Arpadžik i luk

Ma bicikl ce da radi i motika,to nije problem vec sto ce da kasni dok se ne oporavi.Bolji ce da bude onaj sto je tek nikao tj.kasno sejan...Pola baste mi je takav a pola oprljen havarija!
 
Luk se popravio za ovih 3-4 dana i to bas...Samo ovo ce ostati zapisano,16 februar,temperatura 22 stepena,Slika govori vise od reci
2hyuwsp.jpg
34rdtt1.jpg
Trave koliko hoces(misovkinje),bojim se da je drugacije ne bih se mogao izboriti!Zemlja od gore suva,dola srednje vlazno ali nista preterano,moze lepo da se radi! Ovde je u 3 godine 2 puta iznosen stajanjak otuda toliko i trave,druga polovina njive gde nije cista kao suza!
 
kako je krenulo sa prodajom luka crno nam se pise. nekoliko nasih ga nosilo i nigde neide . po 12 din vezica i nece. preprodavci jednom dosli i stali neide. a kod mene krece polako ali mnogo trulog. one magle i toplota prepolovile rod.pod plastenicima ovih dana poceli cupati jednu partiji i upalio se skroz. sav posivio. lude li godine
 
Jos ljudi nisu ni zimnicu potrosili...Mladi luk ima svoje vreme,to je pocetkom aprila pa do Djurdjevdana,najkasnije do 15-og maja...ako ga imas prvi dobra je cena ali ne moze puno da se proda,kad imas poslednji cena je losa ali moze da se proda koliko hoces...Mislim da ce cena na veliko biti oko 12 dinara vezica,ispod toga je jako mala zarada spram ulozenih sredstava i rada!
 
prosle godine smo u ovo vreme skoro poceli nositi na pijacu i po snegu ali je nekako se i prodavalo. sad nikako i nisam mogao verovati kad se vratili sa punim vozilom i na djubre pobacali. meni nece jos bar 10-15 dana prvi poceti pa se nadam da ce dotle krenuti prodaja il sam obro bostan. jesenas magla pred samo cupanje za 4 dana je unistila sve. sad ako neide a ulozeno poprilicno bome ce biti veselo. kad u narodu nema novaca nemozemo se ni nadati mnogo boljem a ako bude i 12 din na veliko bicu zadovoljan . bolje nego se naplacati a posle bacati
 
Pre neki dan ,zasnovali novu proizvodnju arpadžika.Ove godine smo posejali ,samo jedno jutro.
 
Iz godine u godinu sve slabija potražnja .Mnogo se luka proizvodi direktno iz semena.
 
Lukadzije,kako ide mladi luk...jel krenula malo potraznja,koja je cena na veliko?!Meni ce najverovatnije za jedno 2 nedelje stici za cupanje,danas bio da vidim...
 
rekoh ja kad kilavo ide od samog starta tako i ostane u vecini slucajeva. nema u sirotinji novaca a bogatasi malo jedu luk. koliko cujem kilavo ide prodaja jos uvek a cena od 10-17 din kako koji dan .neznam sta ce biti a kod nas je skoro polovina u sviju propala ili tek se pocela pomaljati iz zemlje. sprzen skroz. imam jedan deo koji za par dana treba da stigne ali ovo vreme nedoprinosi tome nikako. jos jedan mraz i mogu ici u ku...
 
Hteo bih da proizvedem oko 20-ak kg arpadzika znaci onih glavicica precnika 2-3 cm sto se pobadaju sad na prolece. Jel moze neko da mi objasni celu proizvodnju. Kad se seje koji medjuredni razmak koji razmak u redu i koliko da ga susim pre nego odsecem peraja? Hvala.
 
Nazad
Vrh