morala bi peć jako da se guši, a to bi dovelo do smoljenja i eto problema... Uz to, pitanje je i koliko su suva ta drva u džakovima.
 
Ubačen novi kotao termometal 50 KW . Cena 154000 din,ubačeni još neki dodaci koji su se pokazali na staroj liniji da fale,4 slavine,četvorokraki mešni ventil,još jedan sigurnosni ventil na kotlu, nov regulator promaje, 5 metra cevi da se premoste neke stvari ,sve sitnice potrebne za rad,nova dimovodn cev. Materijal 185000 din sve ukupno. Da se ubiješ od muke. A da majstor 100 eura.
 
Kupovna,uvek sam pravio ali brzo progori jel košija može samo do 2 mm da savije. ova ima žljeb baš za kotao da se nasadi dužina 1 m debljina 3 mm, cena 2600 din.
 
Akumulator koji sluzi za nestanak struje mi je malo sumnjiv, da li bih smeo (kada nestane struje) da ga spojim sa jos jednim paralelno, sa istim Ah? Pumpa je severova 95w
 
Da se prikljucim i ja ovoj za sve vaznoj temi.Kako imam 35 god. iskustva sa kotlovima i lozenjem mozda nekom i koriste moja iskustva.Prvi kotao koji sam imao bio je liveni "Zrenjaninac"koji sam kratko koristio.Dva puta mi je pucao jos u garantnom roku.Prvo zadnji a potom i prednji clanak.Nije za to bio kriv kvalitet kotla vec spoljni faktor.Nisam ga zbog kvaliteta zamenio vec nisam bio zadovoljan stepenom iskoriscenja.Kupio sam "Tam-Stadler" i kada je ugradjen stavljen je i "Mes" ventil jer bez njega gubila se garancija na kotao.Koristio sam drvo i ugalj i to sve moguce vrste jer se tih godina jako tesko nabavljalo pa se kupovalo sta se nadje.Pre 15god.sam napravio novu kucu i sasvim slucajno preko oglasa nadjem celicni kotao "Sigma"star 16g. ali jos neraspakovan.Mislim da nema mnogo bolje resenih kotlova i kada budem morao da ga menjam opet cu se truditi da njega kupim ako ga jos uvek proizvode u Sloveniji.On je 35KW i ima vertikalno postavljene cevi sa jako velikim grejnim povrsinama tako da ima veliki stepen iskoriscenja.Jedina mana je sto nema koso loziste ali meni to ne smeta jer zadnjih 10 godina proizvodim brikete za grejanje koji nisu velikih dimenzija.Svi mi znamo da toplotu nije tesko proizvesti ali je tesko sacuvati i korisno upotrebiti.Moja kuca je dobro izolovana jer imam sendvic zid i jos stiropor na fasadi.Kod mene "cug" nikada nije otvoren vise od 10-15% a regulator promaje je zatvoren jer briketima treba minimum vazduha za sagorevanje tako da gotovo sva dobijena toplota ostaje u kotlu i ne odlazi u dimnjak.I pored ovakvog podesavanja nema smole jer na mes ventilu podesavam da je temperatura vode uvek preko 65 stepeni.Kotao i dimnjak cistim svake druge godine a pepeo iz kotla svakih 15 dana.Temperatura u kuci je izmedju 23-25 stepeni i u zavisnosti od toga kakva je zima potrosim 6-8 tona briketa.Ja proizvodim brikete od tvrdog drveta tako da se moze ovako loziti.To nije moguce ako su od iverice ili medijapana.Ovim nisam imao nameru da se reklamiram jer mi nije potrebna reklama a i vecina clanova foruma zivi predaleko da bi bili potencijalni kupci.Samo sam hteo da prenesem iskustva.
 
Imam jedno pitanje :osmeh:
Imam pec-kotao za centralno grejanje na ugalj.Proizveden je u Bujanovcu,narandzaste je boje i gornja vrata na koja se ubacuje ugalj su koso postavljena.Do ove sezone je funkcionisalo sve kako treba.Medjutim,od ove godine,kako god da lozim,bilo da je suseni ugalj ili drva,odlazna temperatura iz kotla ne moze da predje 55,ajd da kazem 60 stepeni.Sve je provereno sto se tice ventilacije,dimnjak cist,kotao potuno ociscen,unutrasnji zidovi takodje,svi otvori za ciscenje dobro zadihtovani.
Danas mi nesto pade na pamet :ideja: Grejanje u kucu je uvedeno pre 20-ak godina.Od tada kada je napunjen sistem,nikad vise nije ispustana voda,samo se pred sezonu sistem dopuni.Da li je moguce da se u unutrasnjosti kotla stvorio mozda kamenac ili se nakupila prljavstina,pa zbog toga ni najbolja vatra ne moze da podigne temperaturu i da li je moguce nekako tu unutrasnjost ocistiti?
 
