AS Hibridi kukuruza

Koje AS hibride planirate da sejete?


  • Ukupno glasača
    221
mogu da kazem da sam ja licno prezadovoljan sa AS -72 po meni kukuruz buducnosti imao sam prinos od 7 t. na jutro sa ne bas nekom agrotehnikom smatram bez vestaka inace nadjubreno stajnakom prosle godine
 
Uredu je to ali nemogu ga lepo posejati ako je nepostoji frakcija odnosno ako je stvarno od 5.5-11.
Imam mehanicku sejalicu OLT i trudim se da lepo posejem odnosno da imam dobar sklop sa dobrim razmakom da ne bi u branju bilo mnogo otpada.
Mislio sam da posejem AS 72 posto ga svi hvale ali samo ako nadjem normalno seme!!
 
Ukratko da vam pojasnim,drugarski :ppozdrav: Velika frakcija ima extra klijavost 98-99 ne retko i 100 %) Srednja nesto manje a oni sami vrhovi na klipu se strucno naziva Srednje okrugla frakcija i ta je cesto i gotovo uvek ispod 90%. Semenske kuce da bi imali sto vise robe za prodaju mesaju te frakcije i prave njima dobro i pakuju sve kao Selektirano...Znaci kada se pomesaju te frakcije dobija se prosek 93-94% i njima je odlicno a nama se desavaju ne ujednaceno nicanje,ne ujednacen sklop,itd...Nije nikakva prevara,sve je po zakonu ali to je to.Zato ako mozete kupujte seme sa oznakama SP,VP
 
Zadnje dve godine rekordan prinos kod mene je imala AS 72 ,međutim sejem razne hibride Pionir ,KWS, NS ,ZP.....Jedina mana mu je, ako se zakasni sa berbom ,hoće mnogo da se kruni
 
imre je napisao(la):
Zadnje dve godine rekordan prinos kod mene je imala AS 72 ,međutim sejem razne hibride Pionir ,KWS, NS ,ZP.....Jedina mana mu je, ako se zakasni sa berbom ,hoće mnogo da se kruni
Pa jasam ove godine okasnio sa branjem NS-7020 pa mi se malo krunio. Retko ko od nas bere u klipu kada je vlaga oko 25%.Što se tiče AS hibrida kod njih bude zelenog lišća kad je vreme branju i to mnoge zbuni, umesto da proverimo vlagu većina čeka da svo lišće uzre i onda prilikom berbe u klipu dolazi do gubitaka zrna. :ppozdrav:
 
A kazite vi meni jel ima AS neki hibrid koji se lako kruni i brzo otpusta vlagu?? Nisam sejao AS do sad pa bih probao ove godine :cao:
 
toshiba je napisao(la):
A kazite vi meni jel ima AS neki hibrid koji se lako kruni i brzo otpusta vlagu?? Nisam sejao AS do sad pa bih probao ove godine :cao:
AS-54 je njihov favorit što se tiče vršidbe u zrnu. :ppozdrav:
 
Imao sam i ja AS54, dobro se kruni, tanke sapurike, a i rod je prilicno dobar u odnosu na skuplje semenske kuce. Za cardak sam imao AS72 i AS62. AS-72 je bolji. AS 62 je imao jako visoku stabljiku,a rod osrednji.
 
savato je napisao(la):
Ukratko da vam pojasnim,drugarski :ppozdrav: Velika frakcija ima extra klijavost 98-99 ne retko i 100 %) Srednja nesto manje a oni sami vrhovi na klipu se strucno naziva Srednje okrugla frakcija i ta je cesto i gotovo uvek ispod 90%. Semenske kuce da bi imali sto vise robe za prodaju mesaju te frakcije i prave njima dobro i pakuju sve kao Selektirano...Znaci kada se pomesaju te frakcije dobija se prosek 93-94% i njima je odlicno a nama se desavaju ne ujednaceno nicanje,ne ujednacen sklop,itd...Nije nikakva prevara,sve je po zakonu ali to je to.Zato ako mozete kupujte seme sa oznakama SP,VP

Sta znači to SP i VP?
 
Nameravam ove god. da po prvi put posejem bar 3kj As-72. Malo glavu razbijem s tim dal je moguce da ga vrsim kombajnom? Odnosno dal se skida ko Kermes ili teze? Jos jedna stvar sto me muci je vlaga ako predje vise od 23-24, ako nije veca nadje se racunica posto u svakom slucaju ce roditi bolje nego hibridi iz grupe 400.
Ako neko zna vise po ovom pitanju bicu mu zahvalan. :cao:
 
Mi smo ga jesenas brali pocetkom novembra i vlaga mu je pala na 19% a problem je bio sto se dosta krunio prilikom branja. Retko koji koren nije bio bar 10% okrunjen. Nismo mu merili vlagu pre branja a lisce mu je bilo zeleno i kod branja pa smo mislili da je velika vlaga. Dok smo obrali ostale parcele sa ranijim hibridima a i imali smo problema sa beracem, za AS 72 smo zakasnili pa mislim da moze lako da se vrsi kombajnom. Mada sve zavisi od godine jer ako jesen bude vlazna mozda nece lako otpustati vlagu.
 
Nazad
Vrh