Atomizeri

Verujem da bi uzeo nošeni atomizer, jer ti za tu površinu završava posao bez problema, ako su ti parcele manje onda vučeni ne možeš da izokrećeš a i nošeni je višestruko jeftiniji. Dakle da bi ga nosio 533 treba bure da bude 300 do 350 litra. Imaš Agromehanikin tj. Slovenački, ili ja recimo imam Agronov, proizvođač je Agron Niš i zadovoljan sam, ima italijansku troklipnu pumpu. Sve u svemu takav nošeni nov atomizer košta oko 1200 ili 1300 eura a obično imaš podsticaj tj. povraćaj od ministarstva za prskalice svake godine u visini oko 40 % bez PDV-a.
 
Hvala puno,da treba mi noseni atomizer,to sam zaboravio da naglasim.
Izguglacu malo te atomizere , pa ako ima povracaja i da uzmem.
Hvala jos jednom !
 
Imas povracaj samo za Moravu i on te kosta oko 1150 eura.Pitao sam kod mene i tako mi rekose.
 
Ajde da ne pričam napamet, ali kad sam ja uzimao pre 2 godine nije bilo određeno da li je morava ili neka druga marka. Naime ministarstvo poljopr. izađe sa uredbom gde subvencioniše opremu za navodnjavanje i zaštitu bilja a bez navođenja da li je domaće ili strano. E za ovu godinu nisam siguran pa odi na sajt ministarstva i pročešljaj uredbe. Inače Moravin atomizer je najeftiniji ali i najgori, pre svega zbog pumpe jer je mnogo bolja varijanta sa italijanskim klipnim pumpama a doplata, bar kod Agrona, je 100 eura.
Evo par slika sa ovogodišnjeg sajma:

picture-121.jpg



picture-169.jpg


picture-170.jpg
 
Meni će trebati za 2-3 godine ovako nešto, pa me samo zanima da li manje više svaki atomizer može da ima ove bočne prskalice pošto mi duvanje u nazad ne završava posao, kao i da li na svaki može da se montira "pištolj" pošto imam trešnje a one idu u vis dosta pa bih malo da glumim kauboja po voćnjaku :osmeh:
 
da,razlika je samo u tome sto je ova grana sa diznama postavljena vertikalno,a na klasicnom je polukruzno i ovako postavljenje bacaju vise u visinu (bar mi se tako cini)
 
Aha kapiram, jesam glup, ja sam mislio da tečnost izleće iz ventilatora dok sam gledao druge kako prskaju :osmeh:

Uglavnom meni bi odgovaralo da ima šipke uspravne sa diznama, to sam shvatio da može da se dokupi, ostaje samo još pitanje montiranja creva i pištolja, kad postanu velike trešnje da jašem traktor i pucam u krošnju :)
 
Atomizer ima vise izlaza za creva kod manometra obicno 4 izlaza.Dva su za prstenove za levu i desnu stranu po jedan,jedan je za mesac tecnosti i jedan ostane za crevo i pistolj.Ako nema za pistolj onda odvrnes crevo sa jedne strane i stavis na to mesto crevo sa pistoljem zatvoris drugu stranu i udri ko kauboj.Sve u svemu skupi su jedna dizna je oko 25 e sto moze da dobaci oko 8 metara u vis a treba 8 komada.Plus elisa pozadi, pa neka pumpa troklipna izadje to u nekoj jeftinijoj varijanti oko 1300-1400e.Nobil su dobri atomizeri imaju lancanik i kad prskas okrenu list sa svih strana,dobre su i italijanske pumpe kometa.
 
Ovi usmerivači kao kod Agromehanike su dosta dobar dodatak, jer onda vazduh izleće u užem snopu i učinak je bolji i po pitanju treperenja listova a i po pitanju traktora i vozača jer malo manje kupa sam traktor. Doduše kod domaćih prouzvođača nema da se dokupe pa sam ja morao sam da dopravim ( sa slike dole se vidi da je to moj ručni rad a ne fabrički dodatak ali radi posao). A što se tiče Oktopodovih trešanja nema da brine, okrene najvišu diznu nagore, zatvori par drugih i nema drveta koje ne može da ukupa, to jest baciće bolje od bilo kog "pištolja" a prskaće ko gospodin čovek.

img20120728192309.jpg


img20130323133301.jpg


img20130323133202.jpg


picture-258.jpg
 
Da li bih mogao da čujem neko mišljenje o ideji da napravim atomizer za motokultivator labinoprogres 14 KS. imam varijantu sa rezervoarom iz alibunara od 60l ili od 220l. Bojim se da bi ovaj drugi bio pretežak za vući po voćnjaku. Možda neka druga zapremina. Takođe, se pitam da li bi pumpa kapaciteta 25 l/min bila dovoljna za ovakav atomizer. Posebno mi je veliko pitanje ventilatora (aksijalni ili radijalni) i koji kapacitet (prečnik ventilatora i broj obrtaja), da li da se radi tretman samo s jedne strane tj. samo jedan red u prohodu i da li je ovo dosta snage za ovaj zahtev
 
Zdravo ljudi jas sam nov na forumu dolazim iz makedonije sa mnogi od vas sam razmenivao iskustva pa mislim da ne trebam da se pretstavlja imam jedno pitanje:
Imam vuceni atomizer 1000 l kupio sam ga pre dve godine pa me interesuje ukacenje kardana sa traktorom.procitao sam na pocetku foruma od clen becarina pusta da kardan kad atomizer ima klasicnu kuku se kaci sa lamelom od strane traktora.a ja sam ga kacio obrutno tako si mi rekli kad sam ga kupovao, pa molim vas da mi kazete kako treba da ide lamela od strane traktora ili od strane atomizer.
 
Ranijih godina sam radio sa vučenim atomizerom 1000l morava i nikad nije isključivan kardan prilikom okretanja. Normalno nije bilo veliko prelamanje kardanskog vratila.
Kardan nije imao lamelu ali ostale mašine koje imaju istu, uvek je lamela postavljena ka traktoru. Samim tim mislim da je to pravilno.
 
Ja takav kardan koristim na pipalici i kosilici ali lamela uvek ide do traktora. Jedino je bitno naštelovati lamelu, tj. otpustiti je da može da prokliza jer ako je pretegnuta onda kao i da je nema, a jako korisna stvar.Inače ko proizvodi taj vučeni atomizer koji imaš i kako si zadovoljan.
 
Gospodo sigurnosna sponica se uvek montira do radne mašine jer tako je pravilo, a vaša je stvar gde će ko montirati.
 
Kod mog vucenog atomizera od 1600 lit.mesto gde kacis kardan je oblozeno limom tako i da hocu ne mogu da stavim lamele do atomizera.A tako je na dosta novijih koje sam video.Uvek lamele idu do traktora.Razlika u parama obicnog i dvozglobnog kardana je duplo.Ukoliko ces da gasis kardan na kraju svakog reda onda obican kardan ,ukoliko ne gasis onda dvozglobni.Ja sam uzeo Bondioli Pavessi dvozglobni i cena je bila oko 500 eura.Na krajevima gasim daljinskim komandama prskanje a kardan ne ,a volan traktora namotavam skoro koliko moze da bih skrenuo u sledeci red.
 
Nazad
Vrh