Bolesti ovaca

Da li je moguće da se prejela kukuruza?
Da li je kukuruz sušen u sušari ili je sirov sa klipa?
 
Jeli to kad si primjetio prije 2 nedjelje pokazivalo simtome kao neke lagane sepavosti i jeli imala lagani tremor u nogama ako se sjecas. Kao npr. da hoda po iglicama. Ne znam kako bi ti opisao.
To sta kazes da nosi najmanje dvojke je upravo to sta me zabrinjava. Uostalom bitno je da ima vode ispred i ako se dize tjeraj je da hoda. Nadajmo se da ce se sta prije ojagnjiti.
Ako zalegne javi i ako ne daj boze dodje do najgorega javi da vidimo o cemu se radi.
Ako slucajno zalegne i ne dize se vise, obrati paznju jeli nalila vime. U tom slucaju ne cekaj nego provociraj porod, da se spasi sta se spasit moze. Uglavnom javi sta se desava.
Bilo bi joj dobro dat melase ako je ima za uzet kod veterinara ili u kakvoj apoteci.
Post je spojen: [time]1291064107[/time]
_________________________________________________
Rale 83 je napisao(la):
ni jutros ni veceras nije ni jela ni pila vodu , Koncentrat ne koristim a seno samo kad ih neteram na pasu , samo da doceka veterinara ujutru, ako nije temperatura :udri: :udri: neznam sta ce biti , prosle godine sam imao problema-gubitaka sa nedostatkom kalcijuma nadao sam se da cu idopunskom shranom kukuruza to nadoknaditi
Kakvih gubitaka si imao prosle godine?
 
Imao sam tri ovce koje su zalegle, jedna prije jagnjenja, jedna nakon što se ojanjila, a jedna prijew tjeranja.
Ova prije jagnjenja je srečom ustala i za par dana se ojanjila, tjerao sam je hodati i vodu na silu nalijevao u nju pivskom bocom.
Onu što se ojanjila sam dizao da se pomokri, donosio hranu pred nju i također nalijevao vodom (uz malo dodatka soli ) te ju pridržavao da bi janje sisalo.Ustala je nakon par dana i sve je bilo super.
Treća je dugo hodala kao po iglicama, sitnim brzim koracima.Pokušao sam i antibiotikom, antiparaziticima, kalcijem, AD3 vitaminima, no i danas neznam šta je bilo.
Imaš li spensi kakvu dijagnozu?
 
strile je napisao(la):
Imao sam tri ovce koje su zalegle, jedna prije jagnjenja, jedna nakon što se ojanjila, a jedna prijew tjeranja.
Ova prije jagnjenja je srečom ustala i za par dana se ojanjila, tjerao sam je hodati i vodu na silu nalijevao u nju pivskom bocom.
Onu što se ojanjila sam dizao da se pomokri, donosio hranu pred nju i također nalijevao vodom (uz malo dodatka soli ) te ju pridržavao da bi janje sisalo.Ustala je nakon par dana i sve je bilo super.
Treća je dugo hodala kao po iglicama, sitnim brzim koracima.Pokušao sam i antibiotikom, antiparaziticima, kalcijem, AD3 vitaminima, no i danas neznam šta je bilo.
Imaš li spensi kakvu dijagnozu?
Sta je bilo s tom trecom ?
 
Sad je dobro samo je kod nje najduže trajalo, posebno nije htjela na prednje noge, drhtale su joj kad bi stala na njih, a zadnje su bile kao malo ukočene.
 
Ne hodala je skoro normalno samo malo sporije i noge nekako sa strane , nemam zaraznu sepavost u stadu , papci su odrezani i tom prilikom je Zenin deda proverio i papke .
Prosle godine su mi stradale dve ovce i njihovi jagnjici posle porodjaja se vise nisu dizale , znam da im veterinar davao odredjene kolicine kalcijuma potkozno ( 2 veterinara su postavili itu dijagnozu)
i dodatno 1 jagnje posle 7 dana , ovce su bile na senu i ovsu , zato sam sada koristio maksimalno pasu i celoleto na kukuruzu
 
Neke ovce znaju zaleci par dana prije poroda i nakon poroda sve bude ok. Dizu se povremeno pit vodu i pojedu malo i opet zalegnu. Tu nema nikakvih problema. Najbitnije je tjerati da hoda jer to pomaze pri porodu i ako je pred sam porod stimulira. Neke mogu zaleci poslje poroda kao rezultat manjka kalcija, i kako si vec i sam radio, najbitnije je dizati i stavljati joj vodu i hranu pred njih da ne dodje do dehidracije. Najbolje je dati joj jednu dobru dozu Ca intravenozno s prethodnim davanjem malo kardiatika (jedno desetak minuta prije davanja Ca u venu, te dati takodjer u venu dozu ad3e vitamina, te kortizon u misic. Uglavnom kod nedostatka kalcija sve je ok. A ako nema ovih preparata, bitno je davati joj da jede i pije i za par dana ce se stanje popraviti. Uz normalno dizanje i okrecanje da ne dodje do upale pluca, i da se noge malo pokrecu.
Problem je kod zaljeganja prije janjenja i to s simptomima za koje sam i pitao, i prvenstveno ako se radi o graviditetu s dva ili tri janjeta. Na pogled svaki dan se vidi kako ovca mrsavi, ne jede, ne pije, stenje, zaokrece glavu u stranu. Prethodno je karakteristicno hodanje (tremor misica, sitni koraci, zaostajanje i sl).
U tom slucaju se radi o ketozi i tesko da se ista moze napraviti, osim ako si siguran provocirati porod i nastojati sta vise dizati ovcu, tjerati je da hoda, stavljati joj hranu i vodu da je ima uvjek.
Mogu se simptomi ketoze javiti i dosta prije poroda. U svakom slucaju treba sta vise ovce na pasu, makar i nemale nista da pasu ali trebaju ici vani da hodaju sva vise. Dobro je preventivno davati melasu (secer, glikogen) u obliku paste se daje na usta.
Ne pretjerivati s proteinskom ishranom u toku graviditeta.
Kao sta san i rekao prije, uglavnom se javlja kod graviditeta s dva i vise janjadi.

Post je spojen: [time]1291068288[/time]
_________________________________________________
Nisu te ovce otisle zbog manjka kalcija. Imale su ketozu (metabolicna bolest jetre) a i janjad kod takvih ovaca i ako se ojanje, poslje uginu u dosta slucajeva, jer nisu razvijeni u potpunosti.
Kukuruz je pun energije. Nije bas dobro ga davati samog u vecoj kolicini.
Ako se desi kod ove ovce isti slucaj, a nadajmo se da nece, ali ako se desi i dodje do uginuca, otvori je i pogledaj jetru. Ako je jetra povecana i ako je svjetlo smedje i sivkaste boje i raspada se na pritisak (boja poput kuhane jetre) radi se o ketozi bez dvojbe.
Tesko da ovce odgovaraju na bilo kakvu terapiju kod ketoze. Mozes pokusati kako sam ti i rekao ukoliko zalegnu svaki dan davati na usta joj melasu. Eventualno infuzije svakodnevno uz davanje vitamina, vode i sjena.
Rale 83 je napisao(la):
Ne hodala je skoro normalno samo malo sporije i noge nekako sa strane , nemam zaraznu sepavost u stadu , papci su odrezani i tom prilikom je Zenin deda proverio i papke .
Prosle godine su mi stradale dve ovce i njihovi jagnjici posle porodjaja se vise nisu dizale , znam da im veterinar davao odredjene kolicine kalcijuma potkozno ( 2 veterinara su postavili itu dijagnozu)
i dodatno 1 jagnje posle 7 dana , ovce su bile na senu i ovsu , zato sam sada koristio maksimalno pasu i celoleto na kukuruzu
 
Probio joj stomak , neznam da se izrazim kao bruh kod coveka spustio se dole :zli: :zli:
Sta sad da radim , veterinar :zli: :zli: :zli: nemoze nista , razmisljam , carski rez -spasiti jaganjce ovci smrtna presuda , ali nismo sigurni u kom su stadijumu jaganjci :zli: :zli: ili da idemo sa povezom - tu se namece pitanje da se nisu umrsila creva , temperatura 39,5 .
Definitivno ce se ova ovca izbaciti iz priploda na ovaj ili onaj nacin :zli: :zli: :zli:
Post je spojen: [time]1291128144[/time]
_________________________________________________
UPOMOOOOOC
 
Kako probio stomak?
Kako ne moze nista veterinar ?
Pa nek procjeni s obzirom na vime jeli kraju graviditeta ?
Daj slikaj to da vidimo. Nece joj nista bit, polako. Nema zapetljanja.
Tesko je ovako.
 
Docice , supruzin deda , da je povijemo , tad cu povesti i zenu da slika foto aparatom zbog blica , probio je taj ubutrasnji sloj stomaka i creva su se spustila do ovcije koze i sad su u tom sloju , neznam strucnije da ti objasnim , kao bruh kod coveka
 
Najverovatnije se radi o kiseloj indigestiji uzrokovane preobilnom ishranom kukuruzom
 
Evo me tu sam, morao sam nesto vani.
Daj mi reci imas li kakav kontakt di se moze chatat. Skype, facebook, jer ovako je malo nezgodno.
 