Imam i ja takvu Bujanovacku pec vec 5 g. A jedan moj prijatelj ima vec 25 g. istu takvu i jos nije procurila. Kod mene je zatvoren sistem i pumpa radi stalno i bio je problem taj sto je odlazna voda 50 stepeni i dolazna isto 50 stepeni i pec se '' znojila ''. Ja sam jednostavno stavio slabiju pumpu i smanjio protok vode cak sam i ventil zatvorio vise od pola. Sad je temperatura 60 odlazna a 30 dolazna i pec je suva.
 
Ali,opet mi nije jasno...Sve je dobro funkcionisalo,nisam menjao pumpu,niti menjao brzinu na njoj,niti pomerao ventile...
 
Imam jedno pitanje :osmeh:
Imam pec-kotao za centralno grejanje na ugalj.Proizveden je u Bujanovcu,narandzaste je boje i gornja vrata na koja se ubacuje ugalj su koso postavljena.Do ove sezone je funkcionisalo sve kako treba.Medjutim,od ove godine,kako god da lozim,bilo da je suseni ugalj ili drva,odlazna temperatura iz kotla ne moze da predje 55,ajd da kazem 60 stepeni.Sve je provereno sto se tice ventilacije,dimnjak cist,kotao potuno ociscen,unutrasnji zidovi takodje,svi otvori za ciscenje dobro zadihtovani.


Danas mi nesto pade na pamet :ideja: Grejanje u kucu je uvedeno pre 20-ak godina.Od tada kada je napunjen sistem,nikad vise nije ispustana voda,samo se pred sezonu sistem dopuni.Da li je moguce da se u unutrasnjosti kotla stvorio mozda kamenac ili se nakupila prljavstina,pa zbog toga ni najbolja vatra ne moze da podigne temperaturu i da li je moguce nekako tu unutrasnjost ocistiti?

Teško se u radijatorima može nešto začepiti ako je bila voda u sistemu,i da je začepljeno,ti bi na izlazu peći baš naprotiv dobio puno brže visoku temperaturu,jer voda ne može da cirkuliše.
 
Teško se u radijatorima može nešto začepiti ako je bila voda u sistemu,i da je začepljeno,ti bi na izlazu peći baš naprotiv dobio puno brže visoku temperaturu,jer voda ne može da cirkuliše.
Ne mislim na radijatore,nego na kotao.Mislim,mozda se natalozila prljavstina ili kamenac(do prosle godine smo koristilii izvorsku vodu,u kojoj ima prilicno kamenca).Nemam pojma sta je,moram pitati nekog majstora da li je moguce ovo sto sam se dosetio danas i da li se to moze nekako otvoriti,eventualno ocistiti...
 
Ne mislim na radijatore,nego na kotao.Mislim,mozda se natalozila prljavstina ili kamenac(do prosle godine smo koristilii izvorsku vodu,u kojoj ima prilicno kamenca).Nemam pojma sta je,moram pitati nekog majstora da li je moguce ovo sto sam se dosetio danas i da li se to moze nekako otvoriti,eventualno ocistiti...

A jel imaš termometar samo na toplom vodu ,ili imaš i na peći
 
Ostavi otvorena vrata pa nezatvaraj dok nedodje do 60 stepeni. Mozda ti je regulator promaje crko ili se lanac natego.A i glupo je ovako nagadjati to moras sam da resis.
 
Pozdrav!..Da probam u ovoj temi da dobijem odgovor na temu: iskoristenja toplotne energije u funkciji grejanja kuce, farme... iz procesa kompostiranja. Naime u procesu kompostiranja (proizvodnji organskog djubriva-humusa) postize se temperatura i preko 70 stepeni, a ja mogu da je odrzavam konstantno na oko 60. Dosao sam do logicnog zakljucka da probam da iskoristim tu energiju, ali ne nailazim gotovo na nikakve podatke na srpskom jeziku, kako postaviti sistem i kakva su iskustva?. Znam samo, gledajuci na you tube-u, da se postavlja crevo spiralno namotano po sredini materijala-gomile, ali posto ne razumem nemacki tu je kraj...Jedno je sigurno, stric mi pricao, posto je obisao kao sofer ceo svet i gledao je jos 70-ih godina da se Nemci grejali na taj nacin. Ako neko nesto zna o ovome, molio bih da podeli to sa nama.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh