Bremenitost i jagnjenje ovaca

Još dok sam se mučio da vratim maternicu(otečenu) nazad, odlučio sam da joj je ovo zadnje janjenje.Ovca je u odličnoj kondiciji stara 2 godine, stalno dobija mineralno-vitaminsku smjesu u hrani, ali nakon ovoliko mučenja ( i mene i ovce) ne želim da se to ponovi, a sigurno je da su kod nje šanse za ponavljanje neuporedivo veče nego kod drugih.
 
Još jedna napomena, kao sredstvo za smanjenje veličine materice osim hladne vode, može se koristiti i stipsa ili kristal šećer.
 
Стриле мало је подгоји па у пушницу. Таман имаш толико времена до топлих дана. Терај даље. Бог није обећао дан без бола али је обећао снагу за живот. ::namigivanje::
 
Rado Milane ako preživi.Unatoč svemu, ona se svako toliko napinje i čini mi se da bi opet trebalo skinuti konce i "namjestiti" maternicu jer izgleda da je uvrnuta i opet stjerana u rodni kanal.

Miljko, obzirom da je u ovčinjaku hladno i da je maternica vani nekoliko sati i več ohlađena, ali natečena, mislio sam da je bolje sa mlakom vodom upravo zbog vračanja elastičnosti.
 
u mom stadu je prošle godine jedna dviska imala prolapsus i završilo se tako što je uspešno odgajila jagnje ali je završila kasnije na ražnju . ove godine opet se to javilo kod jedne ovce, sada treba da se ojagnji ovih dana po treći put i pošto je držimo odvojeno primetili smo da svaki put kada se dobro najede dođe do ispadanja pa smo je zadnjih 20 dana smanjili seno u obrocima ali zato povećali broj hranjenja pa nije više dolazili do prolapsusa a kondicija joj je dobra. videćemo šta će biti
 
Slusajte nisam zelio pricati o ovome ali eto vidim da vecina ima problema sa maternicama ja sam koristio prije dvije godine "alternativnu medicinu "moga dijeda.Ovca ili ovce koje imaju problema sa time zadnjih 15 dana pred jagnjenje im se obrok smanji na minimum a vode po zelji ako bi se slucajno koja natezala da iskace "lopta"samo kantu ladne vode u guzicu pljusnes i dignes je nedas da legne i sve se povuce nazad,ako ispadne vec je kasno za ovu vrstu medicine.Nadam se da ce nekom koristiti ovaj savijet.
 
Ау Царе деда ти је био изгледа мајстор своје врсте у своје време. Јел се сећаш још неког савета ? Па овај форум злата вреди, овакве савете нећете прочитати ни у једној књизи
 
Jel ti mene sprdas ako da neces uspijeti,ako ne nije bas tvoj post za salu ja samo ljudima kazem sta moze pomoci jer ima ljudi koji se jedva nabavili 3 ovce a neznaju nista o tome ili su "malo tvrdji iza rogu"kao pojedinci :udri: a ti nemoras prihvatiti savijet nit me poslusati.Kad imas pare zovi veterinara za svaki blek ovce to je najpouzdanije i najbolje.Pusti moga dijeda ja tvog nikog nisam spomenuo.PLIZ.
 
Care,
Milanče i inače duša od čoveka, tako da je sigurno ovu djedovu "narodnu medicinu" dobronamerno prokomentarisao.
Bar ono što sam ja video, na temama o ovčarstvu teško da ćeš, ili uopšte nećeš naći zlobne komentare, sprdnju, i tsl.
:ppozdrav:
 
CAR je napisao(la):
Jel ti mene sprdas ako da neces uspijeti,ako ne nije bas tvoj post za salu ja samo ljudima kazem sta moze pomoci jer ima ljudi koji se jedva nabavili 3 ovce a neznaju nista o tome ili su "malo tvrdji iza rogu"kao pojedinci :udri: a ti nemoras prihvatiti savijet nit me poslusati.Kad imas pare zovi veterinara za svaki blek ovce to je najpouzdanije i najbolje.Pusti moga dijeda ja tvog nikog nisam spomenuo.PLIZ.
Имао сам посла па нисам био присутан два дана на форуму. У животу се нисам спрдао ни са ким, а поготову са старијим од себе. На крају то се види и из начина мог и твог писања и коментарисања у постовима на овом форуму. Не знам шта си нашао спрдачно у мом посту? Само сам похвалио савет. Мени је јако жао што нисам био у могућности да слушам савете мога деде, вероватно би их било доста паметних. Иначе да знаш деда ми је гајио овце у Врховинама, тата ми је гајио овце у Врховинама, а ја у Суботици. Закључак изведи сам. Нисам имао злу намеру, ако ме је неко погрешно протумачио извињавам се свима.
И ја сам на овом форуму имао пост о скидању температуре засецањем ушију код овце и јањади који сам чуо од бабе. То је на жалост једини савет у овчарству који сам чуо од ње...
 
Zasecanje usiju zna pomoci kad se zivotinja nadme u dijetelini npr.lucerni i jos spuzvu,krpu natopis sa naftom i istisnes u usta.Zivotinja nakon nekog vremena podrigne i prosere se pa jedinka ostane ziva,e sad zasto uvo nasijeci nemam pojma ali djeluje u mm primjeru.Ako netko zna nek odgovori jer ja dosta stvari znam a neznam odgovora.
 
