Cena tovljenika na tržištu

Kad rece "prognoziro", sad se setih pre dva meseca nakupac koji uzima od mene prasice (tad sam imao oko 50-60 kom) kaze meni brate ostavi sve ovo u tov u decembru ce biti preko 300din, mislim da sam cak tako nesto i napisao ovde u predhodnim postovima. Hvala bogu pa ga nisam poslusao ostavio samo 25.
 
Ima li neko poljoprivredno udruzenje bar da se oglase, smanjuju subvencije, koja cena suncokreta, sta rade sa svinjama ,a mi poljoprivrednici kurvetine najvece samo cutimo ,moram postavim opet ovaj snimak iako postavljan 20 puta -nasa realnost ::samo bes::::samo bes::::samo bes::
2guns.gif
[video=youtube_share;sxfXA3avSns]http://youtu.be/sxfXA3avSns[/video]
 
Evo jedan predlog, da se osnuje Udruzenje uzgaivaca svinja (ili ga nazovite kako hocete) koje ce stitit (bar pokusati) nase interese. Znaci mi obicni smrtnici da osnujemo. Neka neko kopetentan i iskusniji ovori topic na ovu temu .
 
Cena je pala u citavoj Evropi i krece se kao kod nas manje vise.
Jako niska cena u poredjenju sa proslom godinom.
Prosla godina bils je stabilnija i bolja.Govorim gledajuci dijagrame vezane za cene u Evropi.
Rusija je napravila haos pa je doslo do ove cene.
Velika kolicina tovljenika a Rusija kao veliko trziste zatvorena.
 
Evo jedan predlog, da se osnuje Udruzenje uzgaivaca svinja (ili ga nazovite kako hocete) koje ce stitit (bar pokusati) nase interese. Znaci mi obicni smrtnici da osnujemo. Neka neko kopetentan i iskusniji ovori topic na ovu temu .
Da se ne uvozi u ovolikoj meri nebi bila baš ovoliko žalosna situacija
mislim da bi preko medija trebalo pozvati građane na bojkot klanica koje sada isključivo kolju uvozne svinje....pa nek prodaju svom ocu meso
 
Samo kad raste cena u EU kako onda neprati i kod nas cena nego samo padovi
I ja se to pitam, kad poskupljuje gorivo prati se svetska berza, na berzi pojeftini kod nas ostaje isto, tako i sa strujom i sa svim ostalim. Mi smo ovce za sisanje.

Da se ne uvozi u ovolikoj meri nebi bila baš ovoliko žalosna situacija
mislim da bi preko medija trebalo pozvati građane na bojkot klanica koje sada isključivo kolju uvozne svinje....pa nek prodaju svom ocu meso
Ko ce nas neorganizovane da pusti u emisju bilo koju. Oni ce otici kod nekog ko ima preko 1000 kom on ce da kaze kako je ovo realna cena i da treba da se ukrupnjava. Bas malo pre gledam nekog lika kako kaze da je drzati 50 krmaca hobi, i da to nije ozbiljna proizvodnja. Zato treba da se organizujemo, nebitno iz kog smo dela srbije, i koju kolicinu imamo svi smo u istom loncu. Ako se mi ne organizujemo i ne izborimo niko nece, a oni ce nastaviti da gaze dok ne naidju na otpor.
 
Cale zvao u subotu jednu nasu lokalnu manju industriju mesa u Surcinu (Ambar) ima dva tovljenika koja bi prodao imaju oko 110 kg. kazu placaju 160 din. Smesno!!!
 
Dobro vece svima,
zeleo bih da kazem koju na ovu temu. Pre mesec dana je cena tovljenika bila izrazito visoka oko 200 din za kg zive vage u isto vreme cena tople polutke je bila u EU oko 1,55 evra za kg. To je kod nas potrajalo sve do onog momenta dok se Kinezi nisu ukljucili u isporuku mesa na rusko trziste. Nase klanice koje su imale dozvolu za izvoz nisu bile spremne da isporucuju zivotinje za neku nizu cenu tako da su ih Rusi pozdravili pa je zato doslo do naglog pada cene tovljenika jer nase trziste ocigledno ne moze da potrosi tu kolicinu mesa koju proizvodimo. Trenutno je u EU i dalje niska cena tople polutke kao i tovne prasadi (oko 50 Evra po komadu za prase od oko 28kg). Slozicete se da to nije nesto dobra cena. Neko je pomenuo stvaranje udruzenja i to je odlicna stvar ali ta udruzenja moraju biti izuzetno profesionalna. Uzecu kao primer austrijsko trziste koje jako dobro poznajem gde je proizvodnja svinja uglavnom u individualnim domacinstvima. Imaju svega 11 farmi vecih od 500 krmaca, sve ostale farme su kapaciteta od 50 do 250 krmaca. Svaki od tih proizvodjaca ne bi mogao da opstane na trzistu evropske unije da im nije udruzenja. Preko udruzenja odgajivaci gornje Austrije nude trzisti 1,3 miliona tovljenika, u donjoj Austriji je to oko 0,8 milina i oko 1 milion u stajerskoj. Na taj nacin postoje tri velika udruzenja koja nude vise od 60% ukupno proizvedenih tovljenika. Cena tovljenika i prasadi za tov se formira svake nedelje i zavisi od ponude i potraznje. Ono sto je za austrijske proizvodjace takodje nepovoljno jeste da su njihove cene vezane cza cene u Nemackoj koja je najmocnija zemlja isvoznica u EU. Ono na sta farmeri jedino mogu da uticu jeste rentabilsnot proizvodnje da odgaje sto veci broj prasadi po krmaci godisnje, utrose sto manje hrane za ostvareni prirast i imaju sto manje bolesnih i uginuluh zivotinja. Na zalost u Srbiji nema nekog dugorocnijeg plana ni u zemlji ni kod dobrog dela proizvodjaca. Proizvodjaci su razjedinjeni i predtavljaju lak plen za svakog trgovca klanicara...
Ako bi se i osnovalo neko udruzenje to bi morali da rade profesionalci sa jasnim ciljevima koji dobro poznaju situaciju na trzistu i znaju koje poluge u kom momentu da pokrenu da bi i udruzenje i proizvodjaci mogli da opstanu.
Pozdrav
 