Evo vec te trazim na fejs
Post je spojen: [time]1291109731[/time]
_________________________________________________
poslao sam ti zahtev
Post je spojen: [time]1291139480[/time]
_________________________________________________
2v84hfc.jpg
eiqz5.jpg

v4m2ra.jpg
25q6ds5.jpg

qrbvb6.jpg
2ns6dmt.jpg
 
Zovi veterinara, trebalo bi isprati burag, što će mali broj hteti i u njega uneti 2 l sluzi lanenog semena ili svežeg sadržaja buraga od druge ovce, može i od goveda, dati antibiotike, medicinski ugalj na usta i pekarski kvasac. Za neutralizaciju kiseline u vodi se razmuti amonijum hidroksid i daje ovci da pije. Stalno joj davati po malo sveže vode.
I naravno puno sreće
 
Izvinjavamo se kolegama,jer smo se Rale 83 i ja prebacili na chat radi brzeg izjenjivanja informacija.
Uglavnom radi se o pupcanoj kili (herniji) kod ovce u visokom graviditetu.
Kila je prisutna vec duze vrimena, ali je sada doslo do veceg izrazaja, upravo radi graviditeta.
Kako je u rizicnom stupnju graviditeta, nije pozeljno podvrgnuti je operaciji, ali sigurno koji vet. koji ima muda se moze i upustiti u rjesavanje problema. Problem kile se moze rjesiti, ali kako je jedna od prenosivih osobina kod ovaca (i to prvenstveno pupcane kile), savjet je izbaciti takve jedinke iz daljnjeg uzgoja. Rale je podvezao stomak ovce, da bi olaksao funkcioniranje probave i da bi olaksao disanje ovce. Ovca je bez temperature, preziva, i nadajmo se da ce izgurati do kraja graviditeta. Jos nije nalila vime, sto znaci da je jos rano za porod. Janje ili janjci rodjeni u ovom periodu graviditeta tesko da bi prezivjeli.
Slike koje su stavljene su slike nakon prvog podvezivanja, koje mi je poslao, ali smo se dogovorili da malo promjeni sistem podvezivanja, koji mora obuhvatiti cjeli donji dio stomaka, od prsne kosti do vimena, s jacim vezivanjem preko ledja. Kod prvog pokusaja, kako nije obuhvacen cijeli stomak, doslo je (na posljednjoj slici) do prolabiranja vjerovatno gravidne maternice ispred podveza.
Pozdrav.
 
Ipak je Ketoza :zli: :zli: pracena poremecajem varenja , jagnjad se spustila dole ali nije kila .
6rsqr5.jpg
2m79bep.jpg

Post je spojen: [time]1291203836[/time]
_________________________________________________
Ovo je treci veterinar ( pola ovce vec ode ::novac:spavam:
 
Kako sad nije kila ?
Pa onaj sinoc ti je reka da ima kilu ?
To jednostavno dijagnosticirat. A razlika izmedju kile i ketoze je kao da ti je rekao da je svinja a ne ovce.
Ako se radi o ketozi, lose. Tesko da ce joj ista pomoc.
 
Jutrasnji doktor , reko kila nije nego se jagnjad spustila dole , Dijagnoza , ketoza lecenje 5% uginuce 95%
Posle njega sam pozvao drugog ( sa slike ) dao je dva sistema , uspeo da je vrati na noge aal ima problema sa stomakom nije kila , i nezna sta da kaze o stomaku , kaze jednostavno zeludac se poneki put uvrne a cesto se isto tako i odvrne - nekad se to nedesi . Dobro mi naplatio i Dosta paznje je posvetio Ovci-pacijentu .
Ovci sam dao pola litra mleka sa secerom , sada cu joj dati polalitre caja od kamilice sa secerom .
Mnogo se napinje da balega i dosta je tvrda i krupna balega
 
Rale,
Ja da ti budem iskren slabo to kopcam.
Zeludac se uvrne, zavrne, sam odvrne nista mi to nije jasno. Ako se ista zavrne moze doci do rotacije sirista. Drugo sta se moze zavrnuti je maternica, i onda su problemi.
Ako se radi o ketozi onda je sigurno 2 ili 3 janjeta u njoj. Pa triba je malo opipat i utvrdit o cemu se radi. Uglavnom to na dnu i malo po strani su sigurno jagnjad. Ako malo stisnes osjetices janje unutra. Osjete se kosti, glava itd.
Ako je dosla do zastoja probave, normalno da ima problema i s baleganjem. Kako sam ti rekao.Kvasca u toploj vodi, to je najbolje.
Da ti budem iskren gledajuci zadnju sliku od sinoc, meni se cini da bi tu moglo biti rjeci o kili. Nekako mi je abnormalan stomak ispred podvoja.
Jeli se sam digla ili je on podigao i stavio na noge ?
 
Nazad
Vrh