Berko

Ne kazem da nema boljeg od zmaja,a koliko je zuti bolji ....
Inace danas sam pricao sa drugarom koji ima 2 zucu i kaze da ga vozi IMT-om 542 od 2-4 spore nikako 5-ta ili prva brza.

---------- Poruka napisana u 21:15 ---------- Prethodna poruka je at 21:02 ----------

A evo nije mi bilo mrsko da okrenem druga koji ima zucu i kaze mi da je nemoguce za 8sati obrati 7kj sa prinosom od 7.5 zmajevki,zapravo prvo me pitao jel ga zajebav** i da li znam razliku izmedju burgona i zuce,kad sam mu objasnio o cemu se radi samo je rekao .... bolje da ne pisem.

Ja sa rakovicom 65 7kj oberem za nekih 10 sati pod uslovom da kombinujem 3 sporo i 2, ali sam gledao ove godine drugar koji ima berka vuce ga sa zetorom (neznam koji tip) slucano smo brali blizu jedan drugog, ja sam isao drugom sporo a on sa zetorom duplo brze od mene, tako da mozda je i moguce jer zavisi dosta od vrste traktora i iskustva vozaca.
 
Šta ga muči.Ne mogu ti ja to objasniti,ja na šenpeteru znam svaki šraf a kad sam poičeo sa berkom da popizdiš,kako Milanče piše baš je tako
 
Milanče,tačno je da sa zetorom brže ide-svi 3-obrzinci nisu ni za berač ni za presu-ja sam brao sa 560 a sada sa zetorom to je kao nebo i zemlja ali mislim da je 549 otrov što se rasporeda brzina tiče jer me dosta dobro prati sa Šenpeterom,jedino gde je čest,onda berko nastupa
 
Da i 542 a imao sam 540,sa njim ako je malo bolji kukuruz 3-a mu je bza a 2-a spora da poludiš,zato zetor šiba sve zvoni.
 
Sto vise brzina to bolje :) opet kazem ja rakovicom drugom sporo i meni milina, a trecom sporo mi se ne svidja jer ne mogu lepo da pratim rad, to mi je samo kad zurim.
 
ja licno berem sa imt 567 koji isto ima 5 brzina i uglavnom teram 4 sporo, kad je nesto redji i losiji onda ide 5 sporo a kad je bas los onda 1 brza, dok je npr. jako gust i visoka stabljika onda zbog traktora jer mu je malo tesko moram 3 sporo
 
pošto vidim da ste poredili berka sa zmajom 224 mogu vam reći da nema tu šta da se poredi jer mu nije ni prići ni po brzini ni po čišćenju...
ne postoji kukuruz koji ne može brati 4 spora 577 (oko 4 km/h),može samo brže....
jedino što priznajem da se lakše vuče
 
pa napisao sam,niže od 4-te ne šaltam,
ove godine sam obrao svega 3-4 ha kermesa na jednoj njivi sam sve vozio 4-tom bio je baš dobar a na drugoj njivi (osrednji kukuruz)sam krenuo ujutro oko 8 sa prvom brzom kasnije sam prešao u 5 sporu i završio sa 4-tom oko 2 popodne bilo je strašno suvo pre one kiše
ali da ne pravimo off ovo je ipak tema o berku....
 
pa napisao sam,niže od 4-te ne šaltam,
ove godine sam obrao svega 3-4 ha kermesa na jednoj njivi sam sve vozio 4-tom bio je baš dobar a na drugoj njivi (osrednji kukuruz)sam krenuo ujutro oko 8 sa prvom brzom kasnije sam prešao u 5 sporu i završio sa 4-tom oko 2 popodne bilo je strašno suvo pre one kiše
ali da ne pravimo off ovo je ipak tema o berku....

Ko nije video kukuruz u macvi ove godine pomislio bi po tvojoj prici da je zmaj avion,a komotno ste mogli da ga vrsite sa zitnim kederom i to da nemenjate korpu posto je zrno skoro veliko kao zito.Dodji kod mene pa cu da vidim gte to mozes da beres 1 brzom i to pogotovo sa 577 ja mislim da bi ja rukom brze vrtio kardan od njega,kod mene u selu ima sigurno vise zmaj beraca nego kod tebe u okolini i znam odlicno kako beru i tarupaju 224,gde je dobar kukuruz mora da ide 2 spora,a o ciscenju nemojmo pricati to znamo svi da berko i burgoni najbolje ciste:ppozdrav:
 
Da raščistimo jednu stvar između zmaja i berka i ovo je istina; zmaj je jači po konstrukciji i robusniji a berko brže i čistije bere i ne znam zbog čega toliko polemike i izbegavanje činjenica.Svi koji sada imaju berka su sigurno pre toga radili sa zmajem i sa Sip-om tako da su kompetentniji u poređenju od onih koji sada imaju zmaja ili sipa a o berku su ili slušali ili bacili oigled kako radi
http://www.berko.rs/novi/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=4&lang=sr
 
Nikola sledeće godine zovem te u goste da vidiš kakvi su u mačvi kukuruzi,ne kažem da nema negde loših kao i svuda a moraš i da znaš da je u našem ataru zemlja ako ne najbolja onda od boljih u Mačvi,što se tiče kardana kod mene je ubrzan na 720pri 2000 motora a i berač mi je malo dorađen....
Zorane čitao sam negde gde si pisao kakav je kukuruz kod vas i koliko brzo bereš što nije ništa inpresivno ni u boljem kukuruzu a kamoli u takvom gde je jedna kikinda po jutru klipa
Sad sam se setio jedne njive gde je išao pun koš na krugu od 400m vozio sam 5 spora lagano a to je više od 5 km/h
 
Berko dobro cisti a dobro i kruni. Nije nikakva mudrost ubaciti na Zmaja umesto metalnih komusackih valjaka gumene pa ce biti kao i Berko-krunjac ako kukuruz ima makar malo ispod 25% vlage. Nemam Berka ali sam video kako radi. Imam Zmaja 222, berac nista posebno..uradi koliko meni treba a i njega bih rado liferovao i nabacio tarup na adapter i eto meni radosti! :)
 
Montoya-kaošto sam i napisao to je činjenica koju vi sa zmajevim beračima ne želite da prihvatite i problem rešavate što kudite berka.brao sam ja i dobar i čest i loš i berko se najgore ponaša baš u lošem kukuruzu.Ove godine u kermes-dobar;kolega sa Sipom i 549 (3-a spora) a ja sa berkom i zetorom 5911 (1-a brza)
 
Ne radi mi kazaljka na satu.Ja sam radio 15 godina sa sipom i ne bih se sa tobom složio ali svako ima svoje mišljenje i ja to poštujem ali ne volim podcenjivanje kao što Bubu piše,jer hoće da kaže da zmaj ne kruni,kad je mala vlaga u kukuruzu.Kako ti možeš da staviš gumene tako mi možemo da stavimo metalne i kakvo bi onda bilo mišljenje.Vidim da smo svi uglavnom obrali kukuruz bez obzira na tip berača.Berko toliko kruni da ne moraš svake godine da seješ kukuruz nego svake 2-e,3-e godine:haha:
 
Ja nisam rekao da Zmaj ne kruni, daleko od toga. Moj 222 sad hoce da kruni malo vise ako je mala vlaga od kad sam stavio nove gumene valjke one sto idu 4 komada na osovinu ali brate preteraste sa tim Berkom kao da je supersonican berac.
 
Nazad
Vrh