Biodizel - opšta tema

Ja takođe pravim biodizel za svoje potrebe, ako je neko zainteresovan da proda neke kolicine ulja, neka odgovori na PP.
Pozdrav.
 
jedan komsija pravi biodizel i rece mi da sa 2Ha uljane repice uspe da proizvede oko 2500 l goriva,pa vas pitam da li je to tacno ili je posolio ?
 
niko nije odgovorio moze li se mast ili ti pretop ili ti moca od pecenja
sto nakaplje u plek , koristiti u proizvodnji biodizela
 
Cekaj koji je neki prosecan rod uljane repice po ha?
evo nesto sam pronasao,da li je ovo tacno?

Veliki problem, predstavlja nepostojanja obaveze za sertfikaciju uređaja i biogoriva na tržištu Srbije. Biomasa, kao izvor obnovljive energije, je organska supstanca biljnog ili životinjskog porekla (drvo, slama, stajsko đubrivo, organski deo komunalnog čvrstog otpada). Osim toga, ona se koristi za proizvodnju tečnih i gasovitih goriva – bioetanola, biodizela i biogasa. Srbija raspolaže značajnim zemljišnim potencijalom za proizvodnju sirovina za preradu u biodizel, koji se procenjuje na oko 10 odsto ukupnih oraničnih površina. Sa te površine moguće je obezbediti dovoljno sirovine za proizvodnju oko 250 hiljada tona biodizela godišnje, što je dovoljno za zamenu blizu 16 odsto fosilnog dizela. Trenutno uljana repica se javlja kao jedina sirovina za proizvodnju biodizela. Nerentabilna proizvodnja, neiskustvo i neodgovarajuća agrotehnika glavne su prepreke povećanju njene proizvodnje, koja je znatno ispod evropskog proseka. U Evropskoj uniji, hektar uljane repice obezbeđuje dovoljnu količinu zrna za proizvodnju 1.090 litara biodizel goriva. U Vojvodini, uljana repica, a i suncokret i soja ostvaruju znatno niže prinose nego što je evropski prosek. Pri prosečnom prinosu semena od 1,69 tona po hektaru i sadržaju ulja u semenu od 36 odsto, hektar uljane repice u Srbiji obezbeđuje 608 kilograma ulja ili oko 690 litara biodizel goriva. Ključni uslov šire upotrebe tog goriva u Srbiji biće uvođenje ekonomskih mera, koje će omogućiti da bude konkurentan mineralnom dizelu, a najvažnija među njima je gotovo potpuno ili delimično oslobađanje od akciza.

izvor:http://glassrbije.org/privreda/obnovljivi-izvori
 
Poslednja izmena:
Od 250kg uljane repice dobija se 100kg sirovog ulja a od soje je potrebno 500kg
 
Iskustvo iz visegodisnje prakse:
Procenat ulja iz repice, suncokreta ,soje ... zavisi i od prese.
Najprostiji, samim tim najjeftiniji tip prese:
100kg repice= 37-38 lit ulja
100kg cuncokreta= 32-34lit ulja
100kg soje=7-9 lit ulja, moze da se dobije vise ali uz posebnu predhodnu pripremu soje
20% metanol+4,5% natrijum hidroksid (masna soda) i dobija se biodizel od 88 oktana, koji jeste agresivan na sve gumene delove gorivne instalacije kao i na sve taloge poreklom od d-2 koji se nadju u rezervoaru.
Moze ulje iz friteze kao i masnoce zivotinjskog porekla ali takav biodizel ima daleko manju oktansku vrednost (hemicari kazu zbog manjeg procenta kiseonika).
Ostalo su bajke.
 
U stvari mislio sam ozbiljno , negdje sam čuo da je biljka koja procentualno daje najviše ulja konoplja . ( dobro ne indijska nego ind ) ?
 
hteo bih da pitam jel je uljana repica isplativa za sejanje na manjim zemljistima od 4-5h i kakvo joj je trziste i cene? trazio sam ovde na forumu ali nigde nema nista za uljanu repicu. zanima me jel moze s njom da se zaradi ili ne? p.s izvinite sto sam skrenuo s teme ali stvarno ne mogu da nadjem nista o njoj.
 
Iskustvo iz visegodisnje prakse:
Procenat ulja iz repice, suncokreta ,soje ... zavisi i od prese.
Najprostiji, samim tim najjeftiniji tip prese:
100kg repice= 37-38 lit ulja
100kg cuncokreta= 32-34lit ulja
100kg soje=7-9 lit ulja, moze da se dobije vise ali uz posebnu predhodnu pripremu soje
20% metanol+4,5% natrijum hidroksid (masna soda) i dobija se biodizel od 88 oktana, koji jeste agresivan na sve gumene delove gorivne instalacije kao i na sve taloge poreklom od d-2 koji se nadju u rezervoaru.
Moze ulje iz friteze kao i masnoce zivotinjskog porekla ali takav biodizel ima daleko manju oktansku vrednost (hemicari kazu zbog manjeg procenta kiseonika).
Ostalo su bajke.

Možda nisam dobro informisan, ali koliko je meni poznato oktanski broj imaju benzini a dizeli imaju cetanski broj... Bar smo mi onomad u srednjoj školi tako učili......
 
Potrosio sam nesto preko 500 litara biodizela od suncokreta u oranju i nevidim nikakav problem cak sam neki dan upalio traktor na biodizel kad je hladan motor dimi malo vise ali kad se ugreje isto kao i eurodizel se ponasa manje ima dima nego gasno ulje naprimer.Jedan kod nas tera kamion Man vec godinu dana na cist biodizel i nema nikakvih problema.Problem se izglada pojavi kada se nepotrefi recept prolikom pravljenja biodizela i onda dolazi do ostecenja...
 
Nazad
Vrh