Bremenitost i jagnjenje ovaca

Mozes staviti nekakvu krpu ili lancun, ali kad postavis ovcu s straznjim djelom podignutim maternica visi i tako je peres i dezinficiras, tako da se ne moze uprljati jer visi. Ovcu postavis tako da npr. preko neke ograde ili slicno je podignes tako da ograda ili neki stalak joj stoji izmedju zadnjih nogu i vimena. Glava joj je dolje. Na taj nacin lakse vratis maternicu.
Ne treba je vezati nema potrebe. Nakon dobro napravljenog posla ovca se dize, jede, pije i nema problema. Dobro bi joj bilo dati kakav antidolorifik ako ste u mogucnosti (vetalgin ili sl.). Tako joj smirite kontrakcije.
Ukoliko maternica nije vracena kako treba, moze ponovo doci do istiskivanja, ali vec sam napisao da je potrebno vratiti unutra u potpunosti (ne ostaviti posa na pola).
Kao drugo ne moze izaci vani ako je stavljen sav kako treba. Ukoliko je stavio jedan sav, kako bi objasnio, obicni sav (prosije je s jedne strane na drugu vagine i sveze) nije nista napravio i tom slucaju ponovo ce izaci. Treba napraviti U sav. Krenes s iglom s jedne strane vagine probusis obje vaginalne usne i izadjes na drugi kraj. Zatim se vratis nazad (razmak jedno cm) s iglom, tako da izadjes jedno cm ispod prve rupe. Nakon toga svezes i to stegnes dobro i ostavis traku ili uze malo da visi. Nakon dva dana u vagini uhvatis sav i presjeces ga i izvuces.
Pozdrav.
 
@milosica,

pre svega, dobrodošli, vidim da ste na forumu, pa se zbog toga ne snalazite. Nema potrebe da ponovo otvarate novu temu, jer ste to već sinoć jednom uradili, ali je ona spojena sa već postojećom temom koja je odavno otvorena, pa ste u njoj mogli da postavite pitanje (pogledajte red ispod ove teme).

Red je ovde na Forumu da se pre svega predstavite, da bi ste dobili bilo kakav odgovor. To možete uraditi u Caffe-u na mestu za to predvidjenom!

Pošto budete pročitali ovaj post isti će biti izbrisan!

:ppozdrav: Moderator
 
interesuje me kako mogu da znam da je ovca 3-4 meseca sjagnjena pozdrav svima i hvala unapred . ja sam na forumu novi i ne snalazim se bas najbolje pozzzdrav iz bac palanke
 
po vimenu,pipnes i ako je uvecano tipa da moze da stane u saku i solidne tvrdoce onda je sjagnjena sto posto
 
Posto sam potpuni pocetnik u ovcarstvu imam pitanje da li ovca hoce da pojede posteljicu posto mi se jedna ojagnjila dala dvojke A posteljice nigde pratim vec ceo dan ima mleka jagnjad sisaju vesela je jede :sta:
 
Jutros se jagnjila bio sam prisutan a i ceo dan obilazim a od posteljice ni traga ::samo bes::
Ujutro zovem veterinara pa nek mi uzme ::novac:: za dobro jutro :osmeh: al cu bar biti miran
 
Zlikovac ovca je verovatno pojela posteljicu,nije to nista neuobicajeno mada je retko,ja sam par puta zatekao moje ovce kako jedu posteljicu,posle jagnjenja....tako da dzbe bacas pare,ako je ovca vesela i lepo jede. :ppozdrav:
 
slezem se sa dejanom, ovca hoce da pojede posteljicu i u 90% slucajeva nema nikakvih problema zbog tog
 
@srele
Pre svega dobrodošao na Forum, čestitke na prvim postovima, ali molim da se predstaviš u Caffe-u, jer je to običaj na Forumu.

Još jednom dobrodošlica :ppozdrav:
 
zdravo! imam problem! jedna ovca mi je pred jagnjenje,vec ima mleka, malo je problematicna posto tesko se jagnji.a posle jagnjenja uvek se pada s noge i nemoze da ustaje 3-4dana.dosad uvek tako bilo. recite mi s cime da hranim da mi se ne desi to! srdacan pozdrav :ppozdrav: :ppozdrav:
 
najverovatnije da se radi od prepartalnoj ketozi tj. manjku energije pre jagnjenja. Jedan od dobrih i lako varnjivih hraniva je repin rezanac.Sadrzi dosta ugnjenih hidrata ali se ne treba preterivati da ne dodje do prezakiseljavanja zeludca. Oko 1kg nakvasenog rezanca u dva ili tri obroka moze se davati po ovci uz normalnu ostalu ishranu. Takva ziovotinja kod koje se to vise puta ponavlja se treba iskljuciti iz dalje reprodukcije
 
miljko je napisao(la):
najverovatnije da se radi od prepartalnoj ketozi tj. manjku energije pre jagnjenja. Jedan od dobrih i lako varnjivih hraniva je repin rezanac.Sadrzi dosta ugnjenih hidrata ali se ne treba preterivati da ne dodje do prezakiseljavanja zeludca. Oko 1kg nakvasenog rezanca u dva ili tri obroka moze se davati po ovci uz normalnu ostalu ishranu. Takva ziovotinja kod koje se to vise puta ponavlja se treba iskljuciti iz dalje reprodukcije
Ajde nek neko Napise sta je ketoza
 
hvala lepo! danas cu odvojiti od ostalih,pa ce dobiti nakvasenu prekrupu sa secerom,posto nemam repin rezanac,nema da se kupi
 
