Bušenje bunara na njivama

@Saja

Da li si izvlačio vodu iz tog bunara ? I sa kojom pumpom ? Da li znaš kapacitet bunara ? KOliko je nivo vode pre paljenja i u toku rada pumpe ? Sve pumpe nadzemne imaju problema sa usisavanjem vode preko 7-8 met.
 
pošto je kod vas u Srbiji kopanje tih bunareva fi 200,kod mene je 75e po metru fi 110 cijevi promjera kao za kanalizaciju samo malo deblja stijenka.Tako da slabo ko i kopa skupo je 1oo m 75oo eura malo je preskupo a i nisu se baš proslavili sa bušotinama na mom terenu
 
Da li neko zna gde mogu da nadjem malu vakum pumpu rucnu koju bih montirao na Dmb Slap 800 da povučem vodu iz bunara ?
Da li neko koristi bilo šta za navlačenje vode iz bunara ?
 
Poštovanje i pozdrav svima!
Sale ,ako ti je ispravan semering na pumpi onda samo napuni je vodom i za 30sekundi pumpa mora povuć vodu ako je do nje 8 metara, ako nije duže joj treba u 90% slućajeva nikako nemoš dignit vodu
 
pošto je kod vas u Srbiji kopanje tih bunareva fi 200,kod mene je 75e po metru fi 110 cijevi promjera kao za kanalizaciju samo malo deblja stijenka.Tako da slabo ko i kopa skupo je 1oo m 75oo eura malo je preskupo a i nisu se baš proslavili sa bušotinama na mom terenu

Prijatelju mora se razgraničiti šta je kopanje, a šta bušenje, to su dva različita pojam, i f 110, čega 110. cm, mm ? Vidim da pričaš o dubini od 100m tako da se 100% radi o bušenju ali opet naglašavam ta dva pojma treba razgraničiti. Pozdrav :cao:
 
Poštovanje i pozdrav svima!
Sale ,ako ti je ispravan semering na pumpi onda samo napuni je vodom i za 30sekundi pumpa mora povuć vodu ako je do nje 8 metara, ako nije duže joj treba u 90% slućajeva nikako nemoš dignit vodu

Moja pumpa nije vakumska i ne može da povuče sama vodu .Zamisao koju sam imao je da na potisu pumpe stavim kugl ventil koji zatvorim, u otvor za sipanje vode stavim rucnu vakum pumpu sa kojom izvučem vodu do kola pumpe .A na usisu od pumpe pa 8 met u bunar 2 i po cola crevo bez korpe i bez nepovratnog ventila .
 
Prijatelju mora se razgraničiti šta je kopanje, a šta bušenje, to su dva različita pojam, i f 110, čega 110. cm, mm ? Vidim da pričaš o dubini od 100m tako da se 100% radi o bušenju ali opet naglašavam ta dva pojma treba razgraničiti. Pozdrav :cao:
mislio sam na 110 mm i u pravu si to je u pitanju bušenje pa me interesuje koja je cijena kod vas po 1 metedu
 
Sve zavisi, kroz šta se busi, nije isto bušiti krečnjak i glinu i pesak,a zavisi i od prečnika bušenja, pa onda kakvu ćeš konstrukciju ugraditi, koliko metara filtera i slično. Ali ozbiljniji bunar da radis samo busenje nemože da te izađe ispod 80e po m'
 
E Sale ja mislio da je samousisna,sorry.To ti je dobra ideja ,vidio sam te vakum pumpe ručne -ima ih u mađarskoj u Pećuhu u poljoprivrednoj trgovini ,cijena oko 20 eura.
kod mene koriste svi koji imaju kardanske pumpe za navodnjavanje 3".
 
