Bolesti ovaca

to mu je normalna temperatura, ako je sito onda samo spava u pocetku
 
imam problem. jedno jagnje je bas slab,gubi ravnotezu,puno lezi,tesko hoda,tesko pomera noge.sta moze to biti.s cime leciti?
 
alfa 9 je napisao(la):
imam problem. jedno jagnje je bas slab,gubi ravnotezu,puno lezi,tesko hoda,tesko pomera noge.sta moze to biti.s cime leciti?
Da li je takvo od početka ili je sad postalo.Da li si mu dao selen u prva dva dana po jagnjenju?
 
sad je postalo.ne nego juce sam dao selen i ad3,malo je kasno jel? i primetio sam sad kod 3-4jagnjeta da su im krivo raste zube.zbog cega je to? kupio sam 4ovce koje su bile sjagnjene
 
alfa 9 je napisao(la):
sad je postalo.ne nego juce sam dao selen i ad3,malo je kasno jel? i primetio sam sad kod 3-4jagnjeta da su im krivo raste zube.zbog cega je to? kupio sam 4ovce koje su bile sjagnjene
Selen se daje ovcama, bolje je nego jagnjadi po rodjenju. Daje se ovcama jedno mjesec dana prije jagnjenja i to u malo jacoj dozi.
Koliko si im dao selena i koji je preparat ? Koliko su teski ?
Pogledaj tim janjcima desni, da nisu desni promjenjene (otecene, zacrvenjene, promjenjene kao s nekim cvoricima i sl.) i provjeri dobro zube.
Pozdrav.
 
spensi je napisao(la):
alfa 9 je napisao(la):
sad je postalo.ne nego juce sam dao selen i ad3,malo je kasno jel? i primetio sam sad kod 3-4jagnjeta da su im krivo raste zube.zbog cega je to? kupio sam 4ovce koje su bile sjagnjene
Selen se daje ovcama, bolje je nego jagnjadi po rodjenju. Daje se ovcama jedno mjesec dana prije jagnjenja i to u malo jacoj dozi.
Koliko si im dao selena i koji je preparat ? Koliko su teski ?
Pogledaj tim janjcima desni, da nisu desni promjenjene (otecene, zacrvenjene, promjenjene kao s nekim cvoricima i sl.) i provjeri dobro zube.
Pozdrav.

Kao i uvek slazem sa Spensijem, ja svake godine dajem selen mesec dana pre jagnjenja i problema sa jaanjicima nisam imao sem ove godine gde zbog nekih stvari pre svega nenavremene nabavke selena i nisam dao ovcama, jaganjci s bii na uzrastu od 1 do 40 dana dva komada su pocela da gce muskulaturu nazalost jedno je uginulu dok smo drugo spasili, nemora se dai bas prvi dan ali u naredna 15 dana obavezno ako pre toga majke nisu primile.
 
imaju oko 10 kg. dao sam po 3 kubika PROMTSELEN-a i 3 kubika SUBOVIT AD ,u dva zadnja buta. inace oci desni zube su u redu samo kazem da nisu bas zube kako treba :sta: a jedno se tesko prohoda,slabo se krece. sali su mozda zglobovi u pitanju?
Post je spojen: [time]1298110237[/time]
_________________________________________________
i drugo,sad sam stavio ovna medju ovce. i vidim trebam hitno im dati ivermektin. onda ako je neku ovcu upario ,onda ivermektin ce biti stetno za plod u ranim periodu?
 
E nece moci tako zasto si davao i jedno i drugo .Nije kasno ali ti preparati su istog sastava tako da si presao doze za duplo dovoljan je samo promtselen .Drugo zovi veterinar subovit je jako los preparat i zna ceo but da otekne od njega mora se pogledati .Svi preparati selena su prva pomoc na nasem prostoru je hrana deficitarna u selenu i jedina prava preventiva je dodavanje kroz hrana .
 
uvek negde zajebem

Post je spojen: [time]1298116660[/time]
_________________________________________________
a sta je sa ivermektinom?stetno za plod do prvih mesec dana?
 
U prvih mesec dana embrion je najosetljiviji tako da bi trebalo izbegavati davanje kao i pre jagnjenja mesec dana zbog hvatanja i obaranja jer je to za ovcu veci stres nego sam ivermektin .
 
Pogledaj tim janjcima desni, da nisu desni promjenjene (otecene, zacrvenjene, promjenjene kao s nekim cvoricima i sl.) i provjeri dobro zube.
Pozdrav.

Prije par dana Tražio sam pomoć zbog gustog kolostruma.Sada je to u redu.Međutim sada su prisutne projene na desnama, kao što je to spensi opisao.Da li je upitanju manjak selena?
 
Neka problema za ivermektin. Sada je ionako gotovo, jer si ga dao. Ali u glavnom nisu se jos ni mrkale kad si ih tretirao. Bice to ok. Ako su u pitanju zglobovi, trebala bi biti izrazena sepavost.
Kod ona dva preparata nisi prenaglio, jel samo u jednome je Se dok u drugom su vit.
Ali treba biti pazljiv, jer Se u suvisku moze dovesti do preblema, pa i do uginuca u predoziranju.
Za davanje gravidnim, ali i opcenito ovcama ili kozama ljekove, ne treba ih obarati. Pod kozu mozete davati s gornje strane vrata, podignes kozu i apliciras ljek, ili iznad rebara razdvojis malo vunu i pod ostrim kutom apliciras pod kozu. Mozete npr. ivermektin aplicirati i s donje strane repa pod kozu.
Obaranje je samo sok za zivotinju i sok za vasu kicmu.
@sancho nije u pitanju nedostatak Se, i prati dali ce doci do jacih promjena. Ukoliko dodje, uzmi jednu cetkicu za zube i dobro je umoci u otopinu joda i glicerina, te dobro istrljaj bar dva puta dnevno. Obicno ako se pojavi kod jednog, siri se i na drugu jagnjad.
Ove promjene sam slucajno naveo, jer sam krivo razumio nesto u prethodnim postovima.
Pozdrav.
 
a sad sam primetio da jedna ovca ima upalu vimena. izlazi nesto kao surutka? sta moze to biti? ima blizance. kakvim lekom ide na to?
Post je spojen: [time]1298308843[/time]
_________________________________________________
ima li ko da pomogne?
 
alfa 9 je napisao(la):
a sad sam primetio da jedna ovca ima upalu vimena. izlazi nesto kao surutka? sta moze to biti? ima blizance. kakvim lekom ide na to?
Post je spojen: [time]1298283643[/time]
_________________________________________________
ima li ko da pomogne?
u pitanju je mastitis-upala vimena.dobro izmusti tu sisu po mogucstvu sto vise ali ne u prostirku radi sirenja infekcije nego u neki stari sud pa prosuti van.ako ima mogucnosti ubaciti u sisu injektor -klamox ili mastrepen ili trisulfaksilar od krava masirati upaljeni deo rastvorom sirceta i hladne vode 10 postotni peraci sapun ili obican temperaturu izmeriti rektalno ako je do 39,3 o.k. sve preko mora antibiotik penicilin sulfo preparati gentamicin streptomicin tetraciklini i sl. a burag pomozite rastvorom kvasca i bikarbone sode -pivska flasa 1 kocka kvasca 2 bikarbone u pola litra vode sa strane lagano zalite da pomognete digestiju-varenje.nadam se da ce nesto koristiti ima i veterine i alternative sta mozete preduzmite provereno pomaze.poz
 
hvala lepo!probacu obavezno
Post je spojen: [time]1298318408[/time]
_________________________________________________
ali jede ona normalno,samo vidim danas da joj je jedna strana crveno,i tvrdo
 
alfa 9 je napisao(la):
a sad sam primetio da jedna ovca ima upalu vimena. izlazi nesto kao surutka? sta moze to biti? ima blizance. kakvim lekom ide na to?

ima li ko da pomogne?

Posto gajim mlecne ovce melezi awassix domaca svake godine oko 5-10 ovaca imam taj problem, tako da ako se ovca oporavi za par dana za tu godinu bice ok mozda i iduce. Ali pricam iz izkustva ima velike verovatnoce da opet to pojavi sledece godine tako da moj ti je savet posle iskoriscavanja komercijalno ove godine najbolje je otsraniti. Jedino ako suvise mlecna pa sa jednim vinem hraniti 2 jaganjca.
 
pitanje za kolega,danas se ojagnjila dviska kodmene gde po jagnjenju joj ispo splod/materica pa je veterinar morao vracat to i usivati,dali je to moguce da ce se desavati i narednim jagnjenjima ili je stvar sredjena tako da nece biti problema sa time u buduce?
 
Nazad
Vrh