Berba kupina 2011. i da li ce je upste biti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja imam jos informacije sa jos vise optimizma, al da ne malerisemo....
 
i ja sam u vezi cene kupine cuo samo dobre vesti, ali kao sto kazes zorane, nista za sada, videcemo za mesec dana
 
Kako su izasli sa cenom maline otkupljivaci plasim se da i mi kupinari necemo bolje da prodjemo
 
Gledaj to sa lepse strane, visnja danas sa 35 skocila u otkupu na 52 dinara... A predhodnih godina nisu hteli ni da je kupuju, pa su ljudi sekli stabla... Samo bog zna sta se iza brda valja...
 
cuo sam se pre desetak dana sa nekim hladnjacarem i on rece da bi trebalo da kupina najverovatnije bude skupa, mozda cak i skuplja od maline jer je velika potraznja za nasom kupinm. inace cenu kupine su ubili smrdljivi kinezi jer je prosle godsine veliki kontigent stigao u eu iz kine, ali je kvalitet mnogo liji od nase, pa oni nisu vise konkurentnii i ne mogu da obaraju cenu. nista jos nije sto posto sigurno, sve dok ne bude pocelo branje, mada je 80 posto sigurno da ce biti skupa.. inace ja sam nasao vec par zrelih, ali je daleko do prave berbe, njamnje jos 20 dana
 
Samo neka bog sacuva,od ne daj boze nekog jada, i ne bi trebalo da bude zime...
cuo sam se pre desetak dana sa nekim hladnjacarem i on rece da bi trebalo da kupina najverovatnije bude skupa, mozda cak i skuplja od maline jer je velika potraznja za nasom kupinm. inace cenu kupine su ubili smrdljivi kinezi jer je prosle godsine veliki kontigent stigao u eu iz kine, ali je kvalitet mnogo liji od nase, pa oni nisu vise konkurentnii i ne mogu da obaraju cenu. nista jos nije sto posto sigurno, sve dok ne bude pocelo branje, mada je 80 posto sigurno da ce biti skupa.. inace ja sam nasao vec par zrelih, ali je daleko do prave berbe, njamnje jos 20 dana
 
Ja mislim da ce kod mene da pocne probiranje na mladoj kupini za 10 dana,a puno branje ce biti za 20 dana.Prscete li sa cime kupinu,mislim na prehranu i insekticid,posto se svic podrazumeva?

Ako su nam kinezi bili konkurencija mislim da su ispusili ove godine zbog Fukusime.

Ja sam cuo da ce kupina ove godine biti 150 dinara,dve kile :osmeh:
 
te dve sam zrele nasao na struku koji je malo losiji i koji je poceo da vene od vrucine..ako ne bude kise ovih dana ( mada najvaljuju da ce biti lepe kise) moram poceti sa navodnjavanjem. u petak kisa nije ni prasinu pokupila, bas nista je nije bilo, ali kada vidim propast dole u arilju i okolini i bolje sto je nije bilo.
@xsale
prskao sam pre 15-ak dana sa pehar+kalcijum+ 15x30x15. kada bude pocela malo vise da zreli planiram sa switc+murtonik 19x9x27+ mozda ponovim kalcijum. za insekticide je sada kasno jer imaju velioku karencu a i nema potrebe jer sada buba i ne napada kupinu, dzaba se samo plod truje.
 
Kod mene ima dosta mrava po kupinama moracu nesto da ubacim zbog njih.Ne znam jel ima ko kakva iskustva sa Megafolom,komsija mi ima malinu i kaze da se dosta oseca razlika.ja sam mu 2 puta prskao megafol i kalcijum u toku branja
 
nisam koristio megafol i ne znam i cemu sluzi. to insekticid pretpostavljam. bitno je da pogledas kolika mi je karenca.ako je 14 dana onda i nije problem jer za to vreme nece biti zrele. ako ima mravi ima i biljne vasi. kalcijumom sam jednom poprskao, ali se dvoumim da li jos jednom da poprscem jer se plasim da ne budem imao posle problema sa branjem, jer sam jednom preterao sa azotom i nisam mogao nikako da je oberem.. ima li ko bolje iskustvo sa kalcijumom i koliko puta se prsce? koje mu je u sustini delovanje, hoce li da spreci bar malo ozegotine od sunca? prskoa sam, malinu sa kalcijumom i stvarno sam se odusevio, jer je plod bio tvrd i nije se uopste gnjecila.
 
Za 5 dana prskam sa dional,mortonik plus i malo nesto sam kolko da zamirise protiv buba mrava itd, elisa ili fobos. Svic ne koristim uopste.
 
po mom misljenu dional i nije nesto za kupinu. koristim ga vec dve tri godine i nije mi pokazao neke rezultate. ni ronilan nije nestoi posebno.. najbolji je bio konker ali je zabrtanjen zbog velike karence. fobos ima karencu veliku i nije preporucljiv kao i elisa koja se najvise koristi za vreme prpcvetavanja jer nije stetna za oprasivace.. ako nema insekata i ne treba prskati sada sa insekticidima.
 
Pa lepo kazem samo malo tek da zamirise,sto se tice dionala stavi duplu dozu nego sto oni kazu pa ces videti
 
stavljao sam 200 ml na 100 l vode jer u apoteci kao preporucuju 150 ml. nisam nesto video pozitivne efekte..jeste da je jeftiniji dosta od switca,ali ae da probam sa njim..mozda cu uzeti umesto switcha teldor koji je jeftiniji a koji ima istu karencu..u sustini sve zavisi od vremena..
 
Teldor je dobar ali u mom kraju ga niko ne koristi i nema ga po apotekama, posto je meni ceo kupinjak pod sistemom kap na kap imam velika isparenja koja prave problem na plodu pogotovo sada i zato udaram duple doze zastite ploda i lista
 
Svic ima karencu 8 dana,Teldor 3 dana.Dional je dobar,ali cim padne jaka kisa spere ga i gotovo_On je kontaktni fungicid.Elizi je karenca 3 dana.

Megafol je neki biostimulator.Ja cu verovatno da stavim sad prehranu nesto sa high K,a kalcijum kad pocne branje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh