Bolesti ovaca

Jednom sam pročitao interesantan stav o tome kako se biraju ovce koje češ ostaviti za rasplod.
Traži se jedan razlog da je izbaciš.Čim ga nađeš izbacuješ ovcu iz daljnjeg priploda. Mislim da si ti našao jedan.
 
majilovac je napisao(la):
pitanje za kolega,danas se ojagnjila dviska kodmene gde po jagnjenju joj ispo splod/materica pa je veterinar morao vracat to i usivati,dali je to moguce da ce se desavati i narednim jagnjenjima ili je stvar sredjena tako da nece biti problema sa time u buduce?
Ja sam imao isti problem pre 2 nedelje, dviska se obliznila i po jagnjenju se upravo to desilo , takodje je veterinar zasio.
Isto se dogodilo i sa tri ovce kod coveka koji mi je tu dvisku prodao kao jagnje a to znam jer nas isti veterinar posecuje .U razgovoru sa njim sam saznao da se ta osobina nasledjuje.
Po meni najbolje je ovcu zadrzati i pratiti dalje ali neostavljati od nje potomke .
 
strile je napisao(la):
Jednom sam pročitao interesantan stav o tome kako se biraju ovce koje češ ostaviti za rasplod.
Traži se jedan razlog da je izbaciš.Čim ga nađeš izbacuješ ovcu iz daljnjeg priploda. Mislim da si ti našao jedan.
Nije osobina koja se nasljedjuje, i nema nikakvog pravila da se ponovi. Ja sam imao masu slucajeva i samo u jednom ili dva slucaja se javljalo kod iste ovce, dok kod ostalih nije bilo ponovnog slucaja.
Kao drugo ne slazem se da je triba izbacit iz uzgoja, jer taj razlog u vecini slucajeva je uzrokovan nepravilnom prehranom i nepravilnim drzanjem. Ako je to razlog za izbacivanjem iz uzgoja onda bi se masu grla trebalo izbacit iz uzgoja i na cemu bi ostao.
Kao trece, vidite i samo da se javilo u slucajevima gdje se radilo o dvojkama, i ukoliko su plodovi veliki, dolazi do malo tezeg poroda i malo pretjeranog istiskivanja od strane maternice, a pogotovu ako im se pomaze izvlacenjem, sto moze vrlo lako uvjetovati prolapsus maternice.
Ako je zivotinja dobra, mljecna i daje dobro potomstvo, nema razloga da se izbaciva iz uzgoja.
Pozdrav.
 
pozz kolege imam jedan problem jedna ovca mi nesto stenije kao pre jagnijenija,vreme jagnijenija joi nije jos otprilike tri nedelije jede lepo sve samo stenije neznam sta da joi radim letos je ojagnila dvoike sad isto ima malo veci stomak al vime tek sto pustila a mrkala se jos jaganci nisu bili zaluceni sto je ratkost kod cigaje
 
pozz kolege,nije ovca stara sad ide 3 jagnije naso sam joj boljku prejela se kukuruza,kad sam oko podneva dao detelinu ona je bas lepo jela ali pomalo stenijala posle oko sat vremena dao sam kukuruz ona je gricnula malo par zrna pa je sklonila glavu i vratila se da sakuplija ostatke deteline po toru,sad vise nestenije po meni je da se prejela kukuruza jer bas nemoze da mu odoli a sad sklonila glavu ko da ga bas nevoli,ja se uplasio bez veze mada videcu jos sta se desava snijom ovako neizgleda uopste bolesno
 
zdravo ljudi! koristite li VITOLIGAM kod ovaca? i kako ,na svakih 6 meseci? ja sam nabavio,pa hocu sutra da odradim
 
jedno pitanje.kod kolege jedno jagnje koje hrani na cuclu slabije sisa,i stalno je naduvano,zaokruglilo se,a ne primecuje da vrsi nuzdu.sta to moze biti i cime da se suzbije?
 
alfa 9 je napisao(la):
zdravo ljudi! koristite li VITOLIGAM kod ovaca? i kako ,na svakih 6 meseci? ja sam nabavio,pa hocu sutra da odradim



Druze dobro namerno ali mozda nisam upravu ali mislim da ti svojim ovcama svaki drugi dan dajes neki preparat.
Za to ima tablica kada treba i protiv cega davati, treba imati razmak izmedju njih, tako da ako nije problem navedi sve sta si davao ovih dana, pa da vidimo da ne preteras u neke stvari, ovo pricam dobronamerno.

