Bremenitost i jagnjenje ovaca

Vidite postovane kolege ja sam isto bio skeptik sa othranjivanjem na cuclu ali cinjenica da moj prijatelj hrani trenutno oko 60 jagnjadi i da to radi vec godinama i ima odlicne rezultate...govori samo jedno da ima efeta...to su neka moja zapazanja,poz.svima i srecno
 
Uredu je cucla, može se to al je puno posla.Pet se ojanjilo u zadnjih par dana i sve imaju dvojke, večinom prveskinje.Kod svake ima problema sa prihvaćanjem oba janjeta.Odvojim u box 1x1 m, tri put na dan pridržim ovcu da sisaju i nakon par dana funkcionira.ovca se pomalo privikne, a i janje shvati kad treba da se privati sisanja.Da sam odmah počeo janje dohranjivati na cuclu nikad se nebi naučilo, nit bi ga ovca priihvatila Za sada to tako rješavam.(Istina da se niti jedna nije ojanjila u boxu, ali su sve oboje polizale.)
 
i kod mene je krenulo jarenje za sada 17 kom jos 26 u prvoj turi pa posle prvojarkinje i 1001 problem gde je jedno ono je prekrupno za sada rekorder4700g gde su dva sve je ok trojke su mlohve ali se dizu i sisaju eventualno pomuzem kozu i zadojim ih na cuclu sutra su na nogama.Najveci problem je gde je samo jedno kad bih mogo da ih razvrstam pa jedne na dijetu druge na pojacanu ishranu to bi bilo najbolje ako neko ima neku ideju nek se javi
 
Kod proizvodnje mljeka, umjetno othranjivanje znaci bolja zarada.
Kod proizvodnje jagnjadi nema smisla.
Pozdrav.
 
Što više jagnjenja to više problema.
Prije tri dana se počela jagnjit wirt ovca od koje sam očekivao trojke, kad sam došao već je duže ležala sa ispuštenom plodnom vodom, no ne vide se noge janjeta.
Uzmem rukavice i probam napipati noge i glavu, no kad lagano povučem ne ide. Zaključim da noge i glava nisu od istog janjeta.Nakon dosta muke ispod glave nađem skvrčene noge i uspijem izvući prvo, pa tako isto i drugo i treće.Sva tri podjednaka, ovca je dobro hranjena zadnja dva mjeseca bređosti.
No prvi slabog mišićnog tonusa sa parezom tetiva zadnjih nogu, pa ne može ispraviti papke i stati na njih.Uginuo je drugi dan.
Ovca je imala manju količinu vrlo gustog kolostuma, pa sam po preporuci veterinara dao hormonsku injekciju za povečanje mliječnosti.Isto veće se sise malo nalile, ali sutradan isto.Jučer je uginulo još jedno janje.Ostao je treći, najžilaviji.Njega podmećem pod drugu ovcu koja je ojanjila jedno i ima mlijeka u izobilju, no prije pustim da posisa majku.
Zanima me mišljenje vas iskusnijih, da li će mlijeko nadoći, treba li još štogod poduzimati?
 
Ovih dana su mi se jagnjile ovce i pri tome su dve zrele ovce i jedna dviska ojagnile po jedno zivo jagnje i po jedan prilicno veliki izumrli fetus mozda i 4 meseca star u tamnoj posteljici.Dve ovce su normalno sve podnele i sada hrane po jedno jagnje u dobroj su kondiciji i( jagnjad su dobra ). Dviska nije spustila mleko ni posle davanja inekcija pa sam je odvojio anjeno jagne hranio na cuclu ,medjutim nije prezivelo jer je bilo slabo(cinimi se nednosce).Posle desetak dana i dviska je uginula (sumnjali smo na zapaljenje materice)seciranjem utvrdjeno od zapaljenja pluca.Ako neko ima saznanja ili iskustva sta bi moglo da bude uzrok voleo bih da cujem
 
Kolege forumaši trebam pomoć.Pramenka oplođena romanovskim ojagnjila 3-ojke iako dosada vrlo mliječna ovca sada nema mlijeka.Ustvari ima vrlo gusto mlijeko koje jaganjci ne mogu isposati.Gušće je od masti.Ojagnjila je trojke što je rijetkost kod pramenke. Dao sam im kolostrum od druge ovce, a ovci sam dao oksitocin.Noćas ne spavam pa vas molim da mi svojim savjetima pomognete.
 