Laicki receno kad se ovca napiri u dijetelini natopis krpu ili jos lakse spuzvu-sundjer u nafti rastvoris jos usta i iscijedis u usta(ako si se nagutao nafte znas efekat samo podrigujes i protijera te)to je isto sa ovcom desava ispiri zrak-vazduh iz sebe i prosere se tako da jedinka ostane ziva.Naravno zakoracis je i koljenima stezes po stomaku i samo podriguje naprad i nazad ::svaka cast:: to sam pokusao uraditi prije 15 godina i uspijelo mi je kad su mi provalile iz cuvara dok jos nisam bio upoznat sa tehnologijom el.pastira.Tri-cetri su se bile napirile i sav sam se bio uspanicio pa mi je dijed rekao da se neizlazes trosku i zoves veterinara samo to napravi i nece joj biti nista ako vec nije prekasno da se mora busiti na boku.Moj pok.dijed je inace cijeli zivot bio (nomad)coban i zato je sve to znao jer gdje su veterinari tad bili i gdje sta je mogao uciniti kad je sa ovcama bio daleko od boga i naroda tako da mi njegovi savijeti jako puno pomazu i dan danas kad njega evo vec 10 mijeseci nema na ovom svijetu.
 
Nadoveza bi se malo na postove u vezi izvale maternice poslje poroda.
Kako sam imao stotine takvih slucajeva, evo malo prakse i savjeta kako to rjesiti.
Nema problema ako maternica stoji vani i desetak sati, nece se nista desiti.
Nikad ne otece u tolikoj mjeri da je ne mozete vratiti nazad. Ukoliko se desi dosta je aplicirati u stjenku maternice na nekoliko mjesta oksitocina. Ukoliko nemate ljekova a desi se, mozete posuti maternicu secerom u prahu, koji ce na sebe vezati tekucinu jer maternica natece zbog nakupljanja tekucine (edem). Nakon toga uzmete jednu kantu tople vode i dodajte joda ili nekog drugog dezinficijensa. Polozite ovcu tako da joj je podignut zadnji dio i uvjek pazeci da ne povrjedite maternicu i da slucajno ne pukne. Dobro je operite od izmeta, slame, trave i ostalog i skidajte posteljicu gdje god je ostala i lagano se skida. Nakon toga lagano stiskajte maternicu unutra malo po malo. Kada pocne ulaziti nema problema, sama uleti. Prilikom uvlazenja maternice u vaginu, pazite, jer tada ako joj je mokracni mjehur pun ce poceti mokriti tako da vas ne iznenadi. Dok je maternica vani zivotinja ne moze urinirati jer joj je presavijen izlazni mokracni kanal.
Nakon toga udjite rukom sta dublje tako da maternicu stavite u njen polozaj. Ukoliko ste usli s rukom dovoljno duboko malo je protresite (lagano). Ako ne mozete u tom slucaju mozete koristiti malu plasticnu bocu koju operete i dezinficirate i lagano s njom gurnete unutra (ne pretjeravati).
Kad je to sve na mjestu, uzmete debelu iglu i sasijete vaginu (prodjete na drugu stranu i vratite se) i to ne koncem nego uzetom. Siti je morate po sredini vagine.
Prije sivanja bi bilo dobro u maternicu staviti dvije pjenusave tablete geomicina. Ukoliko nemate nema frke, bitno je da ste je dobro oprali.
Nakon sivanja joj date injekciono geomicin retard, i sve je ok.
Ne znaci da ce ta ovca sljedeci put imati isti problem. Ja sam ih imao mnogo koje su imale ovaj problem samo jednom, a poslje su se normalo janjile i bez problema.
Ovaj problem se moze dosta cesto javiti kod ovaca koje su u graviditetu bile hranjene velikim kolicinama proteina, koji uzrokuju upravo labljenje maternicnih ligamenata (sirokih) zbog nakupljanja tekucine u njima i kao takvi prouzrokuju izvalu maternice.
Eto malo savjeta koji su korisni i koji vam mogu pomoci i to narocito npr. u nocnim satima ili u periodu nedostupnosti veterinara.
Pozdrav.
 
spensi svaka čast za znanje :D

Samo bih dodao se materica može položiti posle pranja na čist čaršav, da se ne bi ponovo uprljala. Takođe je tačno da se šije po sredini, a nikako dole da se ne bi zatvorio otvor uretre, odnosno da bi životinja mogla da urinira.
 
Izvrstan opis Spensi.Evo samo još jedna mogučnost.
Imao sam slučajeva da vetrinar uradi sve ovako kako je Spensi opisao, a sutradan maternica sva na izlazu, viti kroz otvor koji je veterinar ostavio za uriniranje, pa ako nije dovoljno duboko zahvatio sa iglom , pukne koža i maternica opet izlazi zbog grčeva.Vratim maternicu (kako je Spensi napisao) i
pokazalo se dobro da ovci privežem zadnje noge za ogradu, a podmetnem široku dasku da ovca leži glavom na dole.Dovoljno je jednu noć.Vezati je najbolje širokom trakom(onakvom kakvom se učvršćuje teret u kobi vozilu) kako se nebi povredile tetive na nogama.
 
Nazad
Vrh