Biodizel - opšta tema

Milicice ni ja se vise necu oglasavati ali ti moram reci jednu oiljnu informaciju moju verovatno nisi znala.
U nasem materijalu osim LDPE ili HDPE postoje i materijali poput antistatika, UV stabilizatora, Metalocena(za hemijsku i prehrambenu industriju). Mateijali poput prohroma su sigurno bolji i mi ih koristimo kada pravimo vece masine ali samo za destilator za skupljanje metanola.
Kada pogledate Americke, Engleske, Brazilske i dr. masine (postoji minimum 1000 firmi koje prave masine za biodizel) 98% tih masina je od LDPE-a i HDPE-a. Jedno pitanje za sve koji su strucni, zasto samo u Srbiji nije dobro praviti masine za biodizel od HDPE-a ili LDPE-a?
 
Srelis,Ozbiljno sam razmisljao o kupovini vase masine,imam ekstruder za soju i presu pa sam mislio da finalizujem proizvodnju.
Mene samo interesuje posedujete li vi te sertifikate ili ne,masine sam gledao i za mene su sasvim ok.
Rekli ste da ce te ih postaviti danas na vas sajt ali jos niste.
 
Jedno pitanje za sve koji hoce da prave bio-dizel u "svojoj reziji".Kilogram suncokreta je ove godine kostao oko 33din/kg.Za jedan litar sirovog nepreciscenog ulja od kog ne moze da se pravi biodizel potrebno je oko 3kg suncokreta sto iznosi 3x33din=99din.Ostaje vam u procesu cedjenja oko 55 kg sacme koju trenutno mozete prodati za 18 din/kg.Ulje je potrebno ostaviti da se stalozi i profiltrirati ga da bi dobili cisto ulje koje moze da ide za proizvodnju biodizela.E sad strucnjaci ovde prisutni koji imaju iskustva sa proizvodnjom biodizela od suncokretovog ulja mogu reci da je kod suncokretovog ulja potrebno obaviti jos 1-2 hemijska procesa vise nego kod ostalih ulja (sojinog ili ulja od uljane repice) sto mi "smrtnici" ne bi mogli bez laboratorije ili strucnog lica da uradimo.Potrebna je izvesna kolicina metanola odredjene cistoce u tom procesu koji fizicko lice na neki nacin treba da nabavi.Ostaje vam kao nuz proizvod na kraju procesa glicerin koji koriste farmaceutske ustanove ali ga ne kupuju od bilo koga i to na "kilo-dve".Dalje ako se pogresi ova "jednacina"(iako se ne radi samo o jednacini vec o jednom slozenom procesu) i ne dodaju se sastojci u pravoj meri moze se desiti da umesto npr. 500 lit biodizela dobijete 500 lit glicerina ili mase slicnoj kalijevom sapunu koji koriste moleri(opet me ispravite ako je ovaj podatak netacan).
Nemojte se zaletati u proizvodnju biodizela u svojoj reziji ma koliko to jednostavno izgledalo na prvi pogled-uopste nije tako.

Da li bi se jedna ogromna kompanija kao "Victoria-oil" opredelila za proizvodnju jestivog ulja ako bi im se biodizel vise isplatio? Hm...
 