BOCA je napisao(la):
Ovih dana su mi se jagnjile ovce i pri tome su dve zrele ovce i jedna dviska ojagnile po jedno zivo jagnje i po jedan prilicno veliki izumrli fetus mozda i 4 meseca star u tamnoj posteljici.Dve ovce su normalno sve podnele i sada hrane po jedno jagnje u dobroj su kondiciji i( jagnjad su dobra ). Dviska nije spustila mleko ni posle davanja inekcija pa sam je odvojio anjeno jagne hranio na cuclu ,medjutim nije prezivelo jer je bilo slabo(cinimi se nednosce).Posle desetak dana i dviska je uginula (sumnjali smo na zapaljenje materice)seciranjem utvrdjeno od zapaljenja pluca.Ako neko ima saznanja ili iskustva sta bi moglo da bude uzrok voleo bih da cujem
Kakvo je bilo to mrtvo jagnje ? Dali je imalo neugodan miris ? Jeli slucajno bilo tamne boje, s nerazvijenim npr. ocima i sl. ? Dali je i to sta je bilo zivo imalo slucajno proljev, neugodno mirisalo ?
Daj malo vise podataka ?

Post je spojen: [time]1298039723[/time]
_________________________________________________
Sancho je napisao(la):
Kolege forumaši trebam pomoć.Pramenka oplođena romanovskim ojagnjila 3-ojke iako dosada vrlo mliječna ovca sada nema mlijeka.Ustvari ima vrlo gusto mlijeko koje jaganjci ne mogu isposati.Gušće je od masti.Ojagnjila je trojke što je rijetkost kod pramenke. Dao sam im kolostrum od druge ovce, a ovci sam dao oksitocin.Noćas ne spavam pa vas molim da mi svojim savjetima pomognete.
To je kolostrum koji moze biti tako gust i to je normalno. Izmuzi taj kolostrum malo ga razrjedi s norm. mljekom i daj janjcima da posisu.
Pozdrav.
Post je spojen: [time]1298064980[/time]
_________________________________________________
Ma jedno pitanje za forumase.
Dali sami koristite hormonske preparate (oksitocin) ili vam to rade veterinari ?
Pozdrav.
 
hvala spensi .
Nisam rekao da je gravidnost trajala 142 dana.Inače janjci su živahni.Nekoliko puta sam muzao i uvijek je kolostrum iste gustine.Bojim se da će jagnjad naviknuti na dudu.Koliko to može potrajati?
 
Sancho je napisao(la):
hvala spensi .
Nisam rekao da je gravidnost trajala 142 dana.Inače janjci su živahni.Nekoliko puta sam muzao i uvijek je kolostrum iste gustine.Bojim se da će jagnjad naviknuti na dudu.Koliko to može potrajati?
Koliko to vec traje ? Kolostrum vec treci dan je znatno rjedji. Pomuzi dobro, isprazni vime dobro dva puta dnevno. I dali ima ikakvih promjena na vimenu ?
Pozdrav.
 
spensi je napisao(la):
Sancho je napisao(la):
hvala spensi .
Nisam rekao da je gravidnost trajala 142 dana.Inače janjci su živahni.Nekoliko puta sam muzao i uvijek je kolostrum iste gustine.Bojim se da će jagnjad naviknuti na dudu.Koliko to može potrajati?
Koliko to vec traje ? Kolostrum vec treci dan je znatno rjedji. Pomuzi dobro, isprazni vime dobro dva puta dnevno. I dali ima ikakvih promjena na vimenu ?
Pozdrav.

U pitanju je drugi dan. Inače vime je nešto manje nego prošle i pretprošle god (kod ove ovce). I nije u pitanju upala. Ovca nema temperaturu,vime nije vruće. Normalno jede i preživa.Odmah je izbacila posteljicu.Ranije kad odlučim jagnjad sa 3 mj. moram izmuzati par dana da ne dođe do upale jer je baš mliječna.
 