Ketoza u biti je metabolicka bolest kod goveda. U biti bolest se javlja i kod ovaca, ali u pravom smislu nije ketoza. Zove se Graviditetna toksemija ovaca. Zbog slicnosti je zovu ketozom.
Javlja se kao rezultat poremecenog metabolizma u kasnom stadiju graviditeta ovaca. Dolazi do manjka glukoze, a kao rezultat toga dolazi do poremecaja u mozgu, zbog cega je i karakteriziraju nervni simptomi. Dolazi do ostecenja encelofatisa. Uvjek pocima s tim simptomima.
Posljedica je u biti nastajanje ketoze ili acetonemije u punom smislu.
Dolazi do teskih ostecenja jetre, bubrega i zljezda u organizmu bolesne zivotinje.
Jedan od najkarakteristicnijih nalaza je na jetri koja je puput kuhane jetre, sivkaste ili svjetlo smedje boje. Prhka je na pritisak i lako puca, te je povecana.
Kako organizam ima potrebu za masnocama (energijom) a istih nema jer ih ne moze metabolizirati iz hrane, pocima trositi vlastite zalihe masti, medjutim ta razgradnja masti je jako ubrzana, i radi toga ne dolazi do potpune razgradnje. Nastaju ketonska ili acetonska tijela u cirkulaciji, koja dovode do trovanja organizma.
Ova bolest je jedan od najvecih problema u suvremenom ovcarstvu, i nazalost jako je velika smrtnost koja prelazi 80 % . Prvenstveno se javlja kod ovaca koje nose dvojke i trojke, upravo radi velike potrebe energije krajem graviditeta.
Ovce ne zalost ne odgovaraju na nikakve terapije. Ne postoji nikakva terapija karakteristicna kod graviditetne toksemije ovaca. Uglavnom se djeluje kod pojave ove bolesti, korekcijama ishrane i sto intezivnijim kretanjem gravidnih ovaca, smanjenjem gojaznosti ovaca u pocetku graviditeta. Dobro ih je odvojiti za koje se pretpostavlja da su u kriticnom stadiju, i tjerati ih da se sta vise gibaju, jer na taj nacin koriste energiju.
Osim toga moze se preventivno davati i melasa (glikogen) u obliku tekucine ili paste na usta.
Isto ova bolest se javlja i kod koza kod kojih je smrtnost jos izrazitija.
Simptomi bolesti u pocetku su uglavnom lagano sepanje (poput hodanja po iglicama), zatim sve intezivnije sepanje, narocito na straznje noge, fiksirani pogledi ovce, zatim zaljeganje ovce i opistotonus (zakretanje glave u stranu), zatim atonija ili prekid funkcije buraga i samim tim manjak prezivanja, naglo mrsavljenje gdje se prakticki vidi svakodnevno mrsavljenje zivotinje, u kasnijem stadiju se osjeti i miris po acetonu u stali. Janjad ako se i spasi prije nego ovca ugine, tesko da ostaju zivi, jer su takodjer otrovani ovim nus produktima poremecenog metabolizma ovce.
Ovca koja jednom prezivi ovu bolest ne mora znaciti da ce je dobiti u narednom graviditetu, ali su rijetke one koje prezive, a ako i prezive, to vise nije ovca nego zivi kostur koji nikad vise se ne moze vratiti u svoje kondiciono stanje kakvo je prije bilo.
Zbog toga kako sam gore procitao, nema se sta izbacivat iz daljnjeg uzgoja, s kod niti jedne ovce nece se ponovit vise puta, jer drugi put tesko da ce prezivit.
 
dobar dan ljudi! zelim vam uspesnu novu 2011.godinu,puno srece i zdravlja naravno! sto se mene tice,meni nije bas krenulo kako treba. prvi dan u godini ujutru je bio veterinar,izvadio mrtvog jagnjeta iz ovce tezak 8,7kg,nakon 15min i ovca je umrla. materica nije bila otvorena kako treba,i nazalost od tri dela je mogao izvaditi. nemam reci,ovca je bila na pasi do jeseni. ::lose:: ::lose:: ::lose::
 
Nazad
Vrh