Bolesti i lečenje krava

evo sad sam doso dao sam 1.5 mleko i dao 2 kubika siriste.imalo je dans 5 puta proliv.ako ono prezivi dobro ce biti.proliv je dodje bistro i kao voda i ljigavo je.ustaje ladne mu usi nos mu ladan tele je 5 dana starosti.covek il zena koja gleda dali je nesto napravljeno stoci.vracka.dali neko veruje u te stvari.??
 
@milan87 uz mleko i siriste, skuvaj mu i caj od gunjinog lsta, i teraj ga na silu da pije, moglo bi da dehidrira zbog proliva. Ovo je moj predlog, a ti sacekaj da vidis sta ce na ovo reci i neke iskusnije kolege.
 
Kažu kod mene pitaj patilo a ne starilo. Pošto su prošla nekoliko dana sa prolivom ono je sve slabije mora ćeš da mu daješ da jede silom preko šprica voda pomešana sa šećerom 1litar dnevno da ne dehidrira posle toga ide mleko. Lek (inekcija)Borgal 24% samo je to trebalo odma da zaustaviš čim si primetio. Ako se zakasni počinje krv onda su bakterije pola pojele njegova creva tada je kasno.
 
To sto vi svi pricate o kljukanju teleta na silu moze samo tele da se udavi,time se nista ne postize,ako nece da jede,nece ni piti cajeve i ostale stvari,a jos kad cujem da dajete neke terapije sto ste videli i culi da je dao veterinar onda me glava zaboli,jel neko ovde od vas sto raspravljate oko cajeva i melema,a ne zobete veterinara da da infuziju i pomogne teletu zna sta je taj borgal 24% sto ga spominje kolega @Golub i za sta se koristi????Vreme vraceva i vracara je proslo,pocnite da idete u korak sa svetom....
 
Igore imas pravo ali nisu svuda veterinari strucni i snabdeveni sa lekovima, ljudi se hvataju za svasta samo da spase stoku, recimo kod mene na primeru veterinar je dolazio 5 dana davao mu antibiotike i vitamine a telad pocela da dehidriraju, oci im pocele upadati u glavu, ja kazem jel mozete da im date infuziju ne bi li im nadoknadili tecnost oni me gledaju belo, kao ne rade to oni.... hocu da kazem da strucnost nije svuda zastupljena....
 
Prvi razlog da promenis veterinara.Na infuziji ne moze da zaradi kao na antibiotiku pa zato izbegava da je daje.Potrazi drugog veterinara.
 
jeste to mu je sporo da čeka da iscuri infuzija ,ali kad oči počnu da upadaju to je onda zadnji voz za infuziju .kad proljev krene kod mene je prvi korak dijeta ujutru litr mlijeka tako i naveče ukoliko to ne pomogne sutradan dajem trimetosul i na obrok pola litre mlijeka pola jogurta ako ni to ne pomogne onda obavezno veterinar i infuzija . uz to što sam nabrojao kao pomoć može kuvano laneno sjeme,čaj od gunje ,elektroliti u prašku ili nešto na bazi tanina ali samo kao pomoć. to lupanje mlijekom na silu može dovesti samo do pojačanja proljeva
 
Naravno,a moze dovesti i do ugusenja teleta kod davanja na silu.Ne mora mu dati infuziju u venu,moze mu dati i po kozu,ali kao sto je kolega pankin rekao kad pocnu da upadaju oci to je poslednji voz da se zove veterinar da mu da venski infuziju.Proliv je zeznuta stvar,nije svaki proliv isti i ne leci se uvek istim lekovima,davanjem pogresnih lekova mozete napraviti samo gore....
 
E sad... letos smo kupili kvalitetnu kravu, otelila se kod nas ima dosta mleka, pre mesec dana smo primetili da joj je natekla prednja noga u zglobu, ne hramlje i ne pokazuje bol, sta to moze biti? Cale sumnja da je udarala u betonsku pojilicu pa je od toga, sad smo je udaljili.....
 
od jutros do sad tele je imalo stolicu 3 puta 2 po malo i sad bas dosta stolica je sivo zuckasta gusta nije retka lekar ,mu dao 2 bocke i jednu bocu infuziju.i ja sam mu dao sirilo ,mislim da mu je oto bolje.ali jos nije bas veselo vedecemo sutra sta ce biti.
 
Nazad
Vrh