Meso se jednim delom izvozi. Problem je sto se sa svih strana u Srbiju uvozi. Trziste moze da potrosi ove trenutne kolicine da klanice ne preradjuju meso iz uvoza. Ovako je doslo do zastoja u otkupima zbog stoke sa strane I one svinje sto su trebale ici na liniju pre dvadeset dana jos su u tovilistima, a nove su pristigle za klanicu.
 
Dobro vece svima,
zeleo bih da kazem koju na ovu temu. Pre mesec dana je cena tovljenika bila izrazito visoka oko 200 din za kg zive vage u isto vreme cena tople polutke je bila u EU oko 1,55 evra za kg. To je kod nas potrajalo sve do onog momenta dok se Kinezi nisu ukljucili u isporuku mesa na rusko trziste. Nase klanice koje su imale dozvolu za izvoz nisu bile spremne da isporucuju zivotinje za neku nizu cenu tako da su ih Rusi pozdravili pa je zato doslo do naglog pada cene tovljenika jer nase trziste ocigledno ne moze da potrosi tu kolicinu mesa koju proizvodimo. Trenutno je u EU i dalje niska cena tople polutke kao i tovne prasadi (oko 50 Evra po komadu za prase od oko 28kg). Slozicete se da to nije nesto dobra cena. Neko je pomenuo stvaranje udruzenja i to je odlicna stvar ali ta udruzenja moraju biti izuzetno profesionalna. Uzecu kao primer austrijsko trziste koje jako dobro poznajem gde je proizvodnja svinja uglavnom u individualnim domacinstvima. Imaju svega 11 farmi vecih od 500 krmaca, sve ostale farme su kapaciteta od 50 do 250 krmaca. Svaki od tih proizvodjaca ne bi mogao da opstane na trzistu evropske unije da im nije udruzenja. Preko udruzenja odgajivaci gornje Austrije nude trzisti 1,3 miliona tovljenika, u donjoj Austriji je to oko 0,8 milina i oko 1 milion u stajerskoj. Na taj nacin postoje tri velika udruzenja koja nude vise od 60% ukupno proizvedenih tovljenika. Cena tovljenika i prasadi za tov se formira svake nedelje i zavisi od ponude i potraznje. Ono sto je za austrijske proizvodjace takodje nepovoljno jeste da su njihove cene vezane cza cene u Nemackoj koja je najmocnija zemlja isvoznica u EU. Ono na sta farmeri jedino mogu da uticu jeste rentabilsnot proizvodnje da odgaje sto veci broj prasadi po krmaci godisnje, utrose sto manje hrane za ostvareni prirast i imaju sto manje bolesnih i uginuluh zivotinja. Na zalost u Srbiji nema nekog dugorocnijeg plana ni u zemlji ni kod dobrog dela proizvodjaca. Proizvodjaci su razjedinjeni i predtavljaju lak plen za svakog trgovca klanicara...
Ako bi se i osnovalo neko udruzenje to bi morali da rade profesionalci sa jasnim ciljevima koji dobro poznaju situaciju na trzistu i znaju koje poluge u kom momentu da pokrenu da bi i udruzenje i proizvodjaci mogli da opstanu.
Pozdrav
Slazem se, trebalo bi osnovati jedinstveno udruzenje koje bi okupljalo sve. Tj da svaki okrug ima svoje da ih tako nazovem isposave i da na taj nacin svi budemo povezani. Tako se moze lakse konkurisati za kredite i za sve ostalo. Ali moze se i uticati na cenu.
Farma koju su Grci iznamili u susednom selu koliko sam cuo od ljudi iz mog sela koji su otisli da rade tamo (ciscenje , dezinfekcija, punjenje sistema itd..) kazu da ce uzimati prasad od nas tj iz srbije od 15-25kg i toviti do 50 posel ce izvoziti za EU. Sad koliko je to istina ostaje da se vidi.
 
ili mi sami od sebe,ko ce ga vise znati....
Kod nas tovljenici 130din po klanicama,pijace nesto skuplje,pilici urajdeni ispod 200din,,mozda oni procenjuju da mesari poskupljuju meso,tj njihov proizvod,ali zato nas proizvod srozavaju mnogo ispod granice neisplativosti.....
Jedino resenje je smanjenje uvoza i to sto je pre i u vecem % moguce...
 
Nazad
Vrh