Jedno pitanje za sve koji hoce da prave bio-dizel u "svojoj reziji".Kilogram suncokreta je ove godine kostao oko 33din/kg.Za jedan litar sirovog nepreciscenog ulja od kog ne moze da se pravi biodizel potrebno je oko 3kg suncokreta sto iznosi 3x33din=99din.Ostaje vam u procesu cedjenja oko 55 kg sacme koju trenutno mozete prodati za 18 din/kg.Ulje je potrebno ostaviti da se stalozi i profiltrirati ga da bi dobili cisto ulje koje moze da ide za proizvodnju biodizela.E sad strucnjaci ovde prisutni koji imaju iskustva sa proizvodnjom biodizela od suncokretovog ulja mogu reci da je kod suncokretovog ulja potrebno obaviti jos 1-2 hemijska procesa vise nego kod ostalih ulja (sojinog ili ulja od uljane repice) sto mi "smrtnici" ne bi mogli bez laboratorije ili strucnog lica da uradimo.Potrebna je izvesna kolicina metanola odredjene cistoce u tom procesu koji fizicko lice na neki nacin treba da nabavi.Ostaje vam kao nuz proizvod na kraju procesa glicerin koji koriste farmaceutske ustanove ali ga ne kupuju od bilo koga i to na "kilo-dve".Dalje ako se pogresi ova "jednacina"(iako se ne radi samo o jednacini vec o jednom slozenom procesu) i ne dodaju se sastojci u pravoj meri moze se desiti da umesto npr. 500 lit biodizela dobijete 500 lit glicerina ili mase slicnoj kalijevom sapunu koji koriste moleri(opet me ispravite ako je ovaj podatak netacan).
Nemojte se zaletati u proizvodnju biodizela u svojoj reziji ma koliko to jednostavno izgledalo na prvi pogled-uopste nije tako.

Da li bi se jedna ogromna kompanija kao "Victoria-oil" opredelila za proizvodnju jestivog ulja ako bi im se biodizel vise isplatio? Hm...

Da li ste vi to izveli racunicu sami ili ste detaljnom pretragom po stranim sajtovima dosli do ove racunice-zakljucka ?
Da li ste nekad prisustvovali nekom procesu proizvodnje biodizela ?
Da li ste sami zakljucili zasto je "victoria-oil" prestala proizvodnju biodizela ili ste procitali njihovo zvanicno saopstenje ?
Da li znate kako izgleda, kako funkcionise i koje sve procese radi jedna dobra kucna masina za proizvodnju biodizela ?
Da li poznajete licno nekog ko pravi biodizel ?
Da li znate da se ne dobija Glicerin vec Glicerol ?
Da li ste sigurni da se od 3 kg suncokreta a ne od 2.5 kg dobija litar ulja ?
 
Imam masinu za hladno cedjenje ulja i proizvodnju hladno cedjenog jestivog ulja,i radimo to od 1995 god, znaci prilicno sam siguran u to sto kazem mada neko je vec rekao da procenat ulja mnogo zavisi od kvaliteta sirovine sto je apsolutno tacno.Video sam kako izgleda jedno postrojenje za proizvodnju biodizela u Vrbasu,da li ljudi jos uvek to rade ne znam ali sam video i jednu mini laboratoriju u kojoj su ispitivali to sve sto su tamo radili.Nosili smo kod njih nase ocedjeno i profiltrirano ulje na preradu u biodizel i potrosili smo u traktorima i kombajnima oko 6000 lit takvog goriva mesanog sa d2 u odnosu 50-50%,a probali smo i sa cistim biodizelom.Razlozilo mi je neka creva za dovod goriva,gumice na filterima goriva,gumice na pumpi i pistolju za tankovanje,sve gde je to gorivo doslo u kontakt sa gumom jako je agresivno delovalo.To sto sam ja napisao su reci koje sam cuo od ljudi koji su to radili.Za "Savu Kovacevic"su uradili neke velike kolicine i oni su to koristili dobro a mislim da je bilo od sojinog ulja a ne od suncokretovog.Jedan poznanik iz Lukiceva je uzeo na koriscenje biodizel iz Sida (Vict-oil) i sipao ga je u nove CASE kombajne i traktore.Nakon izvesnog vremena pocela je da izlazi boja i delimicno da se razlazu rezervoari na masinama, sto mora se priznati nije ni malo prijatno.Nisam ja protivnik biodizela,naprotiv, da mogu sam da ga prizvedem u tom kvalitetu koji je potreban za normalno koriscenje i da mi se cenovno isplati sigurno bi ga proizvodio za svoje potrebe s obzirom da godisnje potrosimo oko 30000 lit goriva.
 
Ako nekog interesuje prodao bi presu za cedjenje ulja kapaciteta oko80kg/h. Pazario sam vecu...
 
