Bolesti ovaca

vrlo moguce da je prilikom zasusivanja pretrpela neku upalu
 
Danas sam dao jagnjicima selen i gvozdje ,dali treba opet davati selen ili nesto drugo kasnije i sta i kad?
:ppozdrav: ::svaka cast::
 
Vec 3 dana imam neresiv slucaj i ludim.Ovca 18 dana do jagnjenja,vec 3 dana ne jede nista,ne preziva,nema izmeta,naduvena,uvek isti obim stomaka i ujutro i uvece i tako vec 3 dana,nema temperaturu,burag nije atonican,cak se na momente vide intenzivni pokreti buraga u levoj gladnoj jami....Ovca je do nedelje isla na pasu,na pasi je slabije pasla poslednjih 7 dana i cesto legala,ali je prezivala pa sam mislio da je to zbog plodova jer je malo kraca i ogromna,ima sigurno 2-3 jagnjeta,i svako jutro i vece tih 7 dana sam joj davao kad dodje sa pase malo sena i po 300gr kukuruza u zrnu i jela je kao vuk sve do ned ujutro i od tada nista....E sad sto me najvise buni ona nije nevesela i potistena kao druge ovce sa indigestijama....Davao sam joj neosaningetst,sikavet,kvasac-sodu,U venu sam joj do metamizol,sa opusti burag,i u venu glukozu,bojim se da ne ode u toksemiju-ketozu...i nema efekta....pocinjem da sumnjam da je nesto pojela(kanap,najlon.....) pa da se na napravio neki bezoar i zapusio je....imao sam takav slucaj pre kod ovna...Ako neko ima neki predlog neka kaze....jer se jezim od pomisli da ce "OTICI". :ppozdrav:
 
U sličnim slučajevima, najbezopasnije mi se čini dati gorku sol ( razmutiti 1-2 kašike u pola litre vode i sipati u pivsku bocu).Ako je bilo šta vezano za probavu, barem će je očistiti.
 
Pozdrav.
Moze bit da se radi o ketozi, na osnovu simptoma koje si opisao.
Nazalost kod ovog slucaja ovca tesko da reagira na terapije i uglavnom je rezultat uginuce i plodova i ovce.
Ukoliko ugine, savjet je pogledati jetru kakve je boje i dali ima promjena na njoj. Ako se radi o ketozi naci ces jetru svjetle boje (sivkaste, svjetlo kafene), moze biti povecana, a na pritisak prstom se raspada.
 
Juce je malo jela sena,ali nisam je video da preziva vec 6-i dan,i jos uvek je zivahna ali mrsavi na oko svaki dan,sreca pa je bila u kondiciji...
 
Jedna od karakteristika ketoze je i to da prije nego zalegne vidis kako malo sepa. Kao da je boli kad hoda. Poslje toga zalegne i ne dize se. Jede po malo i pije, ali kako kazes na oko mrsavi.
Mozes joj provati dati melasu. To je jedan pripravak koji se daje kod ketoze. Daje se u usta, a poput paste je. Mozes joj provat dat i/v glukozu, fosfor i B vit., ali ne znam ukoliko se radi o ketozi koliko se isplati. Skuplje te dodje ljecenje, a ne znas rezultat. Ketoza je jedan od velikih upitnika kod ovaca i uvjek zahvaca ovce jedno tjedan dva prije janjenja. Moze se javiti i do mjesec dana prije redovnog janjenja i javlja se kod ovaca koje imaju dvoje, troje janjadi.
Nadam se da kod tvog slucaja se ne radi o ovoj bolesti.
Pozdrav.
 
dejane probaj ovo uzmi pivsku flasu natoci vode do pola flase dodaj malo sirceta i isjecaj sitno par cesnjeva bijelog luka i ubaci u flasu i stim zali ovcu,trebao bih joj proraditi stomak moguce da dobije malo proljeva od toga ali bice joj bolje
 
koji su to bolesti ovaca koji mogu da zaraze coveka?
Post je spojen: [time]1281862008[/time]
_________________________________________________
kako izgleda taj bolest? posto mi je nesto sumljivo
 
šta kje štrkalj_ Kakav je to parazit kad se ne prenosi na druge ovce a od njega ovca slinavi kao blesava
 
dejan26 je napisao(la):
Vec 3 dana imam neresiv slucaj i ludim.Ovca 18 dana do jagnjenja,vec 3 dana ne jede nista,ne preziva,nema izmeta,naduvena,uvek isti obim stomaka i ujutro i uvece i tako vec 3 dana,nema temperaturu,burag nije atonican,cak se na momente vide intenzivni pokreti buraga u levoj gladnoj jami....Ovca je do nedelje isla na pasu,na pasi je slabije pasla poslednjih 7 dana i cesto legala,ali je prezivala pa sam mislio da je to zbog plodova jer je malo kraca i ogromna,ima sigurno 2-3 jagnjeta,i svako jutro i vece tih 7 dana sam joj davao kad dodje sa pase malo sena i po 300gr kukuruza u zrnu i jela je kao vuk sve do ned ujutro i od tada nista....E sad sto me najvise buni ona nije nevesela i potistena kao druge ovce sa indigestijama....Davao sam joj neosaningetst,sikavet,kvasac-sodu,U venu sam joj do metamizol,sa opusti burag,i u venu glukozu,bojim se da ne ode u toksemiju-ketozu...i nema efekta....pocinjem da sumnjam da je nesto pojela(kanap,najlon.....) pa da se na napravio neki bezoar i zapusio je....imao sam takav slucaj pre kod ovna...Ako neko ima neki predlog neka kaze....jer se jezim od pomisli da ce "OTICI". :ppozdrav:

Dejane šta se na kraju desilo?
 
Ovca je proradila nakon 2 nedelje,samo sto je extremno izmrsavila i sto sada ima slabo mleka pa blizance dohranjujem zamenom...tako da sam prezadovoljan,jer sam je bio vec precrtao. :ppozdrav:
 
Danas mi bio veterinar, uzimao krv ovaca i stavljao mindjuse i kaze za onu sto mi drugi veterinar rekao da ima strkalj da moze da slinavi od zuba.Sve sve ali od zuba ....
 
Ajde malo da aktiviram temu,prvi put sam u ovoj temi prelistao sam prethodne postove i imam jedno pitanje.Sta vi dajete jaganjcima-siljezadima za ciscenje od glista,pitam jer moji vec duze vreme ne napreduju a i jedu ko ale :sta: unapred hvala
 
pozdrav svima, ako neko može da mi pomogne, pre par nedelja sam primetio da mi šiljegica hramlje na prednju desnu nogu, kada sam pogledao šta je u pitanju, video sam da joj je pukao papak, očistio sam ga, naprskao sprejom, i zavio zavojem, svako veče od tada gledam papak i radim isto, ali ne vidim boljitak. Nzm da li je to neki poremećaj, ali ne izrasta joj novi papak, nzm da li je to neka bolest....
 
zdravo ljudi! molim vas za brz pomoc. pre 4dana mi se ojagnjila ill de france ovcica,i juce sam primetio da ima jak proliv,nakon 2sata vec vidim da ovca nije u balansu,tkz.jedva hoda i nece sama da ustane.veterinar bio,pa dao neke injekcije juce,ali vidim danas da nije joj bolje.nece da jede, izgleda nema ni mleka ...sta da ucinim ,molim vas zao mi je
Post je spojen: [time]1285476833[/time]
_________________________________________________
:sta: :sta: :sta:
Post je spojen: [time]1285519076[/time]
_________________________________________________
moze li neko pomoci?
 
Nazad
Vrh