Bolesti ovaca

Kolega Alfa, nažalost mislim da kod tebe nije jednostavna situacija.Najčešći proliv je od loše ili pokvarene hrane.Ako ti veterinar to ne riješi, možeš je otpisati.

I meni treba pomoć.Već par dana primječujem da jedna ovca, svaki put kada dajem šrot(miješan sa mljevenom zobi), u pola jela prestaje sa jelom, počinje mahati glavom i povračati veče količine pjenušavih bala, to traje 5 minuta, za vrijeme kojih skače u zrak, maše glavom i kao da pokušava nešto ispljunuti.
Tako se ponašla i prošle godine u ovo vrijeme, ali to kasnije prestane.Danas sam primijetio da se isti simptomi javljaju kod jedne šilježice Wirtenberga.Ne znam šta može biti uzrok.
Da li je tko imao sličnu situaciju?.
 
Alfa, meni je tako u nedelju otišla koza. U četvrtak imala je malo proljeva, ali dobra je bila, jela je sve. Odmah sam ji dala Farmatan (tanin). U petak još je imala proljev, bio je veterinar, sve mi je cijepio sa Ivomecom (za parazite). U subotu legla je, vrlo malo je jela. Dala sam ji Sulfaguardinin (protiv bakterija), Farmatan, vodu sa malo šečera i soli, a sol mi je i lizala iz ruke. Proljev je bio več eksplozivan (sama voda), u nedelju je nisam več mogla podignuti, a ako sam jo, sama nije više stala. U dva dana je puno smršavila, u crijevima se čula revolucija. U ponedeljak ujutro nije je bilo više. Koza je bila burska, stara 6 godina, zdrava, protiv parazita je dobila Monil pred tri meseci. Mislim, da je nije bil kriv proljev, ali neznam šta bi bilo. Ni jedan lek nije bio efikasan.
A Strile, i to se mi desilo, jedan put kot jedne male kozice, koja je pojela previše brzo zob. Počela se je pijeniti i vikati. Za nešto minuta sve je prestalo. A jedan put se to desilo kod jedne starije, mislim da je pojela koju životinjicu, pijenila se zeleno, od trave.
Probaj ji dati po malo, možda guta brzo i velike količine. Ja bi se bala, da se ne zaguši.
 
Imam pitanje,nisam imao iskustva s ovim pa da vidim dal neko ima.danas me zvali od kuce,ovcica stara oko 7 meseci,primetili da kad balega i nakaslje se(nije ciscena od parazita inace) ispadne joj oko 3-4 cm debelog creva pozadi i odmah se vrati.
sta da radim da to saniram,grlo je za priplod i noz ne dolazi u obzir?pomagajte
:ppozdrav:
 
miladinovic je napisao(la):
Imam pitanje,nisam imao iskustva s ovim pa da vidim dal neko ima.danas me zvali od kuce,ovcica stara oko 7 meseci,primetili da kad balega i nakaslje se(nije ciscena od parazita inace) ispadne joj oko 3-4 cm debelog creva pozadi i odmah se vrati.
sta da radim da to saniram,grlo je za priplod i noz ne dolazi u obzir?pomagajte
:ppozdrav:
Generalno je jedan problem koji je tesko rjesit kod ovaca. Narocito kad su gravidne i dolazi do ispadanja rektuma i vagine.
Kako se kod tvog slucaja radi o mladoj ovci,a u nekim slucajevima se moze i povuci samo od sebe, moj savjet je da je prvo ocistis od parazita, zatim je odvoji i stavi je u jedan manji box u kojem stelja naginje prema naprijed. Znaci podbaci po zadnji kraj deblji sloj stelje, tako kad lezi da joj je straznji dio na vecoj razini u odnosu na glavu. Odrzavaj cisto ispod nje, a kod prehrane suho dugo sjeno i voda par dana.
Ukoliko se nakon par dana povecava taj prolapsus, onda se moze staviti sav (sav duhanske kese), ali je problem kod toga, sta svako malo trebas taj sav odvezat i ispraznit rektum.
Moze se provat prethodno i s anesteziranjem staznjeg dijela.
Pozdrav.
 
Hvala Spensi druze,koliko sutra u noc cu uradit tako.moj veterinar predlaze da malo koncem to podsije tj suzi otvor koncem,iskreno kako to planira da odradi ne znam.sta mislis o toj ideji?
i iskreno ima li nade da sve to bude ok i kolike su sanse?
 
Ovako.
Moze on to provat malo podsit, ali to je ok ako nije tiskanje jako od strane ovce. Npr. ja sam imao masu tih slucajeva, ali vecinom kod gravidnih. Sivao sam ne koncem, nego jednom trakom bas primjenjenom za tu svrhu, i u dosta slucajeva su razbijale tu traku, tako da sam ih sivao i par puta. Neke su se oporavile i ojanjile bez problema, a za neke na zalost nije bilo spasa.
Imao sam nekih slucajeva kod negravidnih, i u biti sve su prosle ok. Neke su se poslje i janjile bez problema i nisu imale vise ovih problema.
Najprije treba provat laksim metodama, a poslje toga se ide na radikalnije.
Najefikasnije sivanje je kako sam ti prije napisao, ali ako ti veterinar garantira uspjesnost njegovog zahvata, u svakom slucaju provaj.
Cuj te svari se mogu javit i periodicno, a da se poslje nikad vise ne pojave. Zavisi od cega su uzrokovane. Npr. nadrazljivost sluznice podrazuje tiskanje, zatim ta sluznica otekne, upali se itd. Npr moze se desiti i kod profuznih proljeva.
Ti provaj ovako (ja ti pisem, ali ne vidim). Provaj je polozit s straznjim dijelom prema dolje. Ako ispada vani, uzmi hladne vode i dobro operi. Bilo bi dobro npr. taj dio koji izlazi dobro naprasit s secerom u prahu. Ostavis malo vremena i nakon toga operes s hladnom vodom i stavi malo joda u vodu, ili nekog drugog dezinficijensa.
Zatim ako imas antibiotsku kremu, dobro ne namazi s kremom. Bilo bi dobro da joj das i malo kortizona ako ga imas.
Ukoliko se radi samo o rektumu, a posto je ovca mlada, mislim da nebi trebalo biti problema.
Ukoliko se pojavi poslje u graviditetu, onda su problemi. Ali ovo sada ne mora znacit da ce se poslje pojavit.

Pozdrav.
 
Hvala druze puno,upustvo je isprintano pa cemo ja i veterinar na osnovu njega pokusati da to saniramo kako treba nadam se.
:ppozdrav:
 
Spensi,cutajuci sve ove dosadasnje tvoje postove,zakljucujem da se malo ko moze pohvaliti tvojim znanjem i iskustvom u svim sverama ovcarstva.Jos jednom svaka cast,lepo je citati coveka kao sto si ti, koji barata sa toliko informacija sto knjiških sto iz realne prakse. :ppozdrav:
 
Nas Spensi je stara kuka:),uvek od njega moze da se cuje pametan i lepo objasnjen predlog za resenje problema
:ppozdrav:
 
kolega MILADINOVICU postoje opasaci(kais)za prolapsuse,sivenje moze da izazove infekcije i veoma nezgodna ostecenja usled rupture tkiva narocito anusa
 
Kolega @Mirko pojasnite malo oko tih kaisa a i sivenja,radeci an velikoj farmi sigurno ste se nagledali dosta slicnih primera
 
Ja ovu temu duze vremena nisam citao ali je ocigledno da treba edukacije ne samo odgajivaca vec i veterinara. Spensi je ovo jako dobro opisao i ne znam ima li kakve veze sa veterinom ali su ovo sve bile metode koje mogu biti uspesne. Ja sam ljubitelj prevencije i brat mi ponekad kaze sato nesto radimo i trosimo novac kad nenano problema. Posto se ja u veterini trenutno vise bavim svinjarstvom pokusavam da povucem neke paralere izmedju svinja i ovaca. Postoje ne stvaro koje se obavezno kod ovaca trebaju raditi da ne bi doslo do pomenutih problema u proslim postovima.
Jedan od najbitnijih kompeksa oboljenja kod malih prezivara su parazitoze, zatim poremecaji organa za varenje, pa mastitisi i problemi sa reproduktivnim traktom.
Ovce koje veci deo godine provodi na istoj ispasi bi trebale svakih 6 do 8 nedelja da se ciste od parazita ali da se pre bar prve terapije uradi parazitoloska nalazokza izmeta da bi ciscenje bilo efikasno. Ako se livada cesto menja ili ovce veci deo godine provode u stali onda se dehelmentizacija moze raditi i jednom godisnje. Paraziti pored toga sto trose hranu ovcama, slabe i njihov imunitet na druge bolesti tako da se u mehanicki ostecenim srevima bakterije lakse mogu razmnozavati i resorbovati (Clostridije E.coli) Nije samo aparat za varenje pogodjen parazitima vec u vecini slucajeva i pluca tako da se na taj nacin stvaraju uslovi za bronhopneumonije (upale pluca) Kod jagnjadi sve to ide mnogo brze jer njiima fali imunitet na parazite koji odraskle zivotinje donekle imaju. Vakcinacija protiv Clostridija treba da bude standardna operacija u toku godine jer moze mnogo toga spreciti ili ublaziti. Separisanje bolesnih zivotinja takodje doprinosi da se uzrocnici bolesti ne prenesu na zdrave jedinke. Sto se prolapsa debelog creva tice to je kao sto je spensi vec napisao posledica parazita koji draze crevo odnosno stvaraju lokanu uparu i iritaciju. U slucaju da se radi o prolapsu varine u toku graviditeta, moze se to usivati kako je spensi vec nabrojao ali to je visoko nasledan porevecaj, odnosno slabost vezivnog tkiva i takve zivotinje kao i njihovo potomstvo se izbacuju iz kavkog dalje uzgoja.. U ostalom je bitno da je generalno higijena, pogotovu u jagnjilistu dobra. Jos jedna bitna stvar je da poneke bolesti mogu sa zivotinje na coveka da se preneku pa je bitno da se u sumnjivim slucajevima, odnosno kod obolelih zivotinja nose rukavice odnosno ruke dobro operu i dezinfikuju. Nadam se da sam donekle pomogao nekima
 
kolega MILJKO ::svaka cast:: :cao: no medjutim kad dodje do problema treba ga resiti,sasvim je sigurno da se na tvojoj farmi to radi krajnje profesionalno,kad uzmemo u obzir tvoju strucnost,ulaganje u proizvodnju stvar je jasna.analiza je osnov dobrog i pravilnog tretmana ma da te ne hvalim vise.sto se tice opasaca dobio sam ih iz Engleske prakticni su i ne izazivaju infekcije,kod prolapsa resavaju problem u 99% slucajeva e sad sa prolapsom anusa sam se jednom sreo i proslo je samo od sebe verujem da je bila u pitanju iritacija sluzokoze parazitima i njihovim produktima
 
Da ne odlutamo od teme i problema koji me muci,sta protiv parazita da joj dam,dal ce Ivermektin pomoci?ili nesto drugo da uzmem?veterinari bas i nisu vicni ovakvim slucajevima.
Posto me metilj davi(ispasa kraj reke),cistim ovce od parazita 2-3 puta godisnje?
koliko je stetno ako to radim cesce i ima li potrebe za tim?
koristim Vermitan lekove ili Fascoverm u zavisnosti dal su i koliko sjagnjene
Post je spojen: [time]1288895287[/time]
_________________________________________________
I @Mirko ako moze slika tih opasaca i kratak opis,svakako je korisna stvar ako tako dobro resava ove probleme
 
dok sam ovcario na zlatiboru dehelmintizaciju sam sprovodio najmanje 4 puta godisnje u zavisnosti od godisnjeg doba tj.vrste parazita(valjalo bi procitati neku knjigu o parazitskim bolestima)nekad je potrebno i ponavljanje nakon 1-2 nedelje.u pozegi su potrebe za tim manje 2-3 puta,analiza bi bila pravo resenje,metilj(veliki imali) je jedan od tezih za unistavanje,meni se cini da vz-helmint daje najbolje rezultate(i cena mu dovoljno govori)veoma je bitno dehelmintizaciju sprovoditi redovno grla posle tretmana zadrzati par dana u ogranicenom prostoru itd.OBAVEZNO VAKCINACIJA PROTIV CLOSTRIDIJE.nedeljno sam 2-3 puta u Valjevu kolega Miladinovicu pa ti mogu prodati KAIS ::novac::(sala)
 
Pa Vi Mirko ste cesce u VA od mene:).Vz helmint mnogi hvale ali kod nekih u komsiluku se nije bas pokazao pa nisam hteo rizikovati,drzim se Vermitana problem s tzv poticanjem nemam nikad na 2 tretmana godisnje,ali kad se grlo zakolje u jetri ima dosta parazita tako da je ocigledno 2 puta godisnje malo to raditi obzirom da su na pasi uvek kad nema snega
 
MIRKOPOZEGA je napisao(la):
kolega MILADINOVICU postoje opasaci(kais)za prolapsuse,sivenje moze da izazove infekcije i veoma nezgodna ostecenja usled rupture tkiva narocito anusa
Ma sivanje savom duhanske kese se ne sije anus i tako da nema opasnosti.
Kais opet ima rupu i kod jakog tiskanja moze prolabirati.
Kaisevi se vise koriste kod prolabiranja vagine.
miljko je napisao(la):
Ja ovu temu duze vremena nisam citao ali je ocigledno da treba edukacije ne samo odgajivaca vec i veterinara. Spensi je ovo jako dobro opisao i ne znam ima li kakve veze sa veterinom ali su ovo sve bile metode koje mogu biti uspesne. Ja sam ljubitelj prevencije i brat mi ponekad kaze sato nesto radimo i trosimo novac kad nenano problema. Posto se ja u veterini trenutno vise bavim svinjarstvom pokusavam da povucem neke paralere izmedju svinja i ovaca. Postoje ne stvaro koje se obavezno kod ovaca trebaju raditi da ne bi doslo do pomenutih problema u proslim postovima.
Jedan od najbitnijih kompeksa oboljenja kod malih prezivara su parazitoze, zatim poremecaji organa za varenje, pa mastitisi i problemi sa reproduktivnim traktom.
Ovce koje veci deo godine provodi na istoj ispasi bi trebale svakih 6 do 8 nedelja da se ciste od parazita ali da se pre bar prve terapije uradi parazitoloska nalazokza izmeta da bi ciscenje bilo efikasno. Ako se livada cesto menja ili ovce veci deo godine provode u stali onda se dehelmentizacija moze raditi i jednom godisnje. Paraziti pored toga sto trose hranu ovcama, slabe i njihov imunitet na druge bolesti tako da se u mehanicki ostecenim srevima bakterije lakse mogu razmnozavati i resorbovati (Clostridije E.coli) Nije samo aparat za varenje pogodjen parazitima vec u vecini slucajeva i pluca tako da se na taj nacin stvaraju uslovi za bronhopneumonije (upale pluca) Kod jagnjadi sve to ide mnogo brze jer njiima fali imunitet na parazite koji odraskle zivotinje donekle imaju. Vakcinacija protiv Clostridija treba da bude standardna operacija u toku godine jer moze mnogo toga spreciti ili ublaziti. Separisanje bolesnih zivotinja takodje doprinosi da se uzrocnici bolesti ne prenesu na zdrave jedinke. Sto se prolapsa debelog creva tice to je kao sto je spensi vec napisao posledica parazita koji draze crevo odnosno stvaraju lokanu uparu i iritaciju. U slucaju da se radi o prolapsu varine u toku graviditeta, moze se to usivati kako je spensi vec nabrojao ali to je visoko nasledan porevecaj, odnosno slabost vezivnog tkiva i takve zivotinje kao i njihovo potomstvo se izbacuju iz kavkog dalje uzgoja.. U ostalom je bitno da je generalno higijena, pogotovu u jagnjilistu dobra. Jos jedna bitna stvar je da poneke bolesti mogu sa zivotinje na coveka da se preneku pa je bitno da se u sumnjivim slucajevima, odnosno kod obolelih zivotinja nose rukavice odnosno ruke dobro operu i dezinfikuju. Nadam se da sam donekle pomogao nekima

Sve je to ok, ali kako je neznam ko rekao, kad se desi treba rjesavati. Ja sam isto za to da se takve zivotinje izbacuju iz daljnjeg uzgoja. Milardovic je napisao da noz ne dolazi u obzir i da oce da rjesi ako je moguce. Znaci on prevenciju ne moze raditi. Trebao je neko radit prije njega :)
Drugo s cim se ne slazem je ciscenje protiv parazita svakih 6 - 8 tjedana.
Ukoliko neko koristi mljeko, znaci ne moze ga koristiti u velikom djelu laktacije.
Sta se tice prolapsusa vagine koji su obicno prisutni u graviditetu, ne znaci da su nasljedna osobina. Obicno su prisutni pri kraju graviditeta, kad je plod velik i velika je sila od strane uterusa, a narocito ako dodje do slucaja i laznih porodiljnih kontrakcija.Uglavnom su pracene nakon poroda i s prolapsusom uterusa, a kod vecine slucajeva se desilo da u sljedecim graviditetima nisu imale nikakvih problema.
Jedan od uzroka je pretjerana proteinska prehrana u toku i kraju graviditeta, sto uvjetuje oslabljenje sirokih uterusnih ligamenata.
Pozdrav.
 
Samo moj komentar u vezi sa parazitima: prošle godine sam 2 puta vakcinirala (Ivermectin-03.2009, i Dectamax-09.2009. U januaru ove godine jedna koza je poginula zbog parazita :sta:. Ove godine sam jim dala Monil u razmaku 2-3 sedmice, a u 10.mjesecu vakcinirala sa Ivomec i nisam sigurna, ako sam se riješila parazita :zli:. Sa Monilom ni problema, jer je karenca na mlijeku 7 dana, problem su vakcinacije, jer imaju karencu 30 dana ::lose::. Kod nas se paraziti odmah prikazuju sa lošom dlakom (na kozi se to dobro vidi), tankom kožom, blijedi sluznici u očima i pokašljivanjem (ne često).
 
Ivermectin nije vakcina, to je antiparazitik. Na vakcine nema karence. Vakcine se koriste da bi stimulisale organizam da u skucaju infekcije odredjenom vrstom virusa ili bakterija bude spreman
Ako se dehelmetizacija radi pogresnim sretstvom moze se uraditi i 100puta bez uspeha.Zato parazitoloska analiza
 
Nazad
Vrh