Da li neko moze da mi kaze,posto jednog mog druga interesuje kupovina ovih masina za proizvodnju bio dizela,da li drzava daje neku subvenciju ili poracaj pdv-a na kupovinu ovih masina za proizvodnju biodizela,ili uopste za sirovine potrebne za njegovu proizvodnju.
 
Da li neko ima za prodaju hladno ceđeno ulje od soje, suncokreta ili uljane repice.... Već količine su mi potrebne, zbog pravljenja biodizela. Naravno i cena litra me interesuje.
 
Tema je malo napustena,ima li nekoga ko je mozda poceo sa proizvodnjom biodizela i kako mu se pokazao u upotrebi?
 
kad je rudolf dizel konstruisao dizel motor nafta nije imala nikakvu tehnicku pripremu. njegov prvi motor je koristio ulje od kikirikija. kasnije su ga mocnici likvidirali/navodno samoubistvo/ i umesto biljnog ulja poceli sa eksploatacijom nafte. isto tako kada je oto patentirao benzinski motor tj. oto motor ,taj motor je kao korivo koristio gas. i on je isto izvrsio**samoubistvo**, a patent su otkupili dajmler i majbah, i tako je pocelo sa uvaljivanjem skupe nafte i skupog benzina....izracunajte koliko vas kosta proizvodnja suncokrete ili uljane repice ili bilo koje uljarice ali ne koristeci naftu kupljenu na pumpi vec gorivo proizvedeno u sopstvenoj reziji .licno sam sipao koristeno ulje iz friteze,60 l u mercedesa i ostavio da stoji 3 godine.auto je radio najnormalnije i palio na -10 kao mina. pozdrav za sve clanove foruma
 
kad je rudolf dizel konstruisao dizel motor nafta nije imala nikakvu tehnicku pripremu. njegov prvi motor je koristio ulje od kikirikija. kasnije su ga mocnici likvidirali/navodno samoubistvo/ i umesto biljnog ulja poceli sa eksploatacijom nafte. isto tako kada je oto patentirao benzinski motor tj. oto motor ,taj motor je kao korivo koristio gas. i on je isto izvrsio**samoubistvo**, a patent su otkupili dajmler i majbah, i tako je pocelo sa uvaljivanjem skupe nafte i skupog benzina....izracunajte koliko vas kosta proizvodnja suncokrete ili uljane repice ili bilo koje uljarice ali ne koristeci naftu kupljenu na pumpi vec gorivo proizvedeno u sopstvenoj reziji .licno sam sipao koristeno ulje iz friteze,60 l u mercedesa i ostavio da stoji 3 godine.auto je radio najnormalnije i palio na -10 kao mina. pozdrav za sve clanove foruma
I kako radi Mecka na ulje iz friteze?
 
Pozdrav svima,

Nadam se da ćemo ovu temu malo oživeti. Zanima me da li neko od vas forumaša lično ima iskustva sa procesorima za proizvodnju biodizela - biodizela iz kućne radinosti - i da li je sipao biodizel u mehanizaciju/traktore (dakle bilo koje motore koji su originalno projektovani za D2/evrodizel)???

Koliko vidim veliko je nepoverenje u biodizel zbog rizika koji preuzimaš (kupiš procesor jeftino a gorivo sipaš u možda najveći kapital koji imaš - traktor)...e sad, ljudi su neinformisani, nekada se ne pridržavaju strogo recepture, nemaju vremena da se ozbiljno pozabave time, a kad je bilo gusto sipali su lož ulje, da ne govorimo o kvalitetu mineralnih goriva u Srbiji tokom 90 tih, pa su ti traktori opet "preživeli tu torturu" i dan danas "šljakaju".
 
u rakovicu sipam biodizel sa pumpe lepo se pokazao i manje trosi traktor,bas sam zadovoljan a ranije sam sipao iz kucne radinosti kupovao sam u Sidu od nekog coveka sto je sam proizvodio,traktor jos uvek radi odlicno
 
Evo ja sam od danas poceo proizvodnju biodizela za svoju potrosnju pa cemo videti rezultate uskoro
Za otkup vece kolicine probajte se raspitati na ovaj br 063/261315
 
Nazad
Vrh