Veliki pozdrav.
 
@bokuman kakva tablica druže ? Da li možda možeš da je postaviš na forum, da i mi manje stručni vidimo kada šta treba preventivno da se daje....
 
bokuman je napisao(la):
alfa 9 je napisao(la):
zdravo ljudi! koristite li VITOLIGAM kod ovaca? i kako ,na svakih 6 meseci? ja sam nabavio,pa hocu sutra da odradim


Druze dobro namerno ali mozda nisam upravu ali mislim da ti svojim ovcama svaki drugi dan dajes neki preparat.
Za to ima tablica kada treba i protiv cega davati, treba imati razmak izmedju njih, tako da ako nije problem navedi sve sta si davao ovih dana, pa da vidimo da ne preteras u neke stvari, ovo pricam dobronamerno.

Veliki pozdrav.
trebam ivermektin ovih dana da zavrsim. a za VITOLIGAM sad imam sve ovce koje su ojagnjile u oktobru i novembru,i ima koji nisu ostali sjagnjene.svakako daj tabelu. hvala Bokumane
 
matke. je napisao(la):
@bokuman kakva tablica druže ? Da li možda možeš da je postaviš na forum, da i mi manje stručni vidimo kada šta treba preventivno da se daje....

Nema neke posebne tablice sam pravi svoj raspored zavisi od proizvodnje i od mesta gajenja ovaca.

Kod mene je sledece:
1.Period mesec dana pre mrkanja ovaca dajem MONIL kapsule za sve vrste parazita
2.Krajem novembra FASCOVERM injekciono protiv metilja,
3.Pocetkom Decembra mesec dana pre jagnjenja polivalentna vakcina POLIOVIN + Selen

E sada zavisi nekad protiv parazita dajem dva puta godisnje, sve zavisi svaki teren nije isti, mislio sam na taj tip tablice nista specijalno.

posto mi poticemo iz razno raznih krajeva ovi preparati mogu imati i drugacija imena jer nema uvek recimo Poliovin ili Dascoverm tako da sa konsultacijom veterinara trazi se zamena.

Zatoa sam pitao i Alfa 9 da ne daje iste stvari u roku od par dana ao nema potrebe, mada nekad protiv parazita potrebno je ponoviti postupak

Svako dobro
 
Drage kolege , imam velikih problema u stadu .
Kupio sam muzilicu i krenuo u muzu , muzilica je radila na 7 bari ::lose:: i nakon par dana jedna ovca je dobila temperaturu preko 42 i mastitis sutradan 2 je dobila mastitis trecidan se pojavio cir-guta i kod trece cetvrti dan je veterinar isto intervenirao i dao neku mast tamno braun boje i danas je onoj 2 ovci
pocelo da se guli koza sa vimena . 1 ovca je izgubila mleko u 1 vimenu i treca ja danas povukla mleko .
Imateli neki savet za mene .
 
Veterinar vec 5 dana radi sa njima , zeleo bi i vasa misljenja i iskustva da cujem :cao:
Post je spojen: [time]1298754989[/time]
_________________________________________________
Sa muzilicom sam prestao da radim cim sam primetio , a danas sam obustavio i muzu dok se ovce neoporave , pustam jaganjce
 
Dok nismo dobili kremu , veterinar je terao moju suprugu da pomesa mast i secer i da joj utrlja u vime dok on nestigne popodne da dodje, sad ga ocekujem za jedno pola sata da dodje pa cu pisati
 
Kakve su promene mljeka bile na oboljelim ovcama ?
Dezinficiras li muzilicu nakon svake upotrebe?
Pozdrav.
 
Muzilicu sam dezinfikovao , al sam isao sa 7 bara vakuma i vimena su pomodrela od nje ::lose:: ::lose:: sjeb... samo tako .
Mleko je u vimenu kao surutka , i ima ko grudve sira u njemu i neprijatnog mirisa , sad vec pocele da gube mleko skoro sve sto su lecene i drasticno su smrsale i nemaju apetita a vimena su bolna .
Jednom recju KATASTROFA izgubio sam i laktaciju i vimena i jos ::novac::
 
Nazad
Vrh