@šokac

Našao sam na youtube kako se pravi sutra ću da je napravim .Samo da kupim sve delove u radnji za vodovod .Veoma je prosto .
Evo linka http://www.youtube.com/watch?v=8BEzhzpUYno

A što se tiče cene bušenja . Kod mene nema kamena ,znači lakši teren .Ali je bilo par nekih ploča za probijanje gde je čovek koristio dijamantske glave na bušilici .
Inače je bušio fi 320 mm ,a stavljao je cev sa filterima od 180 mm ,bušio 50 met. Insistirao sam da bunar ima više od 500 lit. u minuti i iz tog razloga je ovako bušeno . Prva voda tj. površinska voda kod mene u kraju je na 3-4,5 metara ( opet veoma pogodno ) .E sad ,radjeno je pre 4 godine i cena po metru 70 ojra . Moram naglasiti da je čovek izuzetno profi i korektan , sve je uradjeno od 8 do 17 h.Proban bunar i sve ok .
 
Sale
ne treba da vuces vodu na povrsinu, imas nepovratni ventil na ruzi dole, tako da treba samo crevo rebrasto da povuces dva tri puta dok ti radi pumpa i ona sama vakumom izvlaci vodu. U trenutku kada je uspostavila normalan rad promenice zvuk i to ti je to.
 
Ako je vakumska pumpa nemora biti nikakav ventil , ja sa hondom ne koristim ništa , povuče sa 3-5m za jedno 5-10s . Može i ventil ko neće da čeka tih 10s.
 
Nije moja pumpa vakumska .Odvukao me posao na drugu stranu tako da nisam još napravio tu malu pumpu za povlaćenje ali dolazi i nepovratni ventil u opciju na kraju creva . Videćemo kako će biti . Ova sezona je blizu kraja što se zalivanja voća tiče .
 
Izgleda da je ovo godina za busenje/kopanje novih bunara.
Ovakva susa dolazi glave bunarima u mome kraju, kuca po kuca ostajemo bez vode.

Najpre komsija, pa drugi, komsija do mene pazi da ne ostane bez vode, stedi... treci nema vodu, cetvrtom je nestajala....
Nestajala je voda i meni. Dodje majstor, izmeri nivo vode i kaze 80 cm u bunaru vode. Medjutim, to je nemoguce, jer je prva, tj najvisa rupa na cevi na visini od 25. Tako da ili nije lepo merio ili je cev propala. Ne bi bilo prvi put.
Ubacimo crevo i nepovratni ventil na njegovom vrhu i ubacimo u cev od 5/4, pustimo u pogon i radi.
Do veceras.

Od veceras sam opet bez vode.
I cini mi se da je vreme za kopanje novog bunara.
Ono sto mene muci je PRICA O UMI - jer, kako kazu stari ljudi, ispod ume se ne kopa, ako prodjes ispod ume, verovatno ce ti sva voda otici, i ono sto si imao, a moze da se desi da imas odlicnu vodu, ako probijes umu.
Ta prica o umi me muci, a vrlo rado bih doveo nekoga da mi izbusi petnaestak metara u zemlju, fi 200 mm, gurnem dole neku bolju pumpu ili sta li vec, i resim se muka.
I ovako mi voda nije bog zna sta.

Sta bi vi uradili da vam bunar presusuje? Nije li susa pravo vreme za kopanje bunara? ko sad nadje vodu, imace je uvek, mislim.
Gore suse tesko da ce biti od ove.
 
Cyber, komsija, ista situacija i kod mene. Imao sam oko 60 cm vode u bunaru precnika 30cm, masinski busen i sad vec nema vode. Dodje ona ali je pumpa iscrpi brzo (1/2 cola, dva creva sa protivpovratnim). Mislim da svi imaju problem.
Ortak je dovodio neke likove kod sebe koji buse rucno po istom principu pa se nadam za dve nedelje kad budem kod kuce da nadjem te likove i produbim malo kroz taj sljunak. Ali problem je dotok vode koji je verovatno sad mali i mozda produbljivanje ne da zeljene rezultate. Ako se ovako nastavi, mozda cu da kopam 1m precnik, novi bunar jer i seoski vodovod je prilicno slab.
 
U vezi toga: Ima li uma neku značajnu ulogu u tome ili ne? Može li se uspešno ići ispod ume i naći voda, ili je to ipak samo mit (zabluda) starijih da se ispod ume ne kopa?
 
Nazad
Vrh