Bolesti ovaca

molim za pomoc jagnje od 3 nedelje do juce je skakalo od jutros ne moze na noge danas oko podne sam mu udario kalcijum malo pre sam mu pomogao da sisa ali nista bolje kad se ojagnjilo imalo je iscasenje kuka dali je to posledica ili nesto drugo hvala unapred
 
bas tako samo zadnje noge su mu ukocene i povlaci ih kada ide malo vise su hladnije od tela danas sam mu udario i e vitamin posto ovce hranim samo sa detalinom i lucerkom
 
a kad ga podigneš jel može da ide ili samo stoji ukočeno prosto nesme da korakne
ako je sve tako onda je to početak kostridije onda brzo po veterinara
 
Provaj mu dat Se, pokrij ga antibiotikom i dozu AD3E

Goran_974 je napisao(la):
molim za pomoc jagnje od 3 nedelje do juce je skakalo od jutros ne moze na noge danas oko podne sam mu udario kalcijum malo pre sam mu pomogao da sisa ali nista bolje kad se ojagnjilo imalo je iscasenje kuka dali je to posledica ili nesto drugo hvala unapred
 
Spensi druze pa kud si se ti po svetu provodio nema te na forumu dugo bas:)
sta je sa Brundalom znas li mozda?
:ppozdrav:
 
Za sepavost najbolje je koristiti preparate na bazi tilmikozina. Odstranit zahvacen papak do krvi ostavit otvoreno, dobro nasprejat, na cistu slamu i tilmkozin. Maksimalno 2.5 ml i to obavezno pod kozu. Za dva-tri dana ok.
 
Sve ok. I zadnje vrime imao san nesto posla pa sam slabo palio uredjaj :))
S Brundalom ne znam sta je i ja sam prije par mjeseci pitao za njega. Ne javlja se.
 
spensi hvala puno srecom imao sam ad3 uljane i antibiotik sam dao u 10 sati uvece evo ga danas ustalo samo i krece se bez problema
 
Ako je janje tako ok antibiotik mu daj tri dana.
Goran_974 je napisao(la):
spensi hvala puno srecom imao sam ad3 uljane i antibiotik sam dao u 10 sati uvece evo ga danas ustalo samo i krece se bez problema
 
Treba mi savet i misljenje.. Imam jagnje siroce-virtenberg(starosti 20 dana) koje od prvog dana sisa kravlje mleko. (jer mu je majka ubrzo po jagnjenju uginula,nije mogla na noge i nije davala mleko....)Bio je u kuci 14 dana a potom smo ga,kada je poprilicno ojacao,prebacili sa drugim ovcama ali u odvijen boxic. Juce je odjednom zanemogao,jedva je stajao,neprestano je stenjao,dok nije dosao veterinar i dao mi injekciju za t*(koja mu je bila visoka 40.01) i drugu injekciju za stomak koji je bio jako nadut.(davali smo mu ulje i soda bikarbonu
) sada je malo bolje imao je izmet koji je jedva izbacio uz jako i glasno stenjanje-bolove..taman i cvrst pa posle toga zeleni mekan izmet sa vidnim sluzom. Veterinar kaze da je to mozda neki stomacni virus.. mada meni sve to izgleda kao neka prehlada ,jer kad dise cuje se kao da je prehladjen(krkljanje u nosicu) i vide mu se slinice... Da li je neko imao takvog iskustva i sta bi to moglo biti? molm vas posavetujte me. Inace jagnje je bilo jako veselo i napredno..s obzirom na to da je na kravljem mleku.. Pozdrav svim ovcarima..
 
Janje nema temp., jer normalna temperatura kod janjadi je do 40.5. Vjerovatno ima problema s probavom i provaj mu dati tetraciklin. Uzmi jednu plasticnu siringu (normalno bez igle) i ubrizgaj mu u analni otvor tople vode izmjesane s malkice deterdjenta za robu ili vazelinskog ulja. Masiraj mu potom lagano stomak.
Ukoliko se radi o zacepu bit ce ok, ali problem je ako se radi o klostridiozi, jer i kod nje jedan od simptoma je nadutost i proljev.
Zabrinuta :( Suzy je napisao(la):
Treba mi savet i misljenje.. Imam jagnje siroce-virtenberg(starosti 20 dana) koje od prvog dana sisa kravlje mleko. (jer mu je majka ubrzo po jagnjenju uginula,nije mogla na noge i nije davala mleko....)Bio je u kuci 14 dana a potom smo ga,kada je poprilicno ojacao,prebacili sa drugim ovcama ali u odvijen boxic. Juce je odjednom zanemogao,jedva je stajao,neprestano je stenjao,dok nije dosao veterinar i dao mi injekciju za t*(koja mu je bila visoka 40.01) i drugu injekciju za stomak koji je bio jako nadut.(davali smo mu ulje i soda bikarbonu
) sada je malo bolje imao je izmet koji je jedva izbacio uz jako i glasno stenjanje-bolove..taman i cvrst pa posle toga zeleni mekan izmet sa vidnim sluzom. Veterinar kaze da je to mozda neki stomacni virus.. mada meni sve to izgleda kao neka prehlada ,jer kad dise cuje se kao da je prehladjen(krkljanje u nosicu) i vide mu se slinice... Da li je neko imao takvog iskustva i sta bi to moglo biti? molm vas posavetujte me. Inace jagnje je bilo jako veselo i napredno..s obzirom na to da je na kravljem mleku.. Pozdrav svim ovcarima..
 
Ako je jagnje bilo samo u boksu moguce da je nazeblo,dobilo upalu pluca,pa otuda krklja kada dise,a moguce da je i proliv dobio od nazeba!
Pokusajte da mu date neki antibiotik (npr. penstrep,1ml na 10 kg tezine)
 
Molim iskusnije za pomoć.U zadnje dvije godine mi je uginulo tri ovce, gotovo na identičan način.lagano počinje mršavit iako jede i pije kao i obično.Pokušavao sam davati antiparazitike(Inverktin,Baymec,Dectomax), protiv metilja Monil, antibiotike , vitamine, no nisam mogao zaustaviti mršavljenje.Trajalo bi par mjeseci i ovca bi uginula.prije bi nastupila paraliza zadnjih udova, ili u zadnjem slučaju manji podvilični edem.
Predzadnja koja je uginula se petnestak dana prije ojanjila, zdravo janje koje je sasvim normalno razvijeno, kada je ovca uginula nastavio sam ga hraniti na bočicu.
Posljednju ovcu sam rasporio i unutra izgleda sve normalno.jedino sam na žučnoj vrečici našao tri bijele kvržice veličine zrna kukuruza.Relativno tvrde jednoličnog presjeka.Jetra u odličnom stanju, pluća također.Pokušat ću prebacit sliku sa moba:
oh4x7k.jpg

Je li imao netko sličnu situaciju.??
Ne brine me gubitak , več to što ne znam razlog.
 
jel imaš u blizini neku stručnu službu koja bi pregledala uginula grla i uradila obdukciju ina osnovu stručne analize donela tačnu dijagnozu i u skladu stim preventivno delovala na zdrava grla ovako na osnovu nekoliko reči je teško bilo šta reći
 
Nazad
Vrh