Biodizel - opšta tema

Imam ja hladno cedjeno ulje od suncokreta.Dalje cemo na pp.
 
...a dali si nakon prerade ulja u biodizel postupio pranju tog biodizela??? ako nisi, onda je jasno zasto su ti se sve gumice istopile i postale poput zvakace gume :)
Imam masinu za hladno cedjenje ulja i proizvodnju hladno cedjenog jestivog ulja,i radimo to od 1995 god, znaci prilicno sam siguran u to sto kazem mada neko je vec rekao da procenat ulja mnogo zavisi od kvaliteta sirovine sto je apsolutno tacno.Video sam kako izgleda jedno postrojenje za proizvodnju biodizela u Vrbasu,da li ljudi jos uvek to rade ne znam ali sam video i jednu mini laboratoriju u kojoj su ispitivali to sve sto su tamo radili.Nosili smo kod njih nase ocedjeno i profiltrirano ulje na preradu u biodizel i potrosili smo u traktorima i kombajnima oko 6000 lit takvog goriva mesanog sa d2 u odnosu 50-50%,a probali smo i sa cistim biodizelom.Razlozilo mi je neka creva za dovod goriva,gumice na filterima goriva,gumice na pumpi i pistolju za tankovanje,sve gde je to gorivo doslo u kontakt sa gumom jako je agresivno delovalo.To sto sam ja napisao su reci koje sam cuo od ljudi koji su to radili.Za "Savu Kovacevic"su uradili neke velike kolicine i oni su to koristili dobro a mislim da je bilo od sojinog ulja a ne od suncokretovog.Jedan poznanik iz Lukiceva je uzeo na koriscenje biodizel iz Sida (Vict-oil) i sipao ga je u nove CASE kombajne i traktore.Nakon izvesnog vremena pocela je da izlazi boja i delimicno da se razlazu rezervoari na masinama, sto mora se priznati nije ni malo prijatno.Nisam ja protivnik biodizela,naprotiv, da mogu sam da ga prizvedem u tom kvalitetu koji je potreban za normalno koriscenje i da mi se cenovno isplati sigurno bi ga proizvodio za svoje potrebe s obzirom da godisnje potrosimo oko 30000 lit goriva.
 
Znam da je tema biodizel ali mene interesuju ostaci, to jest sacme, pogotovo sojina, jer se bavim svinjarstvom. Pa ako bi mogao neko od kolega da mi kaze koji kvalitet soje se moze dobiti tim masinama, mislim koliko proteina ima ta soja, koliko ulja ostane u njoj......? I jos nesto, vidim da ima vise vrsta i kapaciteta presa. Da li i ove manjeg kapaciteta mogu da naprave kvalitetnu sacmu kao i one velike?
 
Evo vec drugu sezonu komsija se vozi na bio dizel,imao par jutara suncokreta koje je menjao za bio dizel,kaze da je odnos u paritetu 2,8 suncokreta za 1 litar bio dizela,za sada nisam primetio da je imao nekih problema na traktoru,sada je kupio i auto dizelasa pa ce da vidimo kako ce ici,kaze da je problem samo malo zimi hoce da se zgusne,koliko je isplativo umesto kupovine nafte posejati suncokret ili nesto drugo za svoje potrebe.
 
Ako je taj paritet i te kako vredi, jer je 29*2.8= 81 dinar a dizel svi znamo pošto je...
 
Eto komsiji crkle karike,to je prvi kvar odkako trosi bio dizel,u nedostatku bio dizela trosi euro dizel,e sada dali to ima veze sa gorivom..
 
Eto komsiji crkle karike,to je prvi kvar odkako trosi bio dizel,u nedostatku bio dizela trosi euro dizel,e sada dali to ima veze sa gorivom..
Аko je menjao za "neki" biodizel i necudi me,to je neko otpadno ulje preradjeno za taj paritet,da je izvukao iz svog suncokreta ulje i od toga napravio bila bi potpuno druga stvar.Izaslo bi ga skuplje a imao bi vrhunski biodizel.
 
Bas katastrofa,zbog propustanja vode iz hladnjaka u karter komsija skinuo jedan klip na traktoru,imao je i sta da vidi,klip je kao tiganj za palacinke potpuno crn,karike zapekle skoro da se i ne pomeraju,sumnja pada na lose napravljen bio dizel,popravke su u toku.
 
Pozdrav kolege forumasi,potrebno mi je par informacija,?
1.Da li neko od kolega forumasa ima liniju za proizvodnju bio dizela od [FONT=Lucida Grande, Lucida Sans Unicode, Helvetica, Arial, sans-serif]Srecka Radovanovica?
2. Kako je zadovoljan kvalitetom goriva?
3. Koja je proizvodna cena za 1l tog bio-dizela?
4. Da li se moze negde prodati hladno cedjeno ulje od soje i suncokreta i po kojoj ceni?
5. Hvala unapred i svako dobro
[/FONT]:osmeh:[FONT=Lucida Grande, Lucida Sans Unicode, Helvetica, Arial, sans-serif]
[/FONT]
 
Poštovani forumaši,

Potrebna mi je informacija da li je neko koristio biodizel u John Deere traktorima ili zna nekog ko ga je koristio. Bilo čist ili u mešavini sa evrodizelom. Takođe, ako je koristio mešavinu, koji je bio odnos BD-ED i kakva su mu iskustva. S' obzirom da je reč, koliko sam ja upoznat, o kvalitetnim i skupim traktorima pretpostavljam da su koristili proveren i kvalitetan biodizel. Možete mi odgovoriti i u PP.
Hvala unapred.
Pozdrav
 
Možda kod zapadnih mašina nema problema al kod nas ima. Kod nas ima problema i da se nabave odgovarajuća creva nego ajde, može ovo parče da se skrati pa ubaci kao crevo za gorivo.
 
Nazad
Vrh