Aronia melanocarpa

На којем размаку у реду се сади Аронија, и колики размак између редова. Хвала
 
Napreduje
http://www.dodaj.rs/f/q/n9/17DCYna0/aronija-13-04.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3H/DT/39pa4Pl1/aronija-13-04-12.jpg
aronija-13-04.jpg
aronija-13-04-12.jpg
 
Ja sum od makedonija , aronijata ja kupiv kako dvegodisna ... moze li nekoj da mi kaze dali ova ke bide plod ili?

 
Poslednja izmena od urednika:
Jedno pitanje, pošto sam na sadnice nabacao pokošenu travu, danas vidim da se u toj travi skuplja buđ, zanima me koliko je ovo malčiranje sadnica u neku ruku i štetno, pogoduje razvoju gljivica i bakterija, kao i na koji fazon će da izbiju živići aronije ako sam površinu gde treba da izbiju lišio sunca?
 
Ja sam na moje sadnice stavio slamu, i mislim da sam negde procitao da tako treba zato sto aronijata ne se kopala, pozdrav od makedonija
 
OK je to, ali šta sa buđi, bakterijama i što sam pokrio lišće i cele izdanke?
 
Ne mogu ali obrati paznju na r. bube. Ako ih primetis - ubijaj!
 
Jes malo off, ali ukratko, da li su mravi uopšte ikako štetni za voće, od stabala do žbunova, jagoda itd?
 
Sami mravi nisu štetni, nego oni gaje vaške i kojekakve gljivice na biljkama, i zato se pentraju na sve strane...to su čuda stvorenja.
A mi kad vidimo mrave, odma je situacija alarmantna...mada nema nikakvih opasnosti i brige.
Mi treba da odradimo zaštitu koja je potrebna u datom momentu, a mravi će i mimo toga raditi svoje poslove na biljkama...
Uvek ih je bilo, i biće ih i dalje! Kamo sreće da su nam mravi jedini problem...
pozzz joe!
 
Ja sam se brinuo za kalemove, napraviše mravinjake baš kod njih, pojaviše se i krtice i sto čuda, sve se navrzli na taj jedan red kalemova, pa sam mislio da neku štetu ne naprave...za stabla voćaka ne brinem previše od mrava :)
 
Video sam ovu bubu na cvetu aronije ali nisam znao koja je buba , dlakava .
 
To je rutava buba. Moze da napravi velike stete u vocnjacima jer se hrani cvetom. Ove godine je primecena u mnogim zasadima aronije, a negde se bogami doooobro najela.
 
Aronija problemi

Mi smo početkom Decembra zasadili oko 2000 sadnica u Dedevcima , Kraljevo.
Sadnice su od Superiora, Velika Plana i sve su se primile.

Za vrjeme cvjetanja primjećene su rutave bube, za koje se zna da jedu cvjet i mravi za koje kažu da jedu vaši ali ih nismo primjetili na listovima. Poslije cvjetanja se pojavilo NN lice koje buši i jede lišće te je skoro svaka sadnice manje ili više oštećena.
Prof. Đinović iz Superiora je potvrdio da su i oni imali napad rutave bube te bušenje lišća. Misli da je za bušenje lišća odgovona gusjenica Lastinog leptira koja ima žutu štraftu na leđima i rog. Taкоđer su se pojavile ružine vaši.

Ako neko ima slična iskustva dobrodošla je svaka informacija.

www.aronija.info
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh