Bušenje bunara na njivama

Aha, dakle UMA, rec zenskog roda, je naziv za termin SLOJ, koji je muskog roda. Nije ni cudo sto se ovi novogovorci upinju iz petnih zila da svi i u jeziku koristimo rodnu ravnopravnost. Mnogo ih frustrira taj nas jezik.
 
Sajber , ja neznam ništa u vezi tog glinenog sloja . Možda neko od bunardžija , ja sam samo korisnik njihovih usluga . Medjutim možda ima nešto u vezi toga , na jednom bunaru mi nisu uspjeli naći dobar dotok i nisu uopšte išli ispod 9m . Ja ih pito zašto , a oni kažu da znaju po nekom pijesku bijele boje koji izbacuje svrdlo da ne vrijedi ići dublje . Znam samo da je najbitnija lokacija i sreća . Na nekom mjestu ne ispadne dobro a 20m dalje može da bude drugačije . Sa druge strane u riječnm dolinama gdje je šljunak dole , tu je teško promašiti.
 
Tri različita čoveka čiji je posao bušenje bunara su pominjala veoma sličnu priču .Da ako se bunar kopa dublje nego što treba ( UMA ) može da se desi da bunar i ono vode koju je imao dotadašnjim kopanjem izgubi.Iskreno ,po meni to nema smisla ali oni veruju u to . Ispade primera radi da je voda od 5-tog metra do recimo 40-tog metra u slojevima a ispod toga ništa i kada se probuši u to ništa voda nestane . Malo neverovatno zar ne .
E sad,malo ozbiljnije bunardzije koje mogu da rade karotaž ( probnu malu bušotinu ) koja košta naravno mogu da na osnovu nje i geo karte mogu veoma približno da kažu koja će izdašnost bunara biti .
 
Evo ljudi ja sam sad krenio bušit te UME,mada bi najradije Umu T.Svi bunari su skoro presušili, ovi kopani do dubine od 9-12 m ili je jako malo vode u njima.Kod nas je taj famozni prvi sloj gline debeo oko 2 metra i on djeli površinske vode od slojnih.Kad probušim izolator od gline voda napuni bunar 4 metra od površine .Takav je i nivo vode u svim bušenim bunarima od 4-6 metara.Kopani bunar dubine 12 metara može biti suh a pokraj njega bušeni nivo vode na 4 metra.Dali se to može radit na nekim drugim terenima zavisi od puno stvari,dali imaju ispod slojevi koji mogu dat vodu ili se sezonski pune .Uvjek je dobro pogledat okolne bunare i dobru komšinicu.
 
Opasni ste vi šokci samo bi "neviste" gledali . Nego šta misliš o cijeni 70e/m bušenog bunara sa pocinčanom cijevi fi 100 , naravno i čišćenje kompresorom ?
Ljudi solidno rade , od 3 bunara 2 su mi super gone najmanje 1500-2000l/min više nisam probavao i niad nepada voda ispod 3-5m , a jedan nije dobar navodno nije moglo dublje od 9m i taj daje samo oko 200-300l/min.
 
Gle,takva je cjena i kod nas kad ti takav posao naprave profesionalci,znači firma koju možeš ganjat ako ti se danas- sutra nešto desi bunaru i cijena je OK sa garancijom.
Mene jedino može baba ganjat sjekirom,drži vodu dok majstori ne odu.
Cjena je donekle presudan faktor ali nije mjerilo,ako si zadovoljan radom nije ti ni teško platit jer znaš da si dobio dobar bunar i kao prvo siguran,da će uvjek dati kapacitet koji ti treba.
Ja takav bunar radim sa alkatenom 90 mm,dubine 24 metra,kapaciteta 1000-1200 l/min ,20 eura/metar.
Isplata na licu mjesta ,ako napuni kubičnu bačvu za minut evo para !!!!!!
 
ovde je neko(mislim iz arandjelovca) trazio busaca koji moze da busi i u steni,juce sam naleteo na coveka koji je busio bunare u knjaz milos-u u arandjelovcu a kopa i na drugim mestima,covek ima firmu hidrooprema u sapcu 015 350 711 inace je iz vitojevaca
022 440 612 mislim da se zove cane, pitao za cenu za fi 125 - 50e metar inace cena zavisi od precnika bunara
 
Pre nedelju dana covek mi je izbusio bunar u dvoristu 13m.Skupio sam osmoro ljudi da bih okretali burgiju,burgija je velicine Ø50 cm .Bunar smo izbusili za 5 sati (nije imalo kamena).Na 12m usli smo u pesak i onda je stavio specijalnu burgiju za vadjenje peska tako da je na trinaestom metru napravio veliki rezervoar,onda je spustio betonske kace Ø50 (unutrasnji precnik Ø40).Za vadjenje zemlje iz bunara koristi elektro motor.Cena busenja po 1m sa njegovom kacom je 30eur.Bunardzija je iz jednog sela blizu Krusevca.
 
uh,meni bi trebalo preko 50m ili 15-20m sa vecim precnikom ali onda mi je samo za kap po kap, jel znas mozda jel ima siru burgiju?
 
Daj mi kontakt, makar na pp ako ovde nije dozvoljeno.

- - - - - - - - - -

Jel Jakovljevicu, a da ste naisli na stenu? Ima li taj neko resenje i za takve stvari?
Sta onda?
 
Nisam naisao na stenu.Ima burgiju za kamen, ako ni ona ne moze onda silazi dole i uzima spic u ruke,zavisi kakav je kamen.To sam gledao kod drugog coveka kada je radio,razbio je kamen velicine 20cm.
 
Evo iscitah celu temu i opet nisam nasao odgovor na ono sto me zanima... pa rekoh da pitam iskusnije::pomoc:;
Planiram na prolece gusti zasad jabuke na 1ha, u planu takođe kap po kap...ono sto me muci je voda.
Postoji stari (>50 god) ozidani bunar dubine 10m precnika 2,5m, koji smo ocistili neki dan, ali dotok je nikakav...da napuni 2m trebalo je 2 dana :(
Pitanje je da li moze nekako da se "razradi" taj bunar da u kombinaciji sa neki akumulacijama koje bi iskopa daje vode koliko mi treba za navodnjavanje ?
Ako ne, mora da se kopa novi...tu me zbunjuje vise stvari:
-Koliki precnik bi trebalo da bude (vidim da ljudi kazu i da je 2 cola dovoljno za slicne namene)
-Koliki dotok vode (ja raucunam da mi je za 1ha jabuke min. dnevno potrebno 40-50m3, tj oko 50l/min bi bilo dovoljno)
-Dal ima neko ideju kolika bi dubina trebala (njiva je u Mionic, u dolini reke Ribnice)
-Cena busenja bunara kako vidim ide od 10 do 300 eur, sto je stvarno veliki raspon...
Pretpostavljam da zavisi od terena gde se buši, ko radi i šta ulazi u cenu (busenje,cevi, filteri, saht.....) ?

Cenio bi ako neko ima neku preporuku za proverene majstore koji znaju sta rade.

Hvala svima na pomoci
 
šokac

Ilustracija koja mnogo govori

bunar3.jpg
 
Skolski primer seme sto je u prirodi slicno ali mnogo mnogo komplikovanije. Nego kako se krecu cene busenja po metru u aluvionu (sljunak,pesak,glina) f140mm dubine 20-35m i da li ima koga u Mačvi da to radi treba mi za drugara
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh