Bolesti ovaca

Маститис. И ја сам имао један случај такав ове зиме. Само сам пре давања антибиотика апликатором измузао виме скроз, па тек онда дао апликатором лек. Два дана сам јој давао и мазао свињском машћу (нисам знао за сирће, будала једна) и трећи дан је све било у реду и јање је сисало. Држи јање уз њу да му не заборави мирис. Биће то добро.
 
Mozes ici sa amplikatorima ali nikako da kazes i opises cijelu situaciju jel vime vruce jako jel se otima kad janjci sisaju ili izmuzas ili sta vec.Ako mislis davati amplikatore onda ako je vime kao kamen tvrdo i ima par mlazova iz njega tu vise ni "sveta voda nepomaze"masiraj sa masti pa sta bude.Mozes amplicirati injektore dobro izmuzi i daj janetu nek popije na dudlu nece mu biti nista zatim ampliciraj injektor tako da gurnes u sisu(e)do kraja i onda zacepi vrh sise i guraj sve prema vimenu gore koliko se da tako i uvecer uradi ali janje odvoj da nemoze sisati ali nek bude blizu matere da ga nezamrzi.To ponavljaj 3 dana i onda pusti janje sa materom 24 sata.Nevredi ti dati amplikatore pa janje da sisa nisi nista napravio.12 sati nesmije se izmuzati ili posati janje "da dijeluje to sta si dao". :D
 
Ja sam kod jednog covijeka obrezivao papke ovcama koji su licili na srbijanske opanke ma grozno je bilo a ovce su skoro sve sepale bilo je puno gnoja cak u skocnom zglobu tako da sam to sve sanirao koliko sam mogao i nagutao se smrada krv je loptila svugdje onda sam sa otopinom 10%-tnog formalina to oprao i dobro namakao bez ikakvog zamotavanja zatim smo to ponavljali svaki treci dan sa otopinom formalina i nakon izvijesnog vremena se vidio dobar rezultat ali je to bilo jako tesko iskorijeniti tu sam prije dvije godine fakticki zimu proveo a morao sam jer mi je covijek valjo i zaduzio me u nekim stvarima.
 
ako dođe do zarazne šepavosti onda kada se obreže čapak i očisti gnoj treba uzeti penicilin iz bočice i kao prah posuti po rani zatim preko toga jod i uvezati čapak krpom. ovcu držati na suvoj stelji zatvorenu. ovo ponavljati svaki drugi dan i otprilike za 7 do 10 dana sve će zaceliti i proći kao da nikad nije ni bilo.
 
Hvala vam na savetima za sada mi je ovca dobro jaganjci isto tako po malo sisaju. i mazem sa svinjskom mascu i sircetom. Posto sam nov u ovome poslu moze neko da mi kaze sta znaci aplikator.
 
idi u veterinarsku apoteku i reci da ovca ti ima upalu vimena oni ce ti reci sta da radis i dati ti aplikatore tj injektore koji se ubrizgavaju u vime direktno kroz sisni kanal
takodje ce ti reci celu proceduru koja traje 10 ak minuta
 
Aplikator ili injektor je tubica u koji je antibiotik krema. Staviš je u vime i stisneš.
 
Bravo Karmen bravo a jel ima kaksne puncke za ove fantje nase v Slovenijo.
 
Karalic je napisao(la):
Daj soli po volji i kupi oligovit (za ljude) I po pola tabletice na dan , sedam dana... :ppozdrav:
Како јој убациш таблету. Уцело , у праху , са течношћу...Има нас неискусних који више читају и слушају, а воле ово :bravo:
 
Kad več citiraš Karalića u vezi jedenja vune, prema raspoloživoj literaturi, ne postoji pouzdano obrazloženje zašto ovce jedu vunu.Bilo bi jednostavno da je u pitanju sol i vitamini.Moje redovno dobijaju so i vitaminsko-mineralnu smjesu, ali svejedno jedu vunu jedna drugoj.
 
Stajcic Milan je napisao(la):
Dobar dan svima ja sam nov na ovom forumu. Ojagnjinila mi se ovca a vime joj je tvrdo i crveno. Od skora sam poceo da se bavim ovim pa neznam sta da radim. Unapred HVALA

procitaj na temi mastitis ima puno literature oko toga, najbitnije pricam iz izskustva ja imam mlecne ovce tako da taj problem mi je cest,

najbitnije od svegajeste 4-5 puta na dan obavezno izmuzivanje do daske i normalno antibiotici spektar OTC+penicilin, analgin ako najverovatnije ima temperaturu i OKSTITOCIN ao sam ovo zadnje dobro napisao, za 1-2 imaces jako dobro poboljsaje, najbitnije je cesce izmuzivanje te ovce i nikako ne dirati druge ovce dok dobro ne dezinficiras ruke moze sa sapunom i vodom
 
djura je napisao(la):
ako dođe do zarazne šepavosti onda kada se obreže čapak i očisti gnoj treba uzeti penicilin iz bočice i kao prah posuti po rani zatim preko toga jod i uvezati čapak krpom. ovcu držati na suvoj stelji zatvorenu. ovo ponavljati svaki drugi dan i otprilike za 7 do 10 dana sve će zaceliti i proći kao da nikad nije ni bilo.

Prijatelju sa JODom neces nista uradit najbitnije, ocistiti ranu a premazati sa LOTAGEN,CETAVLON, CINK SULFAT I BAKAR SULFAT mada meni se ovaj zadnji bas ne svigja i drzati ovce na suvom i proveravati kakvo je stanje na svaka 2-3 dana, osven ovoga nista drugo ne pomaze provereno
Post je spojen: [time]1265552011[/time]
_________________________________________________
CAR je napisao(la):
Ja sam kod jednog covijeka obrezivao papke ovcama koji su licili na srbijanske opanke ma grozno je bilo a ovce su skoro sve sepale bilo je puno gnoja cak u skocnom zglobu tako da sam to sve sanirao koliko sam mogao i nagutao se smrada krv je loptila svugdje onda sam sa otopinom 10%-tnog formalina to oprao i dobro namakao bez ikakvog zamotavanja zatim smo to ponavljali svaki treci dan sa otopinom formalina i nakon izvijesnog vremena se vidio dobar rezultat ali je to bilo jako tesko iskorijeniti tu sam prije dvije godine fakticki zimu proveo a morao sam jer mi je covijek valjo i zaduzio me u nekim stvarima.

CAR, care to sto kazes na par dana ponoviti dali mislis na hirursko ostranivanje ili samo dezinfekcija kod mene najbolje rezultate je dao LOTAGEN I CETAVLON formalin bas mi se i ne svigja
Post je spojen: [time]1265580928[/time]
_________________________________________________
strile je napisao(la):
Ma ništa ne brini.Dobro je ako si joj pošpricao tu ranu sa nekim sprejem ili otpinom plavog kamena.Ništa joj se neće desiti ja sam već više puta tako napravio, malo pogrešiš i odrežeš do krvi, ali sve to brzo prođe.Dobro bi bilo da je na suhoj stelji , prije će zarasti

Bolje do krvi jer si siguran da si bolna tkiva otstranio inace zna da se ponovi tako da to si dobro uradio malo sprej ili LOTAGEN,CETAVLON i pola problema reseno
 
bokuman je napisao(la):
djura je napisao(la):
ako dođe do zarazne šepavosti onda kada se obreže čapak i očisti gnoj treba uzeti penicilin iz bočice i kao prah posuti po rani zatim preko toga jod i uvezati čapak krpom. ovcu držati na suvoj stelji zatvorenu. ovo ponavljati svaki drugi dan i otprilike za 7 do 10 dana sve će zaceliti i proći kao da nikad nije ni bilo.

Prijatelju sa JODom neces nista uradit najbitnije, ocistiti ranu a premazati sa LOTAGEN,CETAVLON, CINK SULFAT I BAKAR SULFAT mada meni se ovaj zadnji bas ne svigja i drzati ovce na suvom i proveravati kakvo je stanje na svaka 2-3 dana, osven ovoga nista drugo ne pomaze provereno
Post je spojen: [time]1265523211[/time]
_________________________________________________
CAR je napisao(la):
Ja sam kod jednog covijeka obrezivao papke ovcama koji su licili na srbijanske opanke ma grozno je bilo a ovce su skoro sve sepale bilo je puno gnoja cak u skocnom zglobu tako da sam to sve sanirao koliko sam mogao i nagutao se smrada krv je loptila svugdje onda sam sa otopinom 10%-tnog formalina to oprao i dobro namakao bez ikakvog zamotavanja zatim smo to ponavljali svaki treci dan sa otopinom formalina i nakon izvijesnog vremena se vidio dobar rezultat ali je to bilo jako tesko iskorijeniti tu sam prije dvije godine fakticki zimu proveo a morao sam jer mi je covijek valjo i zaduzio me u nekim stvarima.

CAR, care to sto kazes na par dana ponoviti dali mislis na hirursko ostranivanje ili samo dezinfekcija kod mene najbolje rezultate je dao LOTAGEN I CETAVLON formalin bas mi se i ne svigja
Post je spojen: [time]1265552128[/time]
_________________________________________________
strile je napisao(la):
Ma ništa ne brini.Dobro je ako si joj pošpricao tu ranu sa nekim sprejem ili otpinom plavog kamena.Ništa joj se neće desiti ja sam već više puta tako napravio, malo pogrešiš i odrežeš do krvi, ali sve to brzo prođe.Dobro bi bilo da je na suhoj stelji , prije će zarasti

Bolje do krvi jer si siguran da si bolna tkiva otstranio inace zna da se ponovi tako da to si dobro uradio malo sprej ili LOTAGEN,CETAVLON i pola problema reseno

A šta ti je lotagen drugo nego rastvor joda?
 
Alo uredniče, ako uopšte čitaš, spoj ove dva teme u jednu, nema smisla o istoj stvari, pričati na dva mesta:

Poljoprivredni forum - Poljoinfo > Stočarstvo > Ovčarstvo i kozarstvo > Bolesti i nega > BOLEST OVCE

spoj ovo sa starijim-postojećim, pa ja mislim da za to služe urednici pojedinih tema!!!

:bravo:, :ppozdrav:
P.S. Nadam se da se Mian Stajčić (verovatno otvorio temu, jer nije video već postojeću) neće ljutiti! :ppozdrav:

P.S. - 1. - Pa tek sada vidim: Poljoprivredni forum - Poljoinfo > Stočarstvo > Ovčarstvo i kozarstvo > Bolesti i nega > Bolesti ovaca, ovo je najstarije, pa prema tome sve staviti ovde.
 
Za sada nemam nikakviog poboljsanja ovca i dalje imam malo mleka slabo jede prekrupu i seno.Neznam dali ima temperaturu kako da proverim :sta:
 
zovi veterinara jeftinije ce da te kosta nego da ti ugine ovca
i zovi ga sto pre,ne cekaj
ako vec ne znas da dajes injektore antibiotike i slicno,nek ti to obavi profesionalac dok ne naucis
ovo ti je moj prijateljski savet
:ppozdrav:
 
stavis joj toplomer u analni otvor kao kod beba npr isti princip
ako si vec tvrdoglav da joj ne zoves veterinara,idi u vet apoteku i pitaj za injektor kupi nije skupo par stotina din i pitaj koje humane injekcije da joj das to kupi i po tim upustvima joj daj
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh