Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Da li bih mogao da koristim sada DELAN za sljivu i da li bih mogao neki insekticid da mesam sa njim da oprskam cim prodju praznici?
 
Insekticide i fungicide ne mesam pa neka prica ko sta hoce. Nije mi tesko da stitim iz dva puta u razmaku od 7 dana. Ko zeli, moze sve da strpa u prskalicu i da prodje jednom. Nista protiv takve "zastite" nemam , ko tako radi siroko mu polje ali se sve vise gresaka dogadja. Pa tako potruju pcele svojim komsijama i svi "srecni" za stetu od 30 000evra, A na ekolosku katastrofu da i ne pricamo.... Sto bi rek'o Manda "da se vi skolovani sta pitate otisli bi" ....... .::sramota::
 
Poslednja izmena:
Ne mesam ni ja,ali zadnjih sedam dana pada kisa,najavljuju tri dana lepo pa opet kisu.Praznici su pa se neradi danas i sutra inace bih prskao.Mislio sam da pomesam to i da u sredu oprskam pre nego ponovo pocnu kise.To je razlog mesanja.
 
Ma ovo konkretno pitanje nema veze sa pčelama. Ako ja recimo u stadijumu porasta ploda ( to prskanje obavljam na 15 dana posle onog koje radim u precvetavanj, a i ono se radi istom kombinacijom preparata) koristim recimo dimetogal ili perfection ili decis + mankogal, pitanje je prosto da li to može ili ne i zašto može ili ne, ali konkretno zašto da ili zašto ne, bez okolišanja. Ovo piatnje je upućeno zaštitarima ili hemičarima da nam stručno objasne pa da se ne vraćamo na ovo na svakih par meseci. Lepo je oktopod stavio sliku čini mi se Galenikinog kalendara gde su ova 2 preparata sastavljena bez napomene da se treba njima prskati odvojeno, a sa druge strane ne potcenjujem ni ona upozorenja na pakovanju, pa bih voleo da to isteramo do kraja, jer za male površine nije problem ali ako neko prska više desetina atomizera po prskanju nije svejedno da li će to raditi 2 puta ili odjednom.
 
Ako imas vise atomizera,(10+) imas druge preparate koji se mogu mesati. Ja licno radim sa bakrom, mankozeb, kaptan, jer mi tako odgovara i ne mesam ga sa insekticidima kisele reakcije. Kome treba da mesa radi ustede na vremenu ima i za to resenje, drugi preparati koji se mogu mesati.:cvetic:
 
Poslednja izmena:
Dajte neki dobar,,recept'' za supljikavost lista ,imam trenutno taj problem na kajsijama,cime da zaustavim infekciju.Ubise ove kise,prskao sam tri puta za moniliju,pre 10 dana mankogalom i slavolom i sada bih trebao da prskam zbog supljikavosti.Infekcija je dosta velika.Dobio sam preporuku za ZIGNAL ali dajte jos neki savet.Nisam do sada imao taj problem pa nemam ni iskustva sta da koristim.Fungicid + mozda neki insekticid?Insekticide sam samo jednom koristio za ovih 5 godina.
 
Pele, baš o tome i pričamo u ovoj temi već dva dana, počevši od ovog posta pa pročitaj dosta napisasmo: http://poljoinfo.com/showthread.php...štiti-i-lečiti&p=848383&viewfull=1#post848383

Pazi kod kajsije se ona prenese i na plod pa bude pegav, onda ti slaba šansa da ćeš ih prodati tako da shvati to ozbiljno pa prskaj i kad stane kiša na sat vremena koliko god da spaseš. Za karencu ionako nema da razmišljaš, neće kajsije skoro, problem je sa trešnjama koje će se brati za mesec dana već.
 
Нисам знао да се толико шупљикавост преноси на плод. Код брескве редхевен нисам имао случај преношења шупљикавости на плодове.
 
Vidim ja da pisete o tome ali sam potpuno sludjen...Ovo ,ono..Ne bih nesto da zeznem ,nije to 5 stabala.Mislio sam ko je vec imao taj slucaj da kaze samo uzmes taj i taj preparat i gotovo.Znam samo da mi ne treba preventivni fungicid jer je zaraza vec ostvarena,znaci neki sa kurativnim spektrom delovanja koji je neko vec proverio kod sebe.
 
Питање је постоји ли средтво које лијечи већ постигнуту заразу. Проф. Милатовић препоручује агродин или силит, али они лијече само до 48 часова.
 
Tesko ces naci fungicid koji leci duze od 48h infekciju. Zastita se bazira na preventivi, kad krenes da se vadis onda si vec u ozbiljnom problemu.
 
Pele, koliko toga imaš? Ovo je tačno što kaže bojčetić, ne možeš sad da popraviš pokvareno. MOžeš jedino da presječeš infekcije, da novi listovi ne bi stradali, ali to podrazumijeva prskanje preventivcima prije kiše. Nahvališe oni ovaj Zignal, sad sam gledao, nego, moja preporuka je Sekvenca iliti Score, konc, 0,03% i opleti. S tim što bi trebao to kombinovati sa preventivcem, koji god da uzmeš. Dobar predlog je delan, zbog težeg ispiranja. Inače se ne koristi u koštičavom voću, jer nema potrebe, ali taj fungicid u blok tretmanu, zaustavlja infekcije fuzikladija na jabuci. Eto, ako želiš da probaš.

A što se tiče organizacije posla, tu ima jedan problem kod naših ljudi. Ko ima iole ozbiljnu proizvodnju, pogotovo na većim površinama, mora zaboraviti praznike, svece, pune mjesece, godišnje odmore itd, jer voćke, gljive, bube ne znaju za to, one svaki dan "rade". Tako da se u tom slučaju treba prilagoditi biljkama i tim malim napastima. Prekjuče sam bio u bivšoj firmi, ljudi rade na veliki petak. Oni sa 15 prskalica treba da pokriju, 350 ha voća. U nekim situacijama se tu radi danju i noću, dok god se ne završi posao. Tek tu se mješaju svakakvi preparati, a koriste se isti koje vi ovdje navodite.
Naravno, oni koji imaju manje površine, mogu se organizovati, pa da uskoče, prije praznika, prije kiše, na sat dva, itd, što treba raditi, ako ste već u prilici ili ako dozvoljava kultura...
 
Исте симптоме имам код мене на једној шљиви,ту сам стао када сам прскао и на њу је набачено више препарата и она је тако одреаговала

- - - - - - - - - -

А што се тиче прскња ја после прецветавања увек идем фунгицид + инсектицид
 
Nemam ja neku preveliku stetu(za sada) od supljikavosti lista ali da nisam prskao onda bih rekao da je zbog toga.Radjeno sve redovno.Razmisljao sam ja o Delanu ali pise da se koristi do kraja cvetanja(kod kosticavog voca).Za Zignal sam dobio preporuku od zastitara ali mislim da je on samo preventivni.Kako god bilo sutra prskam sa nekom kombinacijom.
 
@pa tako sam ja juce oprskao. Jes svetac ali da Bog oprosti, nemam drugu opciju

Sta da radim, nemam druge opcije a juce mi bilo fino vrijeme... preprskao sam sa Mankogalom i Funifilom (ili kako se zvase taj sistemik). Sad imam dva pitanja, prvo je, dok sam prskao vidio sam da su pocele vasi da napadaju. Nije puno ali pocetak je pocetak pa dal mogu insekticid neki danas jer sam juce fungicidom? A drugo je koliko su karence za fungicide i insekticide jer sam na burlatu vec vidio plodove pa da ne trujem nikoga...
 
@idza
Karenca Mankogalu kod kosticavog voca je 21 dan,Funomilom (pretpostavljam da na njega mislis) najkasnije se tretira 15 dana pre berbe.Ako imas problema sa nekom stetocinom reaguj odmah,bez obzira na ove fungicidne tretmane.Ukoliko su vasi u pitanju mozes acetamipridom (Mospilan,Volej,Tonus...),sistemik je sa 14 dana karence kod kosticavog voca.Vasi,kao i ostale stetocine su prenosioci mnogih oboljenja,i nikako nije pozeljno da ih imamo u goste.

@zocili
Ukoliko nema vasi,a dobro si pregledao,ovakva deformacija lista sa pomalo mozaicnim izgledom,moze da ukaze na rogac sljive.Imali smo dosta losih vremenskih prilika,idealnih za razvoj mnogih bolesti.Preventivni preparati za ovu bolest su isti kao i za plamenjacu,a ono sto bi moglo u fazi kada je infekcija ostvarena je Score.
 
Poslednja izmena:
Ja kupio Mankogal +Akord wg +Frend kao okvasivac+slavol vvl.Mankogala 2 kg na hektar,Akorda 0.75 kg na hektar,okvasivac 1litar na 1000 litara,slavol vvl 5l na hektar.Cena,prava sitnica 7000 dinara:sta:.Sta mislite za kombinaciju?
 
Taj Akord je u istoj hemijskoj grupi kao i Sekvenca, tako da je to, po meni u redu. Nije loša ni preporuka za đubrenje, kao pomoć biljci da prevaziđe bolest. Sve u svemu OK.
 
Nazad
Vrh