Bolesti ovaca

treba da se jagnji jedna ovca,juce je vec izasla neka crvena voda,ili bolje receno zuto crvena voda,ali jagnje jos nije izaslo, nego oko vagine s obe strane neki edem se stvorio ,tako velika da se uopste nevidi se vagina. sta se to desava? jagnje je vec sigurno mrtav
 
Sava21 je napisao(la):
kada sam primetio da su pocele da se cupaju krajem sept.ubacio sam im stocnu lizalicu proizvodjaca"amstel".ima deklaraciju i u svakoj trgovini su mi rekli da je to najkvalitetnija na nasem trzistu.da li su potrebni meseci da se to suzbije?
Trgovci kao trgovci.Na svu srecu na nasem trzistu ima i daleko kvalitetnijih lizalica tipa "sanders" (zemlja porekla Francuska) ili "sauman" (Nemacka).
 
Pozdrav svima, mozeli mi neko preporuciti nekog veterinara u Valjevu i okolini koji se malo vise bavi ovcama, i gde se moze izvrsiti autopsija ovaca da se utvrdi zasto je ovca uginula.
 
nenad75 je napisao(la):
Pozdrav svima, mozeli mi neko preporuciti ..................da se utvrdi zasto je ovca uginula.

Nenade dobro došao na Forum Ovčarstvo, uspešno postovanje i 3 x ::svaka cast:: za predstavljanje !!!

:ppozdrav:
 
zdravo! primetio sam danas,da jedna tesko sjagnjena ovca ima neke tvrde kugle u vimenu,jel to je taj mastitis? jedno vime ispravno,drugo nije,i na sredini isto neko tvrdo nesto. ima li pomoci?
 
pa do kralja jan. najkasnije. nasao sam i jednu sto nije sjagnjena,i isto jedno vime tvrdo! scime da radim? da zovem veterinara?
 
nažalost za tu što nije sjagnjenja nema pomoći ili je prodaj pod jalovu ili dobro utovi pa pod nož
 
Kad sam imao problema sa tvrdim vimenom, krenuo bih sa jakom dozom anibiotika, i "prisilnim " dojenjem.
Naime uvijek sam imao pojavu upale u vrijeme kada ovca doji, pa sam primjećivao da ne dopušta janjcima sisanje i to zbog upale.Tada bi držao ovcu, a janjad prinosio pod nju da sisaju.Upala bi prolazila za dva do tri dana.
U težim slučajevima bi od veterinara nabavljao injektore za vime , pa bi nakon sisanja injektirao u vime lijek.No mislim da je sisanje ili izmuzivanje upaljenog vimena jako bitno.
Jednom sam izmuzivo ovcu koja se još nije ojanjila, jer je imala jako tvrdo vime, uz antibiotike se stanje brzo popravilo, a kad se ojanjila bilo dosta mleka i sve prošlo dobro.
Imao sam više mastitisa kad sam štedio na slami za suhu stelju.
To moraš i sam pogledati, ovce uvijek moraju ležati na suhoj podlozi.
Kada odlučim janjad, obično izaberem manje janje romanovke ( jedno ili dva) i naučim da sisa svaku ovcu pod koju ga stavi.
On mi služi za intervencije kod preventive upale , kad nekoj ovci treba "isprazniti " vime.
 
Pazljivo. Provjeri dali se radi o mastitisu. Ovca je sjagnjena. Provaj izmusti malo i vidjeti dali se radi o kolostrumu i ima li izmjena (grudice, krv, serum i sl.) Izmjeri temp. i provjeri bolnost vimena.
Mozda se radi o starom mastitisu, a ukoliko je generalno tvrdo vime, moze biti da se radi i o edemu vimena koji je fizioloski.
Pozdrav.
 
Ako se radi o starom mastitisu, ostavi. To su krvge koje su ostale kao posljedica mastitisa.
Jesi provao izmusti iz te polovine vimena gdje su kvrge? Jeli ovca promjenila ponasanje (ne jede, sepa, osjeca bolnost na stisak vimena i sl) ?
Pozdrav.
 
Nista pusti je nek se ojanji trebali bi janjci to rijesiti ali pripazi 5-6 dana izmuzi je svaku vecer pa oni i nek malo preduraju.Naravno vime masiraj muski prije izmuzanja jest da ce se bacati ali nije kobila da te ubije.Namazi svaku vece vime mijesavinom svinjske masti i rastvorom octa.Ako sve bude ok onda kad je budes zasusivao daj injektore sa dogovorom veterinara i sve ce biti ok.Znam da ima boljeg lijeka ali ovaj je besplatan i dijeluje a ako das veterinaru pare koliko kosta ovca i jagnje bolje je da krepa a gdje je tvoje izgubljeno vrijeme i zivci.To je moje iskustvo.
Post je spojen: [time]1294171119[/time]
_________________________________________________
Speni je u pravu :ppozdrav: .
 
cukaneca je napisao(la):
cukaneca je napisao(la):
Jutros iznenadjenje u boksu gde sam odvojio dve ovce pred jagnjenjem. Jedna od njih je 'izbacila telo'. Ne znam kako se to stručno zove i dosad mi se nikad nije dešavalo kod ovaca. Kod krava sam imao toga dosta. Pokušao sam da pronadjem da li je negde nešto pisano o tome i nisam uspeo. Ako negde ima uputite me. 'Telo' sam polako vratio unutra, e sad me brine što je prilikom vraćanja došlo do izlivanja neke tečnosti za koju nisam siguran da li je mokraća ili je možda pukao vodenjak. Posle vraćanja sam pokušao da uvučem ruku i nisam mogao jer je zatvorena materica. E sad se pitam šta raditi naročito zbog lošeg iskustva od prošlog jagnjenja kad smo mislili da se ovca 'otvara' a ustvari je bilo suprotno i naravno na kraju sepsa. Napominjem da je normalnog ponašanja tj. jede i pije vodu.
Rano jutros kad sam video da je deo vodenjaka napolju pomislio sam da je kraj mukama ali ona i dalje nije otvorena. Ne znam šta dalje? Znači materica nije otvorena /jedva stavim dva prsta/ a deo vodenjaka je napolju verovatno zbog napona kad izbaci 'telo'.
Epilog- malopre je ova ovca uginula posle teškog jagnjenja i dva jagnjeta. Jedno jagnje je uginulo posle 48 sati a ona je sa drugim bila ok sve do juče, kad je prestala da jede. Nije imala temperaturu i dosta se normalno ponašala osim što je dosta ležala /mislio sam zbog teškog jagnjenja/. Mali ovnić je dobar i od jagnjenja ga hranim na bočicu. Da li samo ja imam ovakve gubitke kod W ili ne. Popizdeo sam, šta da radim sada sa uginulom ovcom po ovakvom vremenu i zaledjenom terenu??
 
cukaneca imam i ja jednu zaledjenu,isto prvog januara se uginula u jagnjenju,tako da i kod mene isto sr.. samo drugo pakovanje!
 
I ja sam sinoc zakopao jednu jedva na srecu uginula od starosti bila je u zasluzenoj penziji jednostavno nisam mogao da je prodam izgleda da mora tako sta cemo kod mene stari kazu gde je tor tu je i mor.
 
Nazad
Vrh