Jagnje koje je uginulu u ovci ili bolje reci fetus je bilo tamno razvijeno 25-30% od onog normalnog jagnjeta i slepljeno sa posteljicom koja je takodje bila tamne boje,imalo je sve odlike jagnjeta udove ali mislim da oci nisu bile vidljive nisam ga vadio iz posteljice.Zivo jagnje je bilo sasvim normalno i nije se osecalo sada je to lepo i napredno jagnje u oba slucaja.Proliv nije imalo.Preparate kao oksitocin pa i sve ostale iskljucivo daje veterinar.
 
jeste da su koze ali evo slucaja koji se ponovio vise puta ove godine jaretu viri glava ono dise a noga nema zavucem ruku i napipam jos jedno jare zaglavljeni.sad ovako sam ja to resavao prvo okrenem kozu na ledja da bi lakse otkacio noge onda ruka opet nazad ako mogu da vratim malo drugo jare trazim noge i izvlacim ih naplje onda jare napole pa za njim i drugo.ovaj sistem me je sluzio do sad dok danas to nisam radio prvi put sam talo da sam morao da se borim i sa kozom koja se otimala. mislim da ne bi bilo lose da se opisu ovakve situacije i kako su resavane
 
Prema savjetu veterinara sličnu(već opisanu) situaciju sam rješavao tako da sam pipajući slijedio donji dio glave do skvrćenih nogu, kako bi razaznao koja glava i koje noge pripadaju jednom janjetu.Mislim da je to najbolje rješenje i da se pri tom mora postupati jako pažljivo, kao se snažnijim povlačenjem ne bi napravila šteta.Također treba paziti i da se ne probije maternica ovce(koze).
 
BOCA je napisao(la):
Jagnje koje je uginulu u ovci ili bolje reci fetus je bilo tamno razvijeno 25-30% od onog normalnog jagnjeta i slepljeno sa posteljicom koja je takodje bila tamne boje,imalo je sve odlike jagnjeta udove ali mislim da oci nisu bile vidljive nisam ga vadio iz posteljice.Zivo jagnje je bilo sasvim normalno i nije se osecalo sada je to lepo i napredno jagnje u oba slucaja.Proliv nije imalo.Preparate kao oksitocin pa i sve ostale iskljucivo daje veterinar.

Pretpostavljam da se radi o Clamidiosi.
Pozdrav.
 
jedna matora ovca se pre par dana ojagnjila .izraziro je mrsava i ima krvarenje jer povremeno izbacuje usirenu krv. poseljicu je izbacila odmah po jagnjenju ali ono sto zabrinjava je miris koji se oseca na trulo meso.slabo jede i nevesela je, nema temperaturu
da li joj ima pomoci pitanje za spensija i sve druge
 
djura je napisao(la):
jedna matora ovca se pre par dana ojagnjila .izraziro je mrsava i ima krvarenje jer povremeno izbacuje usirenu krv. poseljicu je izbacila odmah po jagnjenju ali ono sto zabrinjava je miris koji se oseca na trulo meso.slabo jede i nevesela je, nema temperaturu
da li joj ima pomoci pitanje za spensija i sve druge
zdravo.i ja sam imao takav slucaj,bilo jako smrdljivo.a veterinar je rekao da ne valja vise ni ostaviti jer je matora pa materica pri kraju. dao injekciju da se izcisti.posle 2 dana prosla smrad
 
@djura
jesi je dobro ispipa, da nije slucajno ostalo janje u njoj ? Moze biti da je kakvo zaostalo mrtvo janje koje se moze opipati. Stisni s obje ruke u gladne jame i opipaj. Isto je opipaj i dizanjem stomaka odozdo.
U takvom stanju, poslje poroda nije ni za klanje.
Bilo bi dobro dati joj oblete u maternicu, ahistin i oksitocin da izbaci sta ima izbacit.
Ali posto dolazak vet. i terapija sigurno kosta vise nego vrijedi ovca (koliko sam shvatio) na tebi je da odlucis.
Ukoliko imas sve ovo sta sam ti naveo, provaj sam.
Pozdrav.
 
ljudi ja nemam iskustva sa ovcama posto sam ih letos nabavio.. sad ova jedna dviska za koju sam mislio da nije ni sjagnjena nego samo debela kojoj nisam ni kontrolisao vime, odjednom joj danas visi vime onako nateklo zacrvenelo se skroz! odvojio sam je u poseban boks ali se mnogo drala pa sam ubacio sa njom ovu jednu malu romanovu .. sta dalje da radim ?! hvala